Praski Trakt Książęcy. Wydali ponad 150 tysięcy na wizualizację, zobaczyli ją tylko wybrani

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Praski Trakt Książęcy ma powstać w ciągu ulic Okrzei, Ząbkowskiej i Kawęczyńskiej
Praski Trakt Książęcy ma powstać w ciągu ulic Okrzei, Ząbkowskiej i Kawęczyńskiej
Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
Praski Trakt Książęcy ma powstać w ciągu ulic Okrzei, Ząbkowskiej i KawęczyńskiejLech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Ponad rok temu powstała koncepcja, której realizacja mogłaby odmienić oblicze części Pragi. Ale nie wiadomo, co się z nią dzieje – komisja do spraw rewitalizacji przy radzie dzielnicy nie zebrała się w ubiegłym roku ani razu. A wizualizacja, na którą wydano 150 tysięcy złotych, nie została dotychczas upubliczniona.

Radny Pragi Północ Grzegorz Walkiewicz zwrócił uwagę, że Komisja Doraźna Dzielnicy Praga Północ, na której radni mieli zająć się sprawami rewitalizacji, nie jest zwoływana od ponad roku. We wpisie na Facebooku zastanawia się, co się stało z ambitnym projektem rewitalizacji ciągu trzech ulic, nazwanych Praskim Traktem Książęcym. Prezentacji pomysłu nie widział jeszcze nikt poza kilkoma radnymi i urzędnikami.

Prezentacja, której prawie nikt nie widział

Grzegorz Walkiewicz przypomina w rozmowie z tvnwarszawa.pl, że wspomniana komisja powstała na początku nowej kadencji samorządu. - Dzielnica chciała mieć większy wpływ na tę kwestię, bo dotychczas wszystko rozgrywało się na szczeblu miejskim. Powołanie doraźnej komisji stanowiło lepsze rozwiązanie niż na przykład zwoływanie sesji nadzwyczajnych – tłumaczy radny.

Jak wylicza, od momentu powstania komisja zebrała się sześciokrotnie, z czego tylko dwa razy udało się uzyskać kworum. Nową inicjatywą, która pojawiła się podczas obrad komisji, była właśnie rewitalizacja tzw. Praskiego Traktu Książęcego. Ta robocza nazwa to nawiązanie do śródmiejskiego Traktu Królewskiego. - Rewitalizacja jest przeprowadzana punktowo, czyli remontowane są określone nieruchomości. W przypadku tego projektu pomysł był taki, aby zrewitalizować należące do miasta kamienice wzdłuż ulic Okrzei, Ząbkowskiej aż do Kawęczyńskiej, a także budynki przy ulicy Małej – opowiada Grzegorz Walkiewicz.

5 grudnia 2019 roku, na – jak się później okazało – ostatniej sesji komisji ds. rewitalizacji, dyrektorka Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami przedstawiła prezentację z wizualizacjami odnowionych kamienic. Jak twierdzi Walkiewicz, w prezentacji nie ujęto szczegółowych informacji na temat zakresu prac, które powinny zostać przeprowadzane w budynkach, a także choćby wstępnego kosztorysu. - Prezentacji nie można było fotografować. Wyjaśniano to kwestią praw autorskich, które nie zostały jeszcze przekazane miastu – wspomina radny.

Walkiewicz twierdzi, że dopytywał o szczegóły, ale nie uzyskał odpowiedzi. Otrzymał jednak zapewnienie, że dane, o które pyta, zostaną uzupełnione w ciągu kilku tygodni. Przez cały kolejny rok komisja nie była zwoływana. Nigdzie nie opublikowano również prezentacji zleconej przez ZGN. - Oficjalnym powodem miała być pandemia. Ale przecież cały samorząd pracuje bez przeszkód w trybie zdalnym – zauważa nasz rozmówca.

W interpelacji do władz dzielnicy radny Walkiewicz domaga się odpowiedzi na pytanie o koszt przygotowania prezentacji, a także wzywa do niezwłocznej jej publikacji na stronie samorządu. Pyta również między innymi, czy koncepcja Praskiego Traktu Książęcego była konsultowana z prezydentem stolicy lub komitetem ds. rewitalizacji.

Opracowanie za ponad 150 tysięcy złotych

Wszystko wskazuje na to, że nie była. Pełnomocnik ratusza ds. rewitalizacji Jacek Grunt-Mejer widział koncepcję tylko podczas jedynej oficjalnej prezentacji. Później nie dotarły do niego żadne szczegóły dotyczące tego pomysłu. Praski Trakt Książęcy nie jest ujęty w Zintegrowanym Programie Rewitalizacji Warszawy obowiązującym do 2022 roku.  

- Sama koncepcja jest dobrym pomysłem i wstępem do rozmowy o tym, aby w przyszłości powstała tu przestrzeń, która będzie traktem – na wzór Królewskiego po drugiej stronie Wisły. Zaprezentowany projekt skupia się jednak na modernizacji kamienic. Jeśli ma pełnić rolę traktu - wygodnego ciągu pieszego - powinien też pokazywać jakiś zamysł urbanistyczny, jak ten ciąg ulic powinien wyglądać – ocenia w rozmowie z nami Grunt-Mejer.

Rzeczniczka dzielnicy Karolina Jakobsche przekazuje, że Komisja doraźna ds. rewitalizacji była zwoływana w 2019 roku czterokrotnie: w lipcu, sierpniu, listopadzie oraz grudniu. - Podczas ostatniego spotkania zaprezentowano analizę wyglądu budynków w ciągu ulic: Okrzei, Ząbkowskiej i Kawęczyńskiej, co stało się początkiem rozważań na temat realizacji projektu Praskiego Traktu Książęcego. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami zaprezentował opracowanie dotyczące aktualnego stanu nieruchomości oraz wizualizację zmian. Opracowanie kosztowało 154 tysiące złotych – informuje Jakobsche.

- W najbliższym czasie opracowanie zostanie zaprezentowane mieszkańcom, którzy będą mogli odnieść się do koncepcji, będą mogli także brać aktywny udział w konsultacjach – deklaruje. Jednak konkretnego terminu urząd dzielnicy nie podaje.

"Pieniądze na rewitalizację nie przepadają"

Walkiewicz zauważył jeszcze jeden problem związany z rewitalizacją Pragi, którą władze stolicy bardzo lubią się chwalić. - Mamy wielki kłopot z wykorzystaniem środków. Kolejne władze dzielnicy nie były w stanie wydać pieniędzy, które dostawaliśmy z budżetu miasta na rewitalizację. Zarząd i rada oddały 50 z 90 milionów złotych, które w 2019 roku dzielnica otrzymała. Nikt nam nie da nowych środków, skoro nie wykorzystaliśmy poprzednich – twierdzi radny.

Przedstawiciel ratusza ocenił, że jeśli do takich sytuacji dochodzi, to z przyczyn niezależnych od władz dzielnicy.

- W ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji mamy pewien budżet i zadania do wykonania. Ale zdajemy sobie sprawę, że występują różne sytuacje, które uniemożliwiają zrealizowanie projektu w danym roku. Może być tak, że do przetargu nikt się nie zgłosi albo zgłaszające się firmy podają zbyt wysokie kwoty – tłumaczy Jacek Grunt-Mejer. - Jeśli projekt jest ujęty w programie, to pieniądze nie przepadają, tylko przechodzą na następny rok – zapewnia. 

Konkretnych kwot, które Praga Północ musiała zwrócić, nie podaje i odsyła do urzędu dzielnicy. Tam jednak dowiadujemy się tylko, ile pieniędzy wykorzystano. Jak informuje Karolina Jakobsche, ZGN Praga Północ w 2019 roku zrealizowało inwestycje na kwotę ponad 40 milionów złotych, a w 2020 roku – ponad 44 milionów.

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Lech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl