W ubiegłym tygodniu stołeczny konserwator zabytków wstrzymał rozbiórkę budynku stojącego przy rondzie Dmowskiego, we wtorek spotkał się z właścicielem Rotundy. Co ustalili?
Analizy i spotkanie
"Strony ustaliły, że przeanalizują możliwości rozwiązania zaistniałej sytuacji. Po przeprowadzeniu analiz przez Bank i Konserwatora odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie" – napisał w mailu do mediów Maciej Wyszoczarski, dyrektor pionu sieci i operacji w PKO Banku Polskim.W podobnym tonie wypowiada się konserwator. - Ustaliliśmy, że wspólnie w ciągu najbliższych dni będziemy się starali dojść do jakiegoś konsensusu, ale to już na poziomie ściśle merytorycznym, roboczym. I od tej pory pozostajemy już w stałym kontakcie - mówi tvnwarszawa.pl Michał Krasucki.I przypomina, ze wstrzymał rozbiórkę tego charakterystycznego budynku, by chronić jego wartość jako zabytku. - Mamy miejskie dokumenty, które potwierdzają w dużym stopniu oryginalność konstrukcji stalowej – przekonuje Krasucki.
Gotowa za dwa lata?
Według planów inwestora, nowa Rotunda ma być gotowa za dwa lata. Według planów, budynek ma być odbudowany w takim samym kształcie, choć w nowej technologii.
Projekt nowej Rotundy został wybrany w międzynarodowym konkursie w 2013 r. Nadesłano na niego 214 prac z 79 krajów. Wygrał projekt polskiej pracowni architektonicznej Gowin&Siuta.
Przewiduje, że funkcje bankowe w nowym budynku Rotundy zostaną zlokalizowane na parterze oraz pod powierzchnią gruntu, na poziomie -1. Do tego poziomu ma prowadzić zejście, obsadzone zielenią po bokach. Część "społeczna" miała mieścić się z kolei na pierwszym piętrze Rotundy.Koszty przebudowy budynku pokrywa bank.
Powojenny modernizm
Rotunda została oddana do użytku w 1966 r. Koncepcja budynku powstała w latach 60. jako zwieńczenie Pasażu Wiecha, w ramach projektu Ściany Wschodniej, czyli zabudowy wschodniej strony ulicy Marszałkowskiej, pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską. Zabudowa tego terenu stanowi jeden z najważniejszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce.15 lutego 1979 r. w budynku Rotundy wybuchł gaz, zginęło 49 osób, a ponad 110 zostało rannych. O odbudowie gmachu PKO władze zadecydowały tuż po eksplozji. Otwarcie zmodernizowanej Rotundy nastąpiło 27 października 1979 r.
Rozbiórka Rotundy wstrzymana
Rozbiórka Rotundy wstrzymana
ran/b