Przygotuj się na:

METRO NA BRÓDNIE

Nowe stacje drugiej linii metra zapewnią sprawne połączenie Targówka z Pragą i Śródmieściem, Wolą i Bemowem. Przybędzie linii autobusowych, które umożliwią szybki dojazd do metra. Jednocześnie niektóre linie przestaną kursować, a trasa innych nieznacznie się zmieni.

TVN Warszawa | Targówek

Stołeczny dom sióstr misjonarek w kwarantannie. Wykryto tam indyjski wariant koronawirusa

TVN Warszawa | Targówek

Autor:
mp/ran
Źródło:
PAP
Minister zdrowia: mamy informacje o pojawieniu się wariantu brazylijskiego w Polsce
TVN24Minister zdrowia: mamy informacje o pojawieniu się wariantu brazylijskiego w Polsce

Dom sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty, gdzie wykryto indyjski wariant koronawirusa, został objęty kwarantanną i jest pod nadzorem sanepidu. Jedzenie i niezbędne środki do życia dostarczają tam zaprzyjaźnieni wolontariusze.

Szefujący Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu Krzysztof Saczka 4 maja poinformował, że do inspekcji wpłynęła informacja, iż w domu zgromadzenia sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach pojawiło się 10 osób ze schorzeniami układu dróg oddechowych. W wyniku działań sanepidu i szczegółowo przeprowadzonego wywiadu epidemiologicznego ustalono, że część sióstr brała udział w rekolekcjach w Zaborowie pod Warszawą, gdzie była siostra zakonna z Indii. W Zaborowie znajduje się drugi dom Zgromadzenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Po tej informacji podjęliśmy natychmiast decyzję o szczegółowym zbadaniu ogniska w Katowicach i Zaborowie, które okazało się, że również dotyczy domu zakonnego sióstr Misjonarek Miłości w Warszawie – podał Saczka.

Poinformował, że zadecydowano o tym, aby wszystkie osoby z tych ognisk były przebadane, a osoby zakażone podlegały 14-dniowej izolacji. Zdecydowano również, że osoby z wynikiem ujemnym obejmie 14-dniowa kwarantanna. - Podjąłem decyzję, że zwolnienie z izolacji bądź z kwarantanny będzie możliwe tylko i wyłącznie po wykonaniu testu, który będzie ostatecznie ujemny – powiedział Saczka.

10 przypadków indyjskiej mutacji

- W wyniku przeprowadzonych działań w ognisku w Katowicach stwierdzono 27 osób zakażonych i dziewięć z wynikami ujemnymi, które podlegają kwarantannie. Wśród tych 27 osób zakażonych mamy potwierdzone cztery przypadki mutacji indyjskiej – poinformował Saczka.

Jak dodał, w przypadku Warszawy i Zaborowa stwierdzono 24 osoby zakażone, a kolejne 20 osób poddano kwarantannie. Potwierdzono 10 przypadków indyjskiej mutacji. Zapewnił, że inspekcja sanitarna nadzoruje i monitoruje wskazane ogniska. - Wszystkie osoby, które miały jakikolwiek kontakt z osobami w ogniskach, zostały poddane kwarantannie – podkreślił. Ponieważ siostry w Katowicach opiekują się bezdomnymi, "ustalono dozór policyjny, by nikt nie mógł się wydostać ani dostać".

Dyrektor biura prasowego diecezji warszawsko-praskiej Jakub Troszyński powiedział, że "dom sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Warszawie został objęty kwarantanną i jest pod nadzorem sanepidu. Jedzenie i niezbędne środki do życia dostarczają pod dom zaprzyjaźnieni wolontariusze".

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości od początku lat 90. mieści się w Domu Świętego Józefa na Bródnie, gdzie prowadzi przytułek dla najuboższych, niosąc pomoc wszystkim potrzebującym. 

Autor:mp/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości