Dotacja na remont wyniosła 150 tysięcy złotych.
"Świątynia Sakramentek z XVII wieku ufundowana przez Marię Kazimierę, jako podziękowanie za szczęśliwy powrót króla Jana III Sobieskiego po odsieczy wiedeńskiej. Uchodzi za wybitne dzieło Holendra Tylmana van Gameren. Podczas Powstania Warszawskiego kościół doszczętnie zniszczono. W latach 1948-1952 został odbudowany" - przypomniał w komunikacie MWKZ. Holenderskiego architekta sprowadził do Polski książę Lubomirski.
Jak czytamy na stronie Benedyktynki Sakramentki, kościół św. Kazimierza na Rynku Nowego Miasta w Warszawie stanowi integralną część obiektu klasztornego mniszek.
"Król i królowa położyli kamień węgielny w styczniu 1688 r. 27 czerwca, w dniu objęcia fundacji przez sprowadzone z Francji mniszki kościół nie był jeszcze ukończony, ale można już w nim było sprawować liturgię i przechowywać Najśw. Sakrament" - czytamy.
Bombardowanie i śmierć pod gruzami
Jak wskazano, kościół został zburzony w wyniku bombardowania 31 sierpnia 1944 roku. "Pod gruzami znalazło śmierć ok. 1000 osób cywilnych, 4 księży i 35 sakramentek. Bombardowanie 1 września było odwetem za nieugiętą postawę sióstr i mogło mieć na celu jedynie całkowite zrujnowanie zabytku. O rozmiarach zniszczenia kościoła i klasztoru najlepiej informują fotografie z 1945 r. i z lat późniejszych. Zniszczenie zespołu sięgało 80-90 proc." - podano.
W 1948 roku przystąpiono do odgruzowywania kościoła, a na początku 1949 roku do prac budowlanych przy świątyni.
1 stycznia 1952 roku została odprawiona pierwsza msza św. w odbudowanym kościele.
Autorka/Autor: katke
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: MWKZ