Z hulajnogą do autobusu? Można, ale pod pewnymi warunkami

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nowe przepisy dotyczące hulajnóg
Nowe przepisy dotyczące hulajnóg"Fakty" TVN
wideo 2/4
Nowe przepisy dotyczące hulajnóg"Fakty" TVN

Stołeczny radny stanął w obronie rowerzystów i użytkowników elektrycznych hulajnóg wypraszanych przez niektórych kierowców komunikacji miejskiej. Zaapelował o doprecyzowanie przepisów i szkolenia dla pracowników. Władze stolicy zapewniają, że zarówno rower, jak i hulajnoga, są traktowane jak bagaż, czyli można je przewozić. Przynajmniej w teorii...

Na kwestie przewozu hulajnóg i rowerów pojazdami komunikacji miejskiej zwrócił uwagę w interpelacjach radny Marek Szolc z klubu Koalicji Obywatelskiej. Jak stwierdził, zgłaszają się do niego mieszkańcy, którym nie podoba się to, jak traktowani są posiadacze hulajnóg elektrycznych w pojazdach transportu zbiorowego. "Osoby je przewożące są wypraszane z autobusów za ich przewóz, nawet kiedy są złożone i zabezpieczone tak, by spełniać wymagania przepisów porządkowych WTP" - napisał Szolc. Przywołał przykład jednego z mieszkańców, który został usunięty z autobusu z prywatną hulajnogą, ponieważ ta - według kierowcy - "mogła wybuchnąć".

"Regulamin WTP powinien uwzględniać politykę miasta dotyczącą mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem nacisku na rezygnację z poruszania się samochodami osobowymi. Prywatne środki, takie jak hulajnogi elektryczne, mogą być uzupełnieniem istniejącego systemu komunikacji miejskiej, ale by tak było mieszkańcy powinni mieć możliwość korzystania z kombinowanych sposobów transportu" - stwierdził Szolc. I zaapelował o "podjęcie prac nad uszczegółowieniem regulaminu WTP i przeszkolenie kierowców w celu zapewnienia jego jednolitego stosowania".

Rowerzyści również wypraszani

W innej interpelacji radny zwrócił uwagę, że z podobnymi problemami ze strony kierowców WTP spotykają się rowerzyści. "Wśród najczęstszych argumentów podawanych przez kierowców jako odmowa przewozu roweru wskazywane są: brak homologacji na przewóz rowerów, brak piktogramu roweru, pełna odpowiedzialność kierowcy za szkody, zakaz przewozu rowerów zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym" - wyliczał radny. Jego zdaniem takie argumenty są niezgodne z aktualnym stanem prawnym, a mimo to są przytaczane również przez przełożonych kierowców oraz dyspozytorów ruchu. "Z informacji, które można znaleźć w dyskusjach internetowych kierowców można znaleźć informację, że na zajezdni R-4 Stalowa wywieszona jest informacja, że jedyną osobą decydującą o przewozie rowerów jest kierowca" - napisał Szolc.

Radny zaapelował do władz miasta o przeprowadzenie szkoleń dla pracowników przewoźników w zakresie przepisów dotyczących: homologacji pojazdów, dopuszczalności przewozu rowerów w myśl przepisów krajowych, odpowiedzialności kierowcy i pasażera za przewożony bagaż oraz wszelkich wątpliwości, które powodują odmowę przewozu rowerów.

Nie ma zakazu przewożenia hulajnogi, ale...

Na interpelację radnego Szolca w sprawie hulajnóg odpowiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. Na wstępie zaznaczyła, że przepisy nie zakazują przewozu hulajnóg, które są traktowane, jak każdy inny bagaż. Jednak, jak wskazała, kierowca może wyprosić pasażera, jeśli jego bagaż jest przewożony "w miejscu innym niż do tego przewidziane lub na miejscu siedzącym", utrudnia przejście, naraża innych pasażerów lub ich mienie na szkodę, zasłania obsłudze widoczność lub zagraża bezpieczeństwu ruchu.

Zastrzegła również, że zgodnie z regulaminem każda osoba przewożąca bagaż lub zwierzę jest zobligowana do zwolnienia miejsca osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim lub osobom z wózkiem dziecięcym.

Kaznowska podkreśliła, że przewóz hulajnóg jest dopuszczalny, jeśli pasażer przestrzega zapisów porządkowych regulaminu WTP. "Obsługa pojazdu jest natomiast upoważniona do oceny, czy bagaż (każdego rodzaju) lub zwierzę jest przewożone przez pasażera w sposób prawidłowy. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie przewożonego bagażu/zwierzęcia obsługa może nakazać pasażerowi opuszczenie pojazdu" - stwierdziła Kaznowska.

Na koniec dodała, że pasażer niezgadzający się z decyzją kierowcy ma prawo do złożenia skargi. Wówczas wszczynane jest postępowanie, które ma na celu wyjaśnienie spornej sytuacji.

Przewóz rowerów jest "niezdefiniowany"

W pojazdach komunikacji miejskiej jak bagaż traktowany jest również rower. Z odpowiedzi na interpelację Szolca, udzielonej przez byłego już wiceprezydenta Roberta Soszyńskiego, wynika, że przepisy precyzują wyłącznie wymagania dotyczące miejsc na wózek inwalidzki oraz dziecięcy.

"Jednocześnie nie oznacza to, że przewóz rowerów w autobusie miejskim oraz tramwaju jest zabroniony - jest po prostu niezdefiniowany na gruncie przepisów" - napisał Soszyński. "W postępowaniach przetargowych zawierane są wymagania techniczne dla miejsc wyznaczonych do przewozu wózka dziecięcego oraz wózka inwalidzkiego. Rower traktowany jest jak bagaż i przepisy nie wymagają spełnienia specjalnych uwarunkowań do jego przewozu" - czytamy w odpowiedzi na interpelację. Wiceprezydent Soszyński zaznaczył również, że tramwaje i autobusy nie są wyposażone w stojaki na rowery ze względu na ograniczoną przestrzeń, a ich montaż mógłby niekorzystnie wpłynąć na komfort pozostałych podróżnych.

Jednocześnie zapewnił, że "Zarząd Transportu Miejskiego zasygnalizuje wszystkim przewoźnikom uczestniczącym w realizacji zadań Warszawskiego Transportu Publicznego konieczność przeprowadzenia stosownych szkoleń".

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości

Na nagraniach ze śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej widać, jak volkswagen z impetem wjeżdża w forda, widać ludzi stojących przy rozbitych autach, porozrzucane przedmioty. Aresztowanych zostało trzech mężczyzn. Ostatni z podejrzanych, który miał spowodować wypadek - Łukasz Żak - jest poszukiwany, wystawiono za nim list gończy. Jak informowała prokuratura, w sprawie wypadku śledczy spotkali się z bezwzględnym mataczeniem i poplecznictwem.

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Fakty" TVN

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. "Tempo przyrostu jest bardzo duże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkał na szczycie Pałacu Kultury i Nauki. Sokół Franek nie żyje. Jego szczątki na jednym z dachów Pałacu znalazła grupa FalcoFans. Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół przyjrzy się sprawie.

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Wyniesione przejście dla pieszych przy szkole podstawowej na Czarnomorskiej zostało rozebrane na rzecz wyspowych progów zwalniających. Mieszkańcy alarmują, że kierowcy omijają je środkiem jezdni, zamiast zwolnić przed "zebrą". Urzędnicy zapewniają, że to tymczasowa organizacja ruchu, a bezpieczne przejście zostanie przywrócone.

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fabryka narkotyków w niepozornym gospodarstwie sadowniczym w Grójcu. W budynku gospodarczym policjanci znaleźli prawie 150 kilogramów narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to kilka milionów złotych. Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych.

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Źródło:
PAP

Na jednej ze stacji benzynowych w Radomiu doszło do wycieku gazu. Ewakuowanych zostało kilkadziesiąt osób. Zbiornik został uszczelniony. Są utrudnienia w ruchu.

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw w powiatach okalających stolicę, potem w samej Warszawie specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania ruchu. Będą zbierać informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 24-letniego mieszkańca Otwocka, który - według śledczych - zaatakował ojca metalową rurką i uciekł. Mężczyzna na trafił do aresztu na trzy miesiące, grozi mu pięć lat więzienia.

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący okolicę Zakroczymia (Mazowieckie) policjanci zauważyli dobrze im znanego 38-latka. Mężczyzna miał do odbycia karę siedmiu miesięcy więzienia. Ale odsiadka była mu nie w smak, dlatego na widok radiowozu, wskoczył do stawu. Chytry plan miał jeden słaby punkt - po krótkim czasie trzeba się było wynurzyć.

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku tygodni rejon ulic Jasnej, Sienkiewicza, Złotej i Zgoda paraliżują prace budowlane. Z niedogodnościami mierzą się mieszkańcy i kierowcy. Zarząd Dróg Miejskich, wspólnie z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, strażą miejską oraz policją wprowadzają zmiany w organizacji ruchu.

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował tymczasowy areszt wobec trzech zatrzymanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Ostatni z podejrzanych - Łukasz Żak - jest poszukiwany. Prokuratura poinformowała o wystawieniu za nim listu gończego. W sprawę zamieszane są jeszcze inne osoby, które miały utrudniać postępowanie.

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Karany za jazdę po pijanemu, oszustwa i narkotyki. List gończy za sprawcą wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja: Warszawa nie jest zagrożona powodzią. Fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do stolicy w piątek.

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Kiedy fala wezbraniowa na Wiśle dotrze do Warszawy?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek z Warszawy wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla powodzian. Artykuły pierwszej potrzeby zgromadzone na zbiórkach dojadą do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W środę w podróż wyruszy kolejny, m.in. do Głuchołazów. - Przecież trzeba pomagać. To normalny ludzki odruch - powiedziała jedna z kobiet, wspierająca zbiórkę. Zbierane są także artykuły dla zwierząt.

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

Źródło:
PAP

Dwóch nastolatków w środku nocy przyjechało do Ostrołęki z oddalonego o 60 kilometrów Przasnysza, aby driftować przy jednej z galerii handlowych. Jazda z poślizgiem i piskiem opon została przerwana przez miejscową drogówkę. "Drifterów" odebrali rodzice.

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z mieszkań przy placu Hallera doszło do pożaru. Do akcji wkroczyli strażacy, którzy prowadzili działania z podnośnika oraz z klatki schodowej.

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Dym wydobywał się z okna na ostatnim piętrze. Akcja strażaków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dom Studenta nr 7 "Sulimy" położony jest na Służewie. Może w nim zamieszkać 380 studentów. Mają do dyspozycji 130 jedno- i dwuosobowych pokojów. Wkrótce rozpocznie się kwaterowanie pierwszych mieszkańców.

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Uniwersytet Warszawski otworzył nowy akademik

Źródło:
PAP

Nie miał uprawnień i był pijany. Mimo to wsiadł na motocykl. Na Białołęce wjechał w taksówkę i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Został ujęty przez strażnika miejskiego, który podbiegł, sądząc, że będzie walczył o życie motocyklisty.

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Pijany motocyklista uderzył w auto, sunął po asfalcie kilkadziesiąt metrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kilku pijanych chłopaków przepychało się dla żartu na bulwarach wiślanych. Dla jednego z nich skończyło się to upadkiem, uderzeniem o krawężnik i 7-centrymetrową raną głowy. Uratowali go strażnicy miejscy.

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Przepychanki "dla żartu" skończyły się 7-centymetrową raną głowy i krwotokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pasjonaci historii wydostali z dna Wisły dwa wagoniki z czasów II wojny światowej oraz fragment płyty kamiennej z pałacu Villa Regia, którą w czasie potopu próbowali wywieźć Szwedzi.

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

"To mogą być wagoniki służące do wywożenia gruzu z getta". Znaleźli je w Wiśle

Źródło:
PAP

Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci noworodka, którego ciało znaleziono w śmietniku pod Mińskiem Mazowieckim. Do sprawy zatrzymano cztery osoby, matka dziecka przebywa w szpitalu.

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Ciało noworodka w śmietniku. Prokuratura: zatrzymano cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl