Mieszkańcy za odbiór śmieci zapłacą więcej. Galerie i biurowce - mniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Mamy sześć czynników, które wpłynęły na drastyczny wzrost kosztów"
"Mamy sześć czynników, które wpłynęły na drastyczny wzrost kosztów"TVN24
wideo 2/5
Wiceprezydent o podwyżkach stawek za wywóz odpadów

- 94 złote wyniesie opłata za odbiór śmieci z domu jednorodzinnego, mieszkańcy bloków zapłacą stawkę zależną od metrażu mieszkania - przybliżał szczegóły zapowiadanych podwyżek opłat za odbiór odpadów wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski. Zwrócił też uwagę, że więcej zapłacą tylko zwykli mieszkańcy, bo opłaty dla galerii handlowych czy biurowców będą mniejsze.

W środę na tvnwarszawa.pl pisaliśmy, że od lutego w Warszawie wzrosną opłaty za odbiór śmieci. Na czwartkowej konferencji Olszewski wyjaśnił między innymi, skąd wzięła się konieczność tych podwyżek. Wskazał kilka czynników, które - jak określił - w ostatnich trzech latach wpłynęły na drastyczny wzrost kosztów.

- Pierwszym jest 40-procentowy wzrost kosztów paliwa, który nastąpił w latach 2016 - 19. Kolejny - podwójna praca przewozowa do wykonania na skutek rozporządzenia ministra środowiska, która wprowadza dodatkowe frakcje do segregacji. Nowe pojazdy do obsługi posesji, to jest około 40 procent, które firmy deklarują, że muszą kupić, żeby obsłużyć nowy system - wymieniał wiceprezydent.

70 tysięcy pojemników

Wskazał też na 20-procentowy wzrost płacy minimalnej oraz to, że samorządy do czerwca 2020 roku mają obowiązek wymienić dotychczasowe pojemniki. - Tylko w przypadku Warszawy jest to około 60 - 70 tysięcy pojemników, które musieliśmy kupić w tym roku, żeby zacząć obsługiwać według narzuconego przez ministra środowiska nowego systemu - zaznaczył Olszewski.

Na konferencji była też wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka, zaproszona z uwagi na to, że - jak zaznaczył Olszewski - Łódź była pierwszym miastem, które musiało uwzględnić skutki "tornada legislacyjnego" w kwestii odpadów. - Wzrost opłat środowiskowych odczuliśmy wyjątkowo dotkliwe w Łodzi. Ta opłata rośnie lawinowo, w 2014 roku za tonę składowanych odpadów było to ponad 70 złotych, obecnie mamy 170 złotych, a w przyszłym roku ta stawka skoczy do 270 złotych. To oznacza, że składowanie 100 tysięcy odpadów w 2014 roku kosztowało ponad 7 milionów złotych, w tym roku ponad 17 - zwróciła uwagę na inny powód podwyżek Moskwa-Wodnicka.

Jeden nie segreguje, płacą wszyscy

Jak przypomniał wiceprezydent Olszewski, jednym ze skutków ustawy o gospodarowaniu odpadami, która weszła w życie 6 września 2019 roku, jest bezwzględny obowiązek segregacji. - Nie będzie już opłaty za odpady niesegregowane. Każdy z nas musi segregować i my, jako gminy, mamy okres kilku miesięcy, żeby skorygować przepisy. Wcześniej czy później ci, którzy jeszcze nie segregują, będą musieli to robić. Jeśli ktoś nie segreguje, stawki są z góry narzucone w ustawie i wynoszą minimum dwa razy tyle, ile płacimy za podstawową opłatę - ostrzegał.

Co to oznacza w praktyce? Jak wyjaśnił Olszewski, jeśli po kontroli operator stwierdzi, że na terenie danej posesji dochodzi do mieszania odpadów, wówczas prezydent wzywa taki podmiot do skorygowania swojej deklaracji. - I musi on sam zgodzić się na to, że zapłaci razy dwa. W przypadku zabudowy wielolokalowej nie ma możliwości nakładania takiej opłaty na jednego mieszkańca. Obowiązuje wtedy odpowiedzialność zbiorowa - zaznaczył. 

Ile zapłacą właściciele domów jednorodzinnych, a ile mieszkańcy kamienic?

Olszewski przedstawił również nowe stawki, które zapłacą mieszkańcy poszczególnych budynków. - W przypadku zabudowy jednorodzinnej proponujemy radnym opłaty ryczałtowe. Będzie to stawka w wysokości 94 złotych niezależnie od metrażu, zużytej wody i liczby mieszkańców - zapowiedział.

Za nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe, które nie są wykorzystywane przez cały rok, byłaby to opłata 169 złotych rocznie. Z kolei w przypadku zabudowy wielolokalowej stawka będzie zależeć od metra kwadratowego. - Bardzo wiele miast przechodzi obecnie ze stawki od osoby, która jest bardzo nieskuteczna, jeśli chodzi o ściągalność. W przypadku Warszawy proponujemy, aby za lokale do 60 metrów kwadratowych opłata wynosiła 1,20 złotego za każdy metr. W przypadku lokali od 60 do 120 metrów kwadratowych byłoby to 1,20 złotych za każdy metr do 60 metrów, powyżej 60 metrów - 0,88 zł. Właściciele lokali powyżej 120 metrów kwadratowych, kolejno: 1,20 złotego za każdy metr do 60, później 0,88 zł do 120 metrów i powyżej 120 - 0,56 złotego - wyliczał Olszewski.

Takie same stawki ratusz proponuje mieszkańcom zabudowy mieszanej, czyli kamienic.

Taniej, ale tylko dla galerii i biurowców

Jak określił Olszewski, "ustawodawca zrobił samorządom straszny problem" w przypadku obiektów gospodarczych. Stawka maksymalna za wywóz pojemnika wynosi 54 złote, co trzykrotną obniżkę stawki. - To, czego nie zapłacą firmy, musimy skalkulować w stawkach dla mieszkańców zabudowy jednorodzinnej i wielolokalowej - zwrócił uwagę.

Właściciele hoteli zapłacą 11,85 złotego za metr sześcienny zużytej wody, bo tylko dla hoteli ustawodawca przewidział możliwość zastosowania takiej opłaty. - W przypadku innych nieruchomości, galerii, biurowców za kontener 240 litrów mamy dziś stawkę w wysokości prawie 20 złotych. Będziemy mieli 12 złotych, czyli będzie taniej - zaznaczył wiceprezydent.

Pomogą najuboższym mieszkańcom

Podkreślał też, że konieczna będzie pomoc osobom znajdującym są w najtrudniejszej sytuacji. Dlatego prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zdecydował o utworzeniu specjalnego programu osłonowego adresowanego do osób w najtrudniejszej sytuacji.

- Wiemy, że tych gospodarstw jest kilka tysięcy na terenie Warszawy. Tym osobom udzielona będzie pomoc za pośrednictwem istniejących u nas mechanizmów. Mamy specjalną pulę środków, które zabezpieczamy w budżecie i które będę służyły do tego, żeby takie osoby otrzymały specjalną dotacje celową, żeby opłacić rachunki za odpady - deklarował Olszewski.

Zauważył też, że przyszłym roku podrożeć mają nie tylko stawki za gospodarkę odpadami, ale też inne opłaty. Miasto spodziewa się, że wspomniane dotacje nie będą jedyną pomocą udzieloną mieszkańcom w najtrudniejszej sytuacji.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mp/r

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

Polska policja we współpracy z niemiecką namierzyła i ujęła sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Mężczyznę czeka teraz procedura wydania Polsce w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania – wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. Wieczorem potwierdziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rozpoczął montaż się ponad 100 elektronicznych tablic na przystankach tramwajowych. Zainstalowano w nich kilka nowości.

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Będą nowe wyświetlacze na przystankach. Już nie pokażą "???". Mapa

Źródło:
PAP

Na skrzyżowaniu ulic Odrowąża i Matki Teresy Kalkuty na Bródnie doszło do wypadku z udziałem rowerzystki oraz tramwaju. Kobieta została zabrana do szpitala.

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem na ulicy Połczyńskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z motocyklem. Kierujący jednośladem trafił do szpitala. Okoliczności wypadku wyjaśnia policja.

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Zderzenie auta i motocykla na Bemowie. Jedna osoba ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Żelechowie (województwo mazowieckie) doszło do obywatelskiego zatrzymania 50-latka, który prowadził samochód pod wpływem alkoholu. Z jednej strony auto nie miało opon, a mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania.

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

"Z dużą prędkością jechał bez opon". Nie miał prawa jazdy, wydmuchał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czwartkowej sesji radni i radne Warszawy jednogłośnie przyjęli uchwały o pomocy finansowej czterem gminom poszkodowanym przez powódź. Nysa, Lądek-Zdrój, Kłodzko i Głuchołazy dostaną od Warszawy po pięć milionów złotych.

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Źródło:
PAP

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie świętuje 10. urodziny - z tej okazji przygotowano urodzinowy program, w ramach którego w dniach 26-30 września odbędą się koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności niebezpiecznego zdarzenia na Pradze Południe. Kierowca range rovera miał próbować umyślnie rozjechać kierującego skuterem, a gdy to się nie udało, z grupą innych osób go pobił. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-latka została okradziona w jednym ze sklepów odzieżowych. Policja publikuje nagranie z tego zdarzenia. Widać na nim kobietę, która miała wyjąć portfel z plecaka klientki. Jest poszukiwana.

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym okiem. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Porwał ją nurt Wisły, unosiła się na powierzchni wody twarzą do dołu. Kobietę wyciągnęli z wody policjanci z komisariatu rzecznego i przeprowadzili resuscytację. Na brzegu czekali już na nią ratownicy medyczni.

Nurt Wisły porwał kobietę

Nurt Wisły porwał kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratownicy medyczni opisali w mediach społecznościowych dramatyczną akcję na Mokotowie. Policjanci zostali tam zaatakowani podczas interwencji, padły strzały. Trzy osoby trafiły do szpitala. W czwartek rano prokuratura poinformowała o śmierci 35-letniego mężczyzny, który zaatakował policjantów.

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty matce noworodka, którego znaleziono martwego w koszu na śmieci. Podejrzanymi w sprawie są też "osoby z bliskiego otoczenia dziewczyny". Mieli utrudniać śledztwo.

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca zasnął za kierownicą, blokując przejazd przez skrzyżowanie na Młocinach. Próbowali go obudzić strażnicy miejscy, a potem policjanci i ratownicy medyczni. Nie udało się, trafił do szpitala.

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaje boisko do rugby, kształtów nabiera bieżnia stadionu. Stawiane są trybuny, zbudowana została szatnia. Trwają też prace związane ze zbiornikiem rekreacyjnym. Ciekawostką jest ocalała fontanna, z której już niedługo popłynie woda. Postępy prac w kompleksie sportowym Skra.

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura w Płocku postawiła zarzut pedofilii lekarzowi. Zarzucono mu między innymi dopuszczenie się innej czynność seksualnej wobec małoletniej. Został tymczasowo aresztowany.

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Źródło:
PAP

W Parku Skaryszewskim trwają prace archeologiczne w ramach projektu odtworzenia ogrodu daliowego. "Zostały zalecone przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i mają na celu wyznaczenie oryginalnego układu rabat i dróg oraz odkrycie śladów oryginalnej nawierzchni z okresu powstania ogrodu" – wyjaśnia Zarząd Zieleni Warszawy.

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl