Urzędnicy chcą wyburzyć przedwojenną kamienicę. Społecznicy walczą o jej ocalenie

Źródło:
PAP
Przedwojenna kamienica przy ulicy Grzybowskiej
Przedwojenna kamienica przy ulicy Grzybowskiej
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Przedwojenna kamienica przy ulicy GrzybowskiejMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

Planowana przebudowa Grzybowskiej ma wiązać się z wyburzeniem starej kamienicy. Podczas II wojny światowej budynek znajdował się w granicach tzw. małego getta. Społecznicy chcą ją uratować przed rozbiórką.

"Złożyliśmy wniosek o wpis do rejestru zabytków nieruchomych kolejnego Wolskiego Ostańca, który w okresie II wojny światowej znajdował się w granicach tzw. małego getta" - poinformowali na Facebooku społecznicy ze stowarzyszenia Kamień i co?

Wolskie ostańce w ostatnich latach są są wypierane są przez nowe obiekty, które niekiedy zacierają pierwotny charakter dawnych kwartałów zabudowy.

Obrońcy zabytków zaznaczyli, że kamienica była kiedyś ujęta w gminnej ewidencji zabytków, ale została z niej wykreślona. "Jako stowarzyszenie staraliśmy się o jej powrót na listę gminnej ewidencji w 2020 roku, ale bezskutecznie. Informacja o rozbudowie Grzybowskiej kosztem Ostańca pobudziła nas ponownie do działania. Może tym razem służby konserwatorskie uznają jej wartość historyczną" - dodali.

"Wykwaterowana, pozbawiona ochrony"

O planach wyburzenia kamienicy społecznicy dowiedzieli się z odpowiedzi na interpelację w sprawie poszerzenia ulicy Grzybowskiej wolskiego radnego Adama Matusika z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. W odpowiedzi pojawiła się informacja, że w projekcie kamienica pod numerem 46 tej ulicy przeznaczona jest do rozbiórki.

"I nic dziwnego. Wykwaterowana i pozbawiona jakiejkolwiek ochrony prawnej czeka na swój koniec. Z przedwojennych zabudowań pomiędzy dzisiejszą aleją Jana Pawła II a Żelazną, zachowała się tylko ta kamienica. Naszym zdaniem warto ją chronić" - napisali społecznicy.

"Konserwator uznał inwestycję za możliwą"

Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta poinformował, że termin rozpoczęcia robót budowlanych przy przebudowie ulicy Grzybowskiej uzależniony jest od czasu trwania postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, przetargu na wykonawcę robót oraz przyznania przez Radę Warszawy dodatkowych pieniędzy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Fragment przedwojennej Warszawy rozebrany. Zgodę wydał konserwator zabytków >>>

Rzeczniczka prasowa Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta Agata Choińska-Ostrowska przekazała PAP, że zgodnie z przepisami tzw. specustawy drogowej wystąpiono w tej sprawie o opinię do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. - Opinia została wydana w lipcu 2021 roku. Konserwator uznał inwestycję za możliwą do realizacji w przedstawionym kształcie i zakresie - zaznaczyła.

Dodała, że w przypadku nieruchomości przy ulicy Grzybowskiej 46, rozwiązania przewidziane w projekcie przebudowy drogi są zbieżne z założeniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Rzecznik mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków Andrzej Mizera pytany o wniosek społeczników zaznaczył, że każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie. - Na pewno z nim się zapoznamy. Na razie za wcześnie oceniać. Poczekajmy aż zakończy się procedura - dodał.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Najstarsza czynszówka na Woli niszczeje. Nie będzie pieniędzy od wojewody na ratowanie zabytku >>>

Jedyna, która została po przedwojennej ulicy

Grzegorz Niemczyk ze stowarzyszenia Kamień i co? wyjaśnił, że kamienica w takiej formie została wybudowana na miejscu zabytkowej, XIX-wiecznej kamienicy.

- Niestety we wrześniu 1939 roku wybuchła wojna i nie została wykończona. Jest wysoka w porównaniu do kamienic z początku XX wieku i pokazuje, jak mogła zmieniać się ulica Grzybowska. Jest kamienicą modernistyczną, co widać na przykładzie okiem na klatce. Nie ma może pięknych detali architektonicznych, ale nie wyobrażam sobie, żeby zniknęła. Tym bardziej, że była w małym getcie i jest jedyną, która została po przedwojennej Grzybowskiej na odcinku między Jana Pawła II a Żelazną - powiedział w rozmowie z PAP.

Co będzie w jej miejscu? "Projektowana ulica pomiędzy skrzyżowaniami z ulicą Towarową i aleją Jana Pawła II przewidziana została jako dwujezdniowa jednopasowa ze środkową wyspą rozdzielającą przeciwne kierunki ruchu. Ponadto w obrębie skrzyżowań przewidziano wyznaczenie dodatkowych pasów ruchu do relacji skrętnych. Odcinek pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami: Karolkową i ul. Towarową przewidziany został jako dwujezdniowy jednopasowy, z dodatkowo wydzielonymi lewoskrętami" - odpisał radnemu SZRM

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmalter/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w czwartek poinformował o niskim stanie wody w Wiśle w Warszawie. - Rano wyniósł on 29 centymetrów - podał hydrolog IMGW Michał Sikora. Jak dodał, prognozy nie są przychylne i Wisła może osiągnąć rekordowo niski poziom.

Wisła bardzo bliska rekordowo niskiego poziomu

Wisła bardzo bliska rekordowo niskiego poziomu

Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy odbierali pieniądze wyłudzone w trakcie oszustwa. 24- i 29-latek usłyszeli zarzuty. Grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Powiedzieli "grzejnik" i zostali zatrzymani

Powiedzieli "grzejnik" i zostali zatrzymani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dorosły łoś próbował przeskoczyć ogrodzenie jednej z posesji w warszawskich Włochach. Zwierzę jednak nadziało się na pręty i zostało ranne. Zapadła decyzja o jego uśpieniu.

Chciał przeskoczyć, nadział się na ogrodzenie. Łoś nie przeżył

Chciał przeskoczyć, nadział się na ogrodzenie. Łoś nie przeżył

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Znęcał się fizycznie i psychicznie nad własną matką. Z tego powodu dostał zakaz zbliżania się do niej. To miało zapewnić kobiecie spokój i bezpieczeństwo. Syn jednak zakazem się nie przejmował. Przychodził do matki i groził jej śmiercią. Został aresztowany na trzy miesiące.

Ma zakaz zbliżania się do matki, ale przychodził i groził jej śmiercią

Ma zakaz zbliżania się do matki, ale przychodził i groził jej śmiercią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do potrącenia dwóch nastolatek doszło w czwartek po południu na rondzie w Piasecznie. Kierująca hulajnogą 17-latka trafiła do szpitala w Warszawie. Kierowcę auta policja ukarała mandatem i punktami karnymi.

Na rondzie potrącił dwie nastolatki jadące na hulajnodze. Nagranie

Na rondzie potrącił dwie nastolatki jadące na hulajnodze. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie wróciła do domu, bliscy zaczęli jej szukać. Najpierw znaleźli rozbity motocykl, a kilkanaście metrów dalej w lesie ranną 21-latkę. Młoda kobieta została zabrana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala.

Motocyklistka nie wróciła do domu. Bliscy znaleźli ją w lesie, miała wypadek

Motocyklistka nie wróciła do domu. Bliscy znaleźli ją w lesie, miała wypadek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowe problemy w Śródmieściu. Mieszkańcy ulic Baczyńskiego, Wareckiej, Boduena czy Jasnej tkwią w zatorach bez możliwości ucieczki. Pokonanie kilkuset metrów zajmuje im czasem ponad godzinę. Urzędnikom zarzucają brak wyobraźni. Ci z kolei zapowiadają zmiany, które poprawią sytuację.

Niecałe 700 metrów w 100 minut. Mieszkańcy Śródmieścia winią urzędników, ci zapowiadają zmiany

Niecałe 700 metrów w 100 minut. Mieszkańcy Śródmieścia winią urzędników, ci zapowiadają zmiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczne pogotowie "Meditrans" poinformowało o dużym pożarze kamienicy, do którego doszło w środę późnym wieczorem w podwarszawskim Pruszkowie. Do szpitali trafiły trzy osoby.

Ogień na parterze w kamienicy, trzy osoby w szpitalu

Ogień na parterze w kamienicy, trzy osoby w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łącznie 10 zarzutów usłyszał mężczyzna zatrzymany przez grodziskich policjantów. 37-latek odpowie między innymi za przywłaszczenie samochodu partnerki, włamanie do domu jej matki i kradzież biżuterii oraz elektronarzędzi. Mężczyzna może spędzić za kratkami nawet 10 lat.

Nie oddał auta partnerce i to był początek jego kłopotów

Nie oddał auta partnerce i to był początek jego kłopotów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wsiadł za kierownicę, mając prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie. Później próbował ukryć się przed policjantami z Ciechanowa w cudzym domu, chowając się w łóżku pod kocem, a gdy go znaleźli, podał dane brata.

Ukrył się w cudzym domu pod kocem, a gdy go znaleźli, podał dane brata

Ukrył się w cudzym domu pod kocem, a gdy go znaleźli, podał dane brata

Źródło:
PAP

Około sześcioletnia dziewczynka spadła ze schodów w jednym z bloków w Piasecznie. Dziecko trafiło do szpitala w Warszawie.

Dziewczynka spadła ze schodów. Lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Dziewczynka spadła ze schodów. Lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ubiegłym tygodniu nieznani sprawcy ukradli parkomat znajdujący się przy ulicy Czubatki w strefie płatnego parkowania na Ochocie - poinformował Zarząd Dróg Miejskich. Sprawa została zgłoszona na policję.

Parkomat nie dawał "oznak życia". Ktoś go ukradł. "Dla zwykłej osoby jest bezwartościowy"

Parkomat nie dawał "oznak życia". Ktoś go ukradł. "Dla zwykłej osoby jest bezwartościowy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Nie tylko straciliśmy cenny czas, ale także pieniądze - mówią studenci uczelni Varsovia (dawne Collegium Humanum). Nie odbywają się obrony, uczelnia nie wydaje dyplomów. Ci, którzy chcą się przenieść, słyszą, że będą musieli zapłacić karę. Problemy zaczęły się po tym, jak wiosną do warszawskiej siedziby uczelni wkroczyło CBA. W obronie studentów interweniuje RPO, a Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego mówi o "patologii i bardzo poważnym problemie".

Studenci dawnego Collegium Humanum: jesteśmy w beznadziejnej sytuacji. Uczelnia odpowiada

Studenci dawnego Collegium Humanum: jesteśmy w beznadziejnej sytuacji. Uczelnia odpowiada

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rok po przywróceniu ruchu na ulicy Puławskiej budowlańcy wrócili na teren u zbiegu z ulicą Goworka, aby dokończyć budowę chodnika i ścieżki rowerowej. Ale to nie koniec prac, bo po drugiej stronie ulicy teren wciąż jest rozgrzebany.

Był bałagan i prowizorka. Po roku wrócili, by zbudować ścieżkę i chodnik

Był bałagan i prowizorka. Po roku wrócili, by zbudować ścieżkę i chodnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W najbliższy weekend rozpocznie się remont torowiska przy rondzie "Radosława" i Okopowej. Linia 27 zostanie zawieszona na tydzień. "1" i "22" zostaną skierowane na objazdy.

Tydzień bez tramwaju na Okopowej

Tydzień bez tramwaju na Okopowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dyżurny mławskiej policji odebrał zgłoszenie od służby drogowej, dotyczące dwóch pieszych, idących trasą S7 w rejonie Kuklina. Chwilę wcześniej porzucili samochód. Na widok policji jeden z nich próbował się ukryć za barierą energochłonną.

Porzucił auto na S7, próbował się ukryć za barierą energochłonną

Porzucił auto na S7, próbował się ukryć za barierą energochłonną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 9 tysięcy mieszkańców stolicy wyraziło opinię na temat zakazu nocnej sprzedaży alkoholu w mieście. Ponad 80 procent chce takiego ograniczenia. Prezydent Warszawy jest sceptyczny, ale decyzję podejmą radni. Najpierw jednak musi powstać projekt uchwały. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Mieszkańcy chcą zakazu sprzedaży alkoholu, prezydent sceptyczny, zdecydują radni

Mieszkańcy chcą zakazu sprzedaży alkoholu, prezydent sceptyczny, zdecydują radni

Źródło:
TVN24

Z powodu budowy linii tramwajowej na Stegnach uczniowie podstawówki przy ulicy św. Bonifacego mają utrudnione dojście do szkoły. Chodnik prowadzący od przejścia dla pieszych jest odgrodzony barierkami. Do placówki trzeba iść jezdnią pod prąd.

Przez wykopy i jezdnią pod prąd. Droga do szkoły z przeszkodami

Przez wykopy i jezdnią pod prąd. Droga do szkoły z przeszkodami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek rano aktywiści klimatyczni z Ostatniego Pokolenia zablokowali ruch na placu Trzech Krzyży. Na samym placu, jak i ulicach, które do niego dochodzą, utworzyły się korki.

Ostatnie Pokolenie zablokowało ruch w centrum

Ostatnie Pokolenie zablokowało ruch w centrum

Źródło:
tvnwarszawa.pl