Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

170 żołnierzy będzie rozbierać most pontonowy na Wiśle. Jest termin

Warszawa | Najnowsze

Autor:
ab/b
Źródło:
PAP
Prace przy pompachLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Prace przy pompach "Czajki"

W czwartek rozpocznie się demontaż mostu pontonowego na Wiśle z rurociągiem, który ułożono po awarii kolektorów odprowadzających ścieki do oczyszczalni "Czajka". Przy zadaniu pracować będzie 170 żołnierzy oraz około 80 wielkich ciężarówek i ciągników.

Zadanie zrealizuje Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe WZZ I Warszawa. W jego skład wchodzą głównie pododdziały pontonowe 2. pułku inżynieryjnego i 2. pułku saperów. Łącznie będzie to 170 żołnierzy oraz ok. 80 jednostek sprzętu wojskowego.

- Zasadniczy sprzęt to pojazdy do przewozu bloków pontonowych oraz ciągniki do kutrów holowniczych - wyjaśnił ppłk Marek Pawlak.

"Zadanie może być realizowane w ciągu dnia"

W czwartek zgodnie z harmonogramem ma się rozpocząć demontaż bypassu. Jako pierwsza zostanie rozebrana część znajdująca się na przeprawie pontonowej.

- Demontaż przeprawy rozpocznie się po demontażu rurociągu znajdującego się na moście pontonowym. Zadanie ze względu na warunki bezpieczeństwa może być realizowane w ciągu dnia – poinformował w środę rzecznik prasowy Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Marek Pawlak.

Wojsko nie policzyło jeszcze kosztów operacji. - Określenie kosztów ze względu na to, że żołnierze jeszcze utrzymują przeprawę będzie możliwe po zakończeniu zadania i zebraniu danych z wszystkich oddziałów gospodarczych – wskazał rzecznik. Wydatki te zostaną pokryte z budżetu MON.

Bypass tworzyły dwie nitki rurociągu

Do awarii dwóch kolektorów odprowadzających ścieki do oczyszczalni "Czajka" doszło pod koniec sierpnia. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zdecydowało, by zrzucać ścieki bezpośrednio do Wisły. Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie tymczasowego rurociągu, którym ścieki były przepompowywane do oczyszczalni.

Bypass tworzyły dwie nitki rurociągu o długości ponad kilometra każda i średnicy jednego metra. Część przechodząca przez Wisłę została ułożona na moście pontonowym, który zbudowało wojsko. W tym czasie na zlecenie MPWiK naprawiono kolektory. W minioną sobotę popłynęły nimi ścieki.

Źródło: PAP

ab/b