Ulicami Warszawy przeszedł Orszak Trzech Króli

Orszak Trzech Króli w Warszawie
Przygotowania do Orszaku Trzech Króli w Warszawie
Źródło: TVN24
Tradycyjnie 6 stycznia, w Święto Trzech Króli przez Krakowskie Przedmieście przemaszerował uroczysty Orszak Trzech Króli. Kolorowy pochód zakończył się na placu Zamkowym wspólnym kolędowaniem.

Jak przypomina w komunikacie stołeczny ratusz, Orszak Trzech Króli to uliczne przedstawienie tradycyjnych ludowych jasełek. "Organizatorzy warszawskich uroczystości przygotowali m.in. powitanie Maryi, której towarzyszyć będzie Józef prowadzący żywego osiołka, scenki z udziałem uczniów warszawskich szkół, pokłon Trzech Królów, polonez z udziałem mieszkańców Warszawy do kolędy 'Bóg się rodzi' i kolędowanie z Joszkiem Brodą" - wylicza ratusz w komunikacie.

Czytaj też: Orszaki trzech króli przejdą w tym roku ulicami 905 miast.

Orszak Trzech Króli w Warszawie ruszył po godzinie 12
Orszak Trzech Króli w Warszawie ruszył po godzinie 12
Źródło: TVN24

Spod pomnika Kopernika do placu Zamkowego

Orszak wyruszył spod pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu około godz. 12. Uczestniczyli w nim: Święta Rodzina, pojazd z Aniołem obwieszczającym Narodzenie Zbawiciela, Gwiazdor niosący gwiazdę orszakową, Kolędnicy, Turoń, pastuszkowie, Orszak Europejski, Azjatycki i Afrykański. Korowód dotarł do placu Zamkowego. W różne postaci wcielali się aktorzy-amatorzy. Wspólne kolędowanie na placu Zamkowym zaplanowane było do godz. 20.

Hasło tegorocznego orszaku "Kłaniajcie się królowie" jest fragmentem pastorałki "Do szopy, hej pasterze", która po raz pierwszy ukazała się w śpiewniku Ottona Mieczysława Żukowskiego pt. "Śpiewajmy Panu" w 1931 roku we Lwowie. W tekście utworu znajduje się fragment zapraszający Królów do pokłonu.

"To w tym roku temat przewodni, ze względu na ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Jubileuszowy – 2025 lat od narodzenia Chrystusa oraz ze względu na przypadającą 1000 rocznicę koronacji pierwszego Króla Polski, Bolesława Chrobrego" - wyjaśniają urzędnicy.

Orszak Trzech Króli w Warszawie
Orszak Trzech Króli w Warszawie
Źródło: TVN24

"Bóg daje się poznać także tym, którzy są daleko"

Na wysokości kościoła seminaryjnego dołączył do Orszaku metropolita warszawski abp Adrian Galbas. W rozmowie z Polską Agencją Prasową powiedział, że uroczystość Objawienia Pańskiego uczy, że "chrześcijaństwo jest powszechne".

- Jezus daje się poznać nie tylko tym, którzy w dzień Jego narodzenia byli najbliżej, ale także tym, którzy są daleko. Każdy może przyjść do Jezusa. Świadectwem tego są tłumy ludzi, które dziś widzimy w czasie Orszaku Trzech Króli - powiedział abp Galbas. - Warto zapytać się w codzienności, czy przez to, co robię zbliżam się do Chrystusa? Czy moje życie jest poddane światłu Ewangelii? Czy w mojej codzienności prowadzi mnie światło wiara, tak jak mędrców prowadziła gwiazda? - wskazał duchowny.

"Rok 2025 jest czasem jubileuszu 1000-lecia pierwszej polskiej koronacji. W 1025 roku książę Bolesław pokłonił się w prezbiterium gnieźnieńskiej katedry, by przyjąć monarszą koronę. Ten pokłon dał początek królestwu, które dzisiaj jest naszą wspólną Ojczyzną – Rzeczpospolitą Polską" - powiedział prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w specjalnym przesłaniu do uczestników orszaków.

Para prezydencka podziękowała za kultywowanie tradycji, która "stała się już stałym, bożonarodzeniowym zwyczajem, dla tysięcy społeczności lokalnych w Polsce i za granicą".

Organizatorzy warszawskich uroczystości

Za zorganizowanie stołecznych uroczystości odpowiadała Fundacja Orszak Trzech Króli, która w 2008 roku po raz pierwszy przeniosła na ulice miasta tradycyjne przedstawienie wystawiane do tej pory w szkole "Żagle" prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik". Inicjatywę szybko podchwyciły inne szkoły oraz miejscowości w Polsce i na świecie. W zeszłym roku wzięło w niej udział 880 miejscowości w Polsce.

Natomiast część związaną z kolędowaniem zorganizowała w tym roku Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy, która od lat prowadzi akcję PoKolędzie JP2, zapraszając chóry, schole i zespoły do odwiedzania z kolędą miejsc o utrudnionym dostępie do kultury, takich jak hospicja, domy pomocy społecznej, domy seniora czy więzienia. Akcja kolędowania potrwa do 2 lutego.

Czytaj także: