Tak ma wyglądać Dworzec Gdański. "Negocjacje zakończone"


Polskie Koleje Państwowe zakończyły negocjacje z firmą Ghelamco, która będzie odpowiedzialna za zagospodarowanie terenu Warszawy Gdańskiej. Ma powstać nie tylko nowy dworzec, ale także biura plac i platforma łącząca Śródmieście z Żoliborzem.

- Cieszymy się, że negocjacje z Ghelamco zakończyły się sukcesem – mówi Jarosław Bator, Dyrektor Zarządzający ds. Nieruchomości w PKP S.A. W informacji prasowej można przeczytać, że z deweloperem wkrótce zostanie podpisana umowa inwestycyjna.

Węzeł przesiadkowy

Na stacji Warszawa Gdańska powstać ma węzeł przesiadkowy razem ze zmodernizowanym dworcem. Inwestor dopuszcza w koncepcji jeden budynek z mieszkaniami. Tuż obok dworca przewidywany jest hotel lub centrum konferencyjne, a także spory plac. Nad torami kolejowymi ma się pojawić platforma łącząca Śródmieście z Żoliborzem.

W połowie ubiegłego roku rozpoczął się proces wyboru inwestora dla tej nieruchomości. Na podstawie ofert złożonych przez deweloperów, PKP S.A. wybrały do dalszego postępowania trzy firmy. Znalazło się wśród nich również Ghelamco, które następnie zostało zaproszone do indywidualnych negocjacji.

Koncepcję tej firmy, jak i pozostałe propozycje, pokazywaliśmy już w grudniu.

Nowy dworzec ma być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W pobliżu powstać mają również biura. Rozpoczęcie prac planowane jest na koniec tego lub początek przyszłego roku. - Niezwłocznie po uzyskaniu pozwolenia rozpoczną się prace inwestycyjne - informują kolejarze.

Cała inwestycja ma być prowadzona etapami. W pierwszej kolejności realizowana będzie budowa nowego dworca kolejowego. Szacunkowa wartość całego przedsięwzięcia wynosi ok. 1,5 mld zł.

Zobacz też wirtualny spacer po nowym Dworcu Zachodnim:

lata

Wirtualny spacer po nowym dworcu
Wirtualny spacer po nowym dworcumat. inwestora

Źródło zdjęcia głównego: Ghelamco

Pozostałe wiadomości