Zmiany w metrze. Nowe zasady żółtych telefonów alarmowych

Telefony alarmowe w metrze będą działały na nowych zasadach
Źródło: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
Od poniedziałku żółte telefony alarmowe znajdujące się na wszystkich stacjach metra będą działały na nowych zasadach. Zmieni się przeznaczenie przycisków służących do łączenia ze służbami w razie zagrożeń i nagłych wypadków.

Żółte telefony alarmowe są zainstalowane przy wejściach na stacje metra oraz na początku i końcu każdego peronu. Obok urządzeń umieszczona jest instrukcja obsługi z wykazem numerów. Żeby szybko połączyć się ze służbami, wystarczy jednak wybrać jeden ze skrótów literowych na trzech przyciskach.

Po weekendzie zmieni się sposób w jaki zostały zaprogramowane. Od poniedziałku trzy litery będą kolejno odpowiadały następującym służbom:

A - Straż Metra Warszawskiego

B - Dyżurny Stacji

C - Policja

Przy każdym z telefonów pojawią się nowe tabliczki informacyjne z instrukcją obsługi. Tym razem również z informacjami w języku angielskim. W niedzielę nasz reporter znalazł taką instrukcję na stacji Ratusz-Arsenał.

Dotąd, po wybraniu litery A mogliśmy połączyć się z dyżurnym stacji, B z dyspozytorem ruchu, natomiast po wybraniu przycisku C telefon nawiązywał połączenie ze Służbą Ochrony Metra. Dodatkowo, obok opisu przycisków znajdował się numer 8010 należący do policji w metrze.

Straż zamiast służby

Zmianie w funkcjonowaniu telefonów alarmowych będzie towarzyszyła zmiana nazwy formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo w metrze. Służba Ochrony Metra Warszawskiego będzie odtąd nazywana Strażą Metra Warszawskiego.

Jak zapowiada Metro Warszawskie, pracownicy straży będą mieli nowe naszywki na mundurach i wymienione kamizelki.

Obecnie o bezpieczeństwo pasażerów dba blisko 250 wartowników. Do ich zadań należy też zabezpieczanie infrastruktury podziemnej kolejki. Pracownicy straży ochraniają stacje metra przez 24 godziny na dobę.

Wkrótce wartownicy mają też dołączyć do stanowisk w Centralnej Dyspozytorni Metra Warszawskiego. Ich obowiązkiem będzie pełnienie nadzoru nad obrazem ze wszystkich kamer zainstalowanych w metrze. Dodatkowo w Centralnej Dyspozytorni znajdzie się stanowisko dowódcy zmiany Straży Metra Warszawskiego.

Przypomnijmy, Centralna Dyspozytornia jest miejscem, z którego kontrolowany jest ruch pociągów na pierwszej i drugiej linii metra. Dyspozytorzy i dyżurny metra kontrolują też to, co dzieje się na wszystkich peronach i są w stałej łączności z dyżurnymi stacji i maszynistami pociągów.

Telefony alarmowe w metrze

kk/b

Czytaj także: