Badania przeprowadzono w podwarszawskim Otwocku - w ramach Warsaw Mummy Project (Warszawskiego Projektu Interdyscyplinarnych Badań Mumii). Zapowiadaliśmy je na tvnwarszawa.pl w grudniu ubiegłego roku. Teraz przyszedł czas na wyniki.
Największą sensację wzbudziły badania mumii kapłana Hor-Dżehutiego z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Różne wersje
Po tym jak trafiła do Polski w XIX wieku, podejrzewano, że jest to "mumia niewiasty". W okresie międzywojennym po przeczytaniu napisów hieroglificznych na sarkofagu wskazujących, że jego właścicielem jest kapłan Hor-Dżehuti (żył w 1. poł. I w. p.n.e. - 1. poł. I w. n.e.), uznano, że należy jednak do mężczyzny. Ale teraz historia zatacza krąg. Badania tomograficzne wykonane w MCO Affidea w Otwocku wykazały, że szkielet ma bardzo delikatną budowę. Naukowcy zmierzyli kości widoczne na skanach tomograficznych i dokonali pomiarów antropologicznych, co potwierdziło przypuszczenie, że jest to jednak mumia kobiety.
Brak penisa
- Zastosowana technologia tomograficzna pozwoliła nam bez rozwijania mumii wykonać trójwymiarową rekonstrukcję ciała zmarłej kobiety. Na wizualizacjach wykonanych dzięki zaawansowanym programom widać zmumifikowane kobiece piersi, przez tysiące lat ukryte pod bandażami. Na razie nie jesteśmy w stanie podać przyczyny jej śmierci, ale wiemy na pewno, że zmarła w wieku 20-30 lat - mówi Marzena Ożarek-Szilke, archeolog i antropolog fizyczna z Uniwersytetu Warszawskiego.
Jeszcze jednym dowodem świadczącym o płci żeńskiej jest mała średnica głowy, kości udowej i długie, lokowane włosy. Jak informują badacze, bardziej szczegółowe analizy potwierdziły brak na obrazach tomograficznych penisa. Według wiedzy ekspertów Egipcjanie mumifikowali ten organ.
Jakie choroby?
Łącznie e ramach programu przebadano 42 eksponaty: mumie ludzkie i zwierzęce oraz ich fragmenty. Część z nich jest depozytem Uniwersytetu Warszawskiego przekazanym Muzeum Narodowemu w Warszawie, a także Muzeum Etnograficznego (dłoń) i Luwru (kot, krokodyl oraz baran). Badania pozwoliły odpowiedzieć na pytania o gatunek, płeć i wiek mumii. Umożliwiają także weryfikację chorób występujących w starożytności: kośćca, schorzeń metabolicznych, zakaźnych, naczyniowych, odpasożytniczych i nowotworowych.
TAK WYGLĄDAŁ TRANSPORT MUMII W GRUDNIU:
Naukowcy przebadają mumie
ran/b
Źródło zdjęcia głównego: Aleksander Leydo