Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

TVN Warszawa | Śródmieście

Ruszają zapisy na "Lato w Mieście". Na dzieci czeka 160 placówek

TVN Warszawa | Śródmieście

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ShutterstockRuszają zapisy do akcji "Lato w Mieście"

1 czerwca ratusz uruchamia zapisy do tegorocznej edycji akcji "Lato w Mieście". Dzięki zajęciom uczniowie będą mieli zapewnioną opiekę w czasie wakacji – od 28 czerwca do 31 sierpnia. Urzędnicy zastrzegają, że zajęcia będą prowadzone w reżimie sanitarnym.

"W tym roku na dzieci podczas wakacji czeka aż 160 placówek, w tym 11 w placówkach specjalnych. Epidemia wciąż trwa i nadal obowiązują obostrzenia. Właśnie poznaliśmy szczegółowe wytyczne sanitarne dotyczące organizacji letniego wypoczynku. Zapewnimy maksimum bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. Zapraszam rodziców do zapisów" – mówi cytowana w komunikacie prasowym Renata Kaznowska, wiceprezydentka Warszawy.

Jak zapisać dziecko do akcji "Lato w Mieście"

Zapisy odbywają się w formie elektronicznej na stronie internetowej. Rozpoczną się 1 czerwca o godzinie 12 i potrwają do 11 czerwca.

Jak tłumaczy ratusz, rodzice rejestrują dzieci w systemie za pomocą numeru PESEL dziecka, następnie samodzielnie tworzą hasło. Po wprowadzeniu do systemu podstawowych informacji i wyborze turnusów wakacyjnych należy wskazać preferowane szkoły (od najbardziej do najmniej). Można wybrać dowolną liczbę szkół na każdy z dziewięciu jednotygodniowych turnusów, który trwa od poniedziałku do piątku. Listy zakwalifikowanych dzieci zostaną opublikowane 14 czerwca o godzinie 16.

Kolejny krok to dokonanie opłaty za wyżywienie i opiekę. Od 15 czerwca od godziny 8 do 21 czerwca do godziny 12 należy złożyć potwierdzenie dokonania opłat lub zaświadczenie o zwolnieniu z opłat wraz z wydrukiem karty kwalifikacyjnej i załącznikami (do pobrania z systemu) w każdej ze szkół, do której dziecko zostało zakwalifikowane. Ratusz podkreśla, że ostateczną decyzję o przyjęciu dziecka podejmuje organizator wypoczynku. Przed wypełnieniem karty kwalifikacyjnej rodzic musi zapoznać się z zasadami oraz harmonogramem zapisów.

Będą działać przez pięć dni w tygodniu

Podobnie jak w poprzednich latach, placówki będą działały przez pięć dni w tygodniu, w godzinach 7/8-16/ 17, zapewniając opiekę uczniom warszawskich szkół oraz dzieciom mieszkającym w Warszawie.

"Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny. Rodzice wnoszą jedynie opłaty za posiłki oraz opiekę w Feryjnych Punktach Edukacyjnych. Opłata wynosi 10 zł dziennie za dwa posiłki w tym jeden ciepły oraz 10 zł dziennie za opiekę. Uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego korzystają ze zwolnienia z opłat za obiady na mocy decyzji OPS lub dyrektora szkoły, są zwolnieni z opłat za opiekę oraz wyżywienie również podczas wakacji" – przypomina ratusz.

Urzędnicy podkreślają, że akcja jest organizowana w reżimie sanitarnym – zgodnie z obostrzeniami wynikającymi z Wytycznych GIS, MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2021 roku.

Informowaliśmy o ósmoklasistach z Ursynowa, którzy wygrali konkurs Europsjekiej Agencji Kosmicznej:

Ósmoklasiści zaprojektowali bazę księżycowąDrużyna Moon Base Kernel / Blanka, Kajetan, Mikołaj

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock