Urzędnicy jak detektywi. Łódź zapobiegła dzikiej reprywatyzacji stu kamienic

Jak Łódź walczy z dziką reprywatyzacją? (zdjęcie ilustracyjne)Shutterstock

W ciągu pięciu lat łódzki magistrat zapobiegł bezprawnej reprywatyzacji ok. 100 nieruchomości. To zasługa Zespołu ds. Ochrony Praw Własności do Nieruchomości - jedynej w Polsce jednostki zatrudniającej historyków i archiwistów, którzy niczym detektywi sprawdzają, czy zgłaszający roszczenia spadkobiercy nie są oszustami.

- Decyzja o zwrocie nieruchomości nie jest w Łodzi podejmowana przez urząd miasta czy prezydenta, lecz zawsze jest to dokonywane na drodze wyroku niezawisłego sądu lub decyzji administracyjnej organu władzy państwowej - podkreślił wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński na konferencji we wtorek.

Prawnicy, historycy i archiwiści

W 2010 r. władze Łodzi powołały Oddział ds. Ochrony Praw Własności do Nieruchomości, który ma przeciwdziałać wyłudzaniu praw do nieruchomości. Pracują w nim prawnicy, historycy i archiwiści, którzy niczym śledczy skrupulatnie sprawdzają rzeczywisty stan prawny nieruchomości i uprawnienia potencjalnych spadkobierców. - Już w roku 2012 władze Łodzi skierowały do ówczesnego rządu projekt ustawy, który miał określać zasady regulacji stanów prawnych nieruchomości o nieokreślonym statusie. Niestety, inicjatywa nie została podjęta. Przy braku jednoznacznej polityki państwa i w nieczytelnym otoczeniu prawnym władze Łodzi działają samodzielnie, tworząc m.in. unikatowy w skali kraju oddział ochrony własności - podkreślił Jabłoński. Według kierowniczki oddziału Lucyny Lenc w ostatnich latach do łódzkiego magistratu wpłynęło wiele wniosków o restytucję prawa własności do nieruchomości od osób podających się za spadkobierców byłych właścicieli.

Monitorują obrót nieruchomości

- Zadaniem naszego oddziału jest nie tylko ochrona praw własności, ale także monitoring obrotu nieruchomościami, w stosunku do których istnieje podejrzenie wyłudzenia. Obecnie mamy ok. 400 postępowań prowadzonych w trybie administracyjnym i cywilnym. Postępowania cywilne prowadzone są m.in. ze skarg byłych spadkobierców reprezentowanych przez pełnomocników o wznowienie postępowań zakończonych prawomocnymi postanowieniami sądu, na mocy których Skarb Państwa stał się właścicielem nieruchomości. Przejęcie tych nieruchomości następowało w trybie dekretu o majątkach opuszczonych i poniemieckich z 1946 r. Postępowania te zawierały wady prawne, które są obecnie wykorzystywane przez pełnomocników spadkobierców - wyjaśniła Lenc. Oddział kieruje także wnioski do ministra finansów o wszczęcie postępowań administracyjnych w trybie ustawy z 1968 r. o dokonywaniu wpisów w księgach wieczystych na rzecz Skarbu Państwa w oparciu o międzynarodowe ugody o regulowaniu roszczeń finansowych; na mocy tych układów rząd wypłacił odszkodowania 12 krajom za nieruchomości pozostawione w Polsce przez ich obywateli, którzy wyemigrowali z Polski. - Złożyliśmy ponad 70 takich wniosków, które są na różnym etapie rozpatrywania; w stosunku do 12 nieruchomości zakończyły się pozytywnie i uzyskaliśmy tytuły własności - zaznaczyła Lenc.

35 zgłoszeń do prokuratury

Pracownicy Oddziału kierują też zawiadomienia o podejrzeniu przestępstwa wyłudzenia nieruchomości do łódzkiej prokuratury. Na rozpatrzenie czeka 35 takich zgłoszeń, kolejne dziesięć jest przygotowywane. W tym roku uprawomocnioną decyzją sądu zakończyło się trwające od 2010 r. postępowanie w sprawie Kamienicy pod Gutenbergiem z 1897 r. - jednego z najpiękniejszych łódzkich zabytków. - Była próba wyłudzenia tego obiektu, który w ciągu ostatnich dwóch lat za pieniądze podatników został gruntownie odnowiony. Właścicielami nieruchomości przed 1945 r. byli obywatele polscy, którzy w czasie wojny przyjęli volkslistę i na podstawie ustawy o mieniu porzuconym zostali pozbawieni własności. Sąd utrzymał moc prawną tego wyroku - poinformował Jabłoński. - Problematyka regulowania stanów prawnych nieruchomości jest bardzo złożona, ale też obfituje w niestereotypowe rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań, jakie Łódź wypracowała jako absolutny prekursor w kraju, jest potwierdzony tryb nabywania nieruchomości w odwołaniu do przepisów Kodeksu Napoleona, w tym trybie potwierdzono tytuł prawny dla gminy w stosunku do 23 nieruchomości - dodał dyrektor Departamentu ds. Gospodarowania Majątkiem UMŁ Robert Janikowski. Magistrat ocenia, że w ciągu pięciu lat - dzięki konsekwentnej polityce ochrony praw własności do nieruchomości - udało się ocalić przed bezprawnym przejęciem ok. 100 kamienic.

[object Object]
Komentarze po zarządzie POKrzysztof Skórzyński, Fakty TVN
wideo 2/20

PAP/kz/b

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl