Przygotuj się na:

ZMIANY NA GÓRCZEWSKIEJ

Od piątku, 15 października, budowniczowie metra rozpoczną odtwarzanie nawierzchni Górczewskiej przy skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich. A to oznacza zmiany w ruchu.

TVN Warszawa | Praga Północ

Większe dotacje na likwidację "kopciuchów". Nowe reguły

TVN Warszawa | Praga Północ

Autor:
mp/b
Źródło:
PAP
archiwum TVNNowe dotacje na likwidacje "kopciuchów"

Stolica wprowadzi nowy system dotacji do ekologicznego ogrzewania domów. Mieszkańcy mogą liczyć na wyższą kwotę wsparcia inwestycji w budynkach wielorodzinnych, dodatki na odnawialne źródła energii i dofinansowanie dostępne cały rok.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oznajmił, że usunięcie ze stolicy tak zwanych "kopciuchów" to główny element walki ze smogiem w mieście. - Ułatwiliśmy też proces składania wniosków. Na zmianach skorzystamy wszyscy, bo wszyscy odczujemy poprawę jakości powietrza – powiedział Trzaskowski.

Dofinansowania na budynki jedno- i wielorodzinne

Wysokość dotacji zostanie dostosowana do rodzaju budynku i skali inwestycji. Mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się między innymi na podłączenie do gazu, otrzymają dodatkowe 10 tysięcy złotych na nową lub modernizowaną instalację grzewczą. Osoby, które będą chciały korzystać z ciepła sieciowego, będą mogły otrzymać nawet 40 tysięcy złotych. Ci, którzy zdecydują się na zainstalowanie gruntowej pompy ciepła, otrzymają do 50 tysięcy złotych wsparcia od miasta.

Na wyższe dofinansowanie do ekoinwestycji będą mogły liczyć także zarządzający budynkami wielorodzinnymi. - Nowa uchwała proponuje zwiększenie dotacji na podłączenie budynku wielorodzinnego do sieci gazowej – do 80 tysięcy złotych (obecnie jest to 15 tysięcy złotych); do sieci ciepłowniczej – do 90 tysięcy złotych (obecnie 20 tysięcy złotych); instalację gruntowej pompy ciepła – do 100 tysięcy złotych (obecnie można uzyskać do 40 tysięcy złotych) - wymienia ratusz.

Uchwała gwarantuje także preferencyjną dopłatę na zakup paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych przy okazji likwidacji kopciucha i zastąpienia go pompą ciepła. Mieszkańcy mogą liczyć na 5 tysięcy złotych za 1 kW, zamiast 1,5 tysiąca jak do tej pory.

Na nowych zasadach od połowy października

Osoby zainteresowane uzyskaniem finansowego wsparcia na ekologiczne formy ogrzewania będą mogły złożyć wniosek w swoim urzędzie dzielnicy w dowolnym momencie. Nowa uchwała zniosła okresowe przyjmowanie dokumentów z uwagi na ułatwienie czasu realizacji inwestycji.

Nabór wniosków na nowych zasadach rozpocznie się w drugiej połowie października. Najwyższe kwoty dofinansowania będą przyznawane w 2019 i 2020 roku, następnie w 2021 roku kwota zostanie zmniejszona do 90 procent. W 2022 roku będzie obniżona o 70 procent.

Ponad 13 tysięcy budynków niepodłączonych

Jak podał ratusz, w Warszawie około 13,5 tysięcy budynków jest niepodłączonych do sieci ciepłowniczej ani gazowej, z czego 5,5 tysięcy są zinwentaryzowanych. Miasto rozważa skontrolowanie pozostałych 8 tysięcy budynków we współpracy z kominiarzami. W zasobie komunalnym na początku 2019 roku działało ponad 1900 kopciuchów. - Zgodnie z przyjętym harmonogramem do grudnia z miasta zniknie blisko 400 miejskich kotłów, w 2020 roku – 1 000, a w roku 2021 ostatnie 500 - poinformowali przedstawiciele magistratu.

Warszawski ratusz przeznacza większe sumy pieniędzy na program walki ze smogiem. Budżet na te przedsięwzięcia w 2020 roku został przewidziany na 55,3 miliona złotych, zaś na kolejne dwa lata 210 milionów złotych łącznie. - W planie inwestycyjnym przewidziane są między innymi dotacje na likwidację starych pieców, przyłączenie kolejnych budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej i gazowej, modernizacje oświetlenia oraz dofinansowywanie odnawialnych źródeł energii (OZE) - poinformował ratusz.

W grudniu na tvnwarszawa.pl pisaliśmy o tym, jakie miasto ma plan na walkę ze smogiem:

300 milionów na wymianę "kopciuchów". Bez względu na dochody

Trzaskowski o walce ze smogiem
Trzaskowski o walce ze smogiemTVN24
wideo 2/2

Źródło: PAP

Autor:mp/b

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN

Pozostałe wiadomości