Marszałkowska się zmieni, ale Bankowy na razie pozostanie asfaltową wyspą. "Zielony projekt" leży w szufladzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zazieleniony plac Bankowy (koncepcja)RS Architektura Krajobrazu

Drogowcy szykują się do przebudowy fragmentu Marszałkowskiej na odcinku od placu Bankowego do Królewskiej. Według projektu, zmiany w przestrzeni przy budynku ratusza ograniczą się tylko do uporządkowania parkowania. Miejscy aktywiści wytykają minimalizm i zmarnowaną szansę na ucywilizowanie placu Bankowego, który dziś jest wyłącznie smętnym parkingiem. Zarząd Dróg Miejskich zapewnia, że z pomysłu zmian większych nie zrezygnowano.

ZDM ogłosił przetarg na przebudowę odcinka Marszałkowskiej od Królewskiej do placu Bankowego. Zapowiedział, że zmieni się układ jezdni, która zostanie na tym fragmencie zwężona do dwóch pasów. Na trzecim zaparkują auta. Wykonawca wyremontuje chodniki, wytyczy drogę rowerową, a wzdłuż jezdni zostaną posadzone 63 drzewa. Zmiany obejmą też plac Bankowy, gdzie uporządkowane zostanie parkowanie. Liczba miejsc postojowych zostanie zredukowana do 55. Zachowawczość w podejściu do samego placu spotkała się z krytyką.

Marszałkowska po zmianach - wizualizacjaUM Warszawa

Koncepcja powstała kilka lat temu

Wśród krytyków znalazł się Grzegorz Walkiewicz, były radny Śródmieścia, obecnie Pragi Północ. - "Zielona Marszałkowska" to projekt, o który zabiegam od wielu lat. Po sukcesie "Zielonej Świętokrzyskiej" chciałem, aby drzewa pojawiły się też na Marszałkowskiej i na placach, które do niej przylegają czyli przede wszystkim na placu Bankowym i placu Konstytucji - mówi tvnwarszawa.pl Walkiewicz.

Przypomina, że ratusz w ramach projektu "Zielone ulice" realizowanego przez Zarząd Zieleni przeprowadził konsultacje społeczne. Zlecił również przygotowanie koncepcji zazielenienia właśnie Marszałkowskiej i placu Bankowego. Opracowanie za niespełna 250 tysięcy złotych zostało przygotowane przez biuro RS Architektura Krajobrazu. Ta sama pracownia była odpowiedzialna za projekt zieleni na Świętokrzyskiej.

Przetarg na koncepcję, o której wspomina Walkiewicz, ogłoszono pod koniec 2017 roku. Ale do tej pory na placu Bankowym nic się nie zmieniło. Po drodze była jeszcze tzw. strefa relaksu - nieudany eksperyment na wakacyjne zagospodarowanie placu. W sezonie letnim 2019 roku tymczasowo pojawiły się tam ławki i kwietniki z palet, tężnia dająca ochłodę w gorące dni, a także drzewa w donicach. Za to "prototypowanie przestrzeni" miasto zapłaciło ponad 900 tysięcy złotych.

Radny krytykuje zachowawczość zmian. "Betogłupota"

Marszałkowska przeszła zmiany na odcinku bliżej ronda Dmowskiego. W jego sąsiedztwie powstały wyczekiwane od lat naziemne przejścia dla pieszych. Wzdłuż placu Defilad zasadzono drzewa i wytyczono drogę dla rowerów, ale tylko po jednej stronie i kosztem chodnika. Jezdnia pozostała tu sześciopasmową "miejską autostradą". Rewolucję ma przejść dalszy odcinek arterii - do placu Konstytucji.

- Cieszy mnie, że fragment Marszałkowskiej od ronda Praw Kobiet (Dmowskiego - red.) do Świętokrzyskiej został zazieleniony. Teraz rozmawiamy o kolejnym odcinku. Z jednej strony nowe drzewa cieszą. Ale mam takie odczucie, że projekt w formie zaproponowanej przez ratusz niewiele zmieni. Środowisko rowerowe skarży się, że zaplanowana tam droga rowerowa ma minimalne parametry. Nie będzie też połączenia Ogrodu Saskiego z placem Żelaznej Bramy, co zintegrowałoby dwie części Śródmieścia po obu stronach Marszałkowskiej - ocenia Walkiewicz.

- Natomiast jeżeli chodzi o plac Bankowy, te działania, które względem niego podejmuje ratusz, nazywam "betogłupotą". Gotowa koncepcja została wyrzucona do kosza. Teraz ratusz ogłasza przetarg na przebudowę, a zmiany na placu Bankowym są symboliczne, bo sprowadzają się do uporządkowania parkowania - zauważa radny Walkiewicz.

Nasz rozmówca twierdzi, że kiedy przejeżdża obok placu Bankowego, bardzo często widzi puste miejsca postojowe. - Parking w tym miejscu przestaje komukolwiek służyć. Poza tym ciężko jest znaleźć lepiej skomunikowane miejsce w mieście niż plac Bankowy. Jest metro, są autobusy i tramwaje oraz stacja Veturilo - wylicza. - Idealny plac Bankowy to miejsce z ograniczoną liczbą pasów ruchu. Przystanki pojazdów komunikacji miejskiej powinny być do siebie bardziej zbliżone i lepiej zintegrowane. Natomiast na zachodniej części placu zamiast parkingu należałoby urządzić skwer z dużą ilością drzew, krzewów i ławek - uważa.

Koncepcja zmian na placu BankowymRS Architektura Krajobrazu

W konsultacjach mieszkańcy chcieli przejścia. Przejścia nie będzie

Justyna Glusman, była koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Warszawie, stwierdziła, że ZDM nie wykorzystał szansy na wdrożenie skonsultowanej kilka lat temu koncepcji. "Wydano na ten proces publiczne pieniądze" - napisała na Twitterze Glusman.

W rozmowie z tvnwarszawa.pl Glusman podkreśla, że kolejne kroki podejmowane przez miasto w celu zazielenienia Marszałkowskiej to pozytywna zmiana. Jednak zwraca uwagę na to, że bardzo istotnym elementem koncepcji była budowa przejścia dla pieszych, które miało połączyć Ogród Saski z placem Żelaznej Bramy. W planach, które pokazał w poniedziałek ZDM, "zebry" nie ma.

- To przejście jest potrzebne, co zgłaszali mieszkańcy podczas konsultacji. Jeżeli miasto przeprowadza konsultacje społeczne i przedstawia projekty, które w ich wyniku powstały, a potem rezygnuje z realizacji, to wypadałoby wyjaśnić dlaczego - mówi Glusman. I zaznacza, że ta sama zasada dotyczy placu Bankowego, który wchodził w zakres odcinka północnego Marszałkowskiej, a gdzie według koncepcji "Zielonej Marszałkowskiej" przygotowanej przez pracownię RS Architektura Krajobrazu zaplanowano zieleń – Nie podoba mi się brak transparentności przy realizacji tego projektu, bo dzisiejsza wersja różni się od przedstawionych koncepcji, co nie zostało mieszkańcom wytłumaczone – wskazuje.

- Warto też pamiętać, że konsultacje i przygotowanie koncepcji to są realne pieniądze. Projekt dokumentacji i uzgodnień dla Marszałkowskiej kosztował ponad 200 tysięcy złotych, a wszystkich 76 Zielonych Ulic ponad dwa miliony złotych – przypomina Glusman.

Nasza rozmówczyni twierdzi, że Biuro Architektury ratusza zgłaszało uwagi do koncepcji zielonego placu Bankowego. – Według mojej wiedzy projektanci z pracowni RS Architektura Krajobrazu deklarowali chęć zmiany, zgodnie z wytycznymi urzędu. Natomiast miasto nie skorzystało z tej oferty. Plac Bankowy stał się smutnym symbolem podejścia miasta do zielonej transformacji, czyli rozmijania się deklaracji z rzeczywistością – ocenia.

Rzecznik drogowców: miasto nie rezygnuje z koncepcji zmian na placu

Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich zapewnia, że "miasto nie zrezygnowało z koncepcji zmian na placu Bankowym". - Jest wręcz przeciwnie – miasto podjęło kierunkową decyzję o zmianach w centrum Warszawy, w tym wzdłuż ulicy Marszałkowskiej i etapami one są realizowane - podkreśla. Dalej wymienia, co do tej pory zostało zrobione, czyli m.in. nasadzenia wokół ronda Dmowskiego, czy wytyczenie drogi rowerowej od ronda do skrzyżowania ze Świętokrzyską.

- Przygotowujemy dokumentację dla zmian na odcinku na południe od ronda Dmowskiego i dla placu Centralnego (nieformalna nazwa fragmentu placu Defilad przed wejściem głównym do Pałacu Kultury - red.). Tramwaje Warszawskie przygotowują remont torowiska, połączonego ze zmianami drogowymi i nasadzeniami dwóch szpalerów drzew między rondem Dmowskiego a Królewską - wylicza Dybalski. - Teraz ogłosiliśmy przetarg na zmiany drogowe, nasadzenia i wytyczenie drogi rowerowej na północnym odcinku Marszałkowskiej, która zostanie poprowadzona dalej przez plac Bankowy. Przygotowujemy dokumentację dla jej kontynuacji wzdłuż Andersa, po to żeby stworzyć spójny korytarz rowerowy Marszałkowska - plac Bankowy - Andersa - Mickiewicza - dodaje przedstawiciel ZDM.

Dybalski zaznacza, że wszystkie wymienione inwestycje są realizowane w oparciu o koncepcję "Zielonej Marszałkowskiej", która dotyczy nasadzeń zieleni. - To jest podstawa. Natomiast zmiany, które realizujemy, mają dużo szerszy charakter. Miasto prowadzi je etapami. To wydaje się dość oczywiste z racji potężnego zakresu prac, co przekłada się na utrudnienia i koszt. Już to, co do tej pory zostało zrobione, kosztowało kilkadziesiąt milionów złotych. Taki też prawdopodobnie byłby koszt kompleksowej przebudowy placu Bankowego - mówi Dybalski.

Przedstawiciel ZDM pytany o to, co z przejściem dla pieszych łączącym Ogród Saski z placem Żelaznej Bramy, odpowiada, że miasto z niego nie zrezygnowało. - W przebudowie realizowanej przez ZDM zachowujemy rezerwę pod to przejście. Natomiast jego wytyczenie wiąże się z przebudową torowiska tramwajowego i to po wschodniej stronie oraz wschodniej jezdni Marszałkowskiej - wskazuje Dybalski. A tej drogowcy w tym momencie nie będą przebudowywać, ponieważ już ma dwupasmowy układ.

Nowe centrum według Rafała Trzaskowskiego

Marszałkowska ma być salonem Warszawy
Marszałkowska ma być salonem Warszawy
wideo 2/5

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: RS Architektura Krajobrazu

Pozostałe wiadomości

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce można je spotkać jedynie w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Zamieszkała w nim para czapli malgaskich. W naturze ptaki te występują na Madagaskarze, są gatunkiem zagrożonym.

Jedyne w Polsce. Niedawno zamieszkały w warszawskim zoo

Jedyne w Polsce. Niedawno zamieszkały w warszawskim zoo

Źródło:
PAP

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl