Zmarł prof. Władysław Findeisen, były rektor Politechniki Warszawskiej

Zmarł prof. Władysław Findeisen, rektor Politechniki Warszawskiej w latach 1981-1985, wybrany w pierwszych wolnych wyborach. "Ceniony nauczyciel akademicki, wielki patriota" - napisano w komunikacie o jego śmierci. Findeisen brał udział w Powstaniu Warszawskim - uczestniczył w walkach w Śródmieściu i na Mokotowie.

"Z ogromnym smutkiem i żalem informujemy, że nie żyje prof. Władysław Findeisen – specjalista od automatyki i sterowania, ceniony nauczyciel akademicki, wielki patriota. W 1981 roku został Rektorem Politechniki Warszawskiej w pierwszych po wieloletniej przerwie wolnych wyborach władz uczelni. Miał 97 lat" - przekazał prezes Stowarzyszenia Absolwentów Elektroniki na Politechnice Warszawskiej Jacek Karczewski.

Brał udział w Powstaniu Warszawskim

Prof. Władysław Findeisen urodził się 28 stycznia 1926 w Poznaniu. Szkołę powszechną ukończył Warszawie. Podczas okupacji kontynuował naukę w ramach tajnego nauczania w Liceum im. Stanisława Staszica. W maju 1944 roku zdał maturę, a potem wstąpił do Armii Krajowej. Wziął udział w Powstaniu Warszawskim – uczestniczył w walkach w Śródmieściu i na Mokotowie. Po upadku powstania trafił do obozu jenieckiego w Niemczech. Po zakończeniu wojny rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, które ukończył w grudniu 1949 roku. W 1954 roku obronił doktorat, w 1957 roku został docentem, w 1962 roku – profesorem nadzwyczajnym, a w 1971 – profesorem zwyczajnym.

Jeszcze jako adiunkt zorganizował na Wydziale Łączności Katedrę Automatyki i Telemechaniki, którą kierował od 1955 roku. Katedra została przekształcona w 1971 roku w Instytut Automatyki – prof. Findeisen kierował nim do 1981 roku.

Wybrany na rektora w wolnych wyborach

11 kwietnia 1981 roku profesor został wybrany na rektora Politechniki Warszawskiej. Były to pierwsze po wieloletniej przerwie wolne wybory władz uczelni. Kadencja przypadła na trudny czas dla Polski i środowisk akademickich. "Rektor Findeisen odegrał istotną rolę w zażegnywaniu konfliktów związanych ze strajkami studenckimi jesienią 1981 roku, a następnie przeprowadził naszą Uczelnię przez okres stanu wojennego. W 1985 r., z powodów politycznych, został odwołany ze stanowiska przez Ministra Szkolnictwa Wyższego" - przekazano w komunikacie.

W późniejszych latach prof. Findeisen był przewodniczącym Prymasowskiej Rady Społecznej (1986–1990), członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym Solidarności Lechu Wałęsie (1988–1990), uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu (1989), a w latach 1989–93 senatorem. W latach 1991–2009 był prezesem reaktywowanej Kasy im. Józefa Mianowskiego. Przyczynił się do rozwinięcia programu stypendiów na staże w Polsce dla naukowców z zagranicy, zwłaszcza z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Prof. Władysław Findeisen został odznaczony Orderem Orła Białego, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Edukacji Narodowej, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Medalem "Zasłużonemu dla Kościoła i Narodu". W 2020 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy.

Działalność naukowa

W swojej działalności naukowej początkowo zajmował się teorią i techniką regulacji automatycznej, a od początku lat 70. – wielopoziomowymi i wielowarstwowymi układami sterowania. Wraz z zespołem rozwinął teorię sterowania hierarchicznego w stanach ustalonych, mającą m.in. znaczenie dla systemów sterowania procesami technologicznymi przemysłu chemicznego i pokrewnych. Był autorem lub współautorem około 80 artykułów naukowych oraz 6 książek, promotorem 37 doktorów. Otrzymał cztery doktoraty honoris causa: City University w Londynie (1984), Politechniki Warszawskiej (1996), Politechniki Gdańskiej (1997) i Technische Universität Ilmenau (1998).

"Prof. Findeisen był wielkim przyjacielem i wspaniałym ambasadorem Politechniki Warszawskiej, autorytetem i uosobieniem najważniejszych uniwersyteckich wartości. W naszej pamięci pozostaną jego odwaga, mądrość i życzliwość" - podsumowano w komunikacie o śmierci profesora.

Czytaj także: