Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Zabytku nie wyremontujesz, bo wygasło rozporządzenie

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plProblemy konserwatorów

Konserwatorzy zabytków w całej Polsce nie mogą wydawać pozwoleń na prace i badania przy zabytkach. Wszystko dlatego, że 26 maja wygasło rozporządzenie regulujące te uprawnienia.

O problemach poinformował stołeczny urząd miasta na swojej stronie internetowej.

"Z dniem 26 maja 2017 roku uchylone zostało rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 14 października 2015 r. w sprawie prowadzenia prac konserwatorskich, prac restauratorskich, robót budowlanych, badań konserwatorskich, badań architektonicznych i innych działań przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz badań archeologicznych i poszukiwań zabytków" – brzmi komunikat.

"Nie mogą być wydawane"

O sprecyzowanie poprosiliśmy stołecznego konserwatora zabytków.

- To dotyczy tylko wydawania pozwoleń na prace przy zabytkach i badania archeologiczne. Nie mogą być wydawane. Jest pewien chaos prawny - potwierdza Michał Krasucki, pełniący funkcję stołecznego konserwatora zabytków.

I podkreśla, że sprawa nie dotyczy tylko jego. - Chodzi o wszystkich konserwatorów w całej Polsce, również wojewódzkich. 26 maja wygasło rozporządzenie dotyczące trybu i zasad wydawania pozwoleń konserwatorskich. To oznacza, że konserwatorzy nie będą mieli doprecyzowanych narzędzi, by to robić. Nie wiadomo, na jakich zasadach będzie nowe rozporządzenie. Nie wiadomo też, jak długo ta przerwa potrwa - zaznacza Krasucki.

Sytuacja jest patowa. Jak ktoś nawet złoży wniosek, to po prostu nie uzyska pozwolenia na prace do czasu wejścia w życie nowego rozporządzenia.

O wyjaśnienie tej sytuacji poprosiliśmy rzeczniczkę Ministerstwa Kultury. Wysłaliśmy pytania drogą mailową, czekamy na odpowiedź.

Dawna fabryka traktorów w Ursusie Michał Krasucki
wideo 2/2

ran/r