"Prawdopodobnie najwyższa frekwencja w historii wyborów samorządowych"

[object Object]
Frekwencja w miastach na 17TVN24
wideo 2/3

O godzinie 7 rano rozpoczęły się w całym kraju wybory samorządowe. Lokale były otwarte do 21. - Prawdopodobnie możemy stwierdzić najwyższą frekwencję w historii wyborów samorządowych, przeszło 50 procent - przekazał wiceszef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. Oficjalne wyniki wyborów będą znane najwcześniej na przełomie wtorku i środy.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński powiedział na konferencji prasowej, że osoby które do godziny 21 ustawiły się w kolejkach do lokali wyborczych, mogą w nich głosować mimo zakończenia ciszy wyborczej. Taka sytuacja - jak dodał - ma miejsce w siedmiu lokalach wyborczych w Warszawie.

Zastępca przewodniczącego PKW Sylwester Marciniak przekazał, że "w historii wyborów samorządowych, w tym roku prawdopodobnie możemy stwierdzić najwyższą frekwencję - przeszło 50 proc.". - To na pewno jest pozytywna wiadomość dla wybranych, jak i wyborców, jak również organów wyborczych, że udało się zmobilizować i elektorat dopisał - powiedział.

Marciniak zapowiedział, że oficjalna frekwencja zostanie podana razem z wynikami wyborów. - Można przewidywać z dużą dozą prawdopodobieństwa, że ta frekwencja przekroczy 50 procent i tym samym będzie najwyższa w wyborach samorządowych - dodał.

Według sondażu przeprowadzonego przez Ipsos, frekwencja w całym kraju wyniosła 51,3 proc.

ZOBACZ SERWIS WYBORCZY TVN24.PL

Mazowsze głosowało najchętniej

Chwilę po godzinie 18 członkowie Państwowej Komisji Wyborczej podali frekwencję wyborczą na godzinę 17. Przekazano, że w całej Polsce wzięło udział 41,65 proc. uprawnionych do głosowania.

Jeśli chodzi o frekwencję w województwach, na pierwszym miejscu znalazło się Mazowsze. Frekwencja wyniosła tu 45,31 proc. Najniższa była natomiast w województwie opolskim - 37 proc.

Spośród miast wojewódzkich, największą frekwencję na godzinę 17 osiągnięto w Warszawie - wyniosła 47 proc. Na drugim miejscu uplasował się Gdańsk z wynikiem 43 proc.

- To dobra wiadomość. Cztery lata temu na godzinę 17.30 frekwencja wynosiła 39 procent - skomentowali członkowie PKW podczas konferencji.

W samej Warszawie tegoroczna frekwencja o 17 była także znacznie wyższa niż przed czterema laty. Wówczas stan na 17.30 wynosił 33,77 proc. Natomiast przez cały dzień wyborów w 2014 roku zagłosowało 47,24 proc.

Poprzednia konferencja PKW odbyła się po 13.30. Podczas niej zaprezentowano dane dotyczące frekwencji na godzinę 12. Jak podała Magdalena Pietrzak z Krajowego Biura Wyborczego, frekwencja wyniosła 17,01 procenta. Dla Mazowsza było to 16,86 procent. W całej Polsce do godziny 12 - 15,62 procent.

O FREKWENCJI CZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVN24.PL

Problemy z dopisaniem

Małgorzata Telmińska, reporterka TVN24 zapytała o osoby, które chciały się dopisać do spisu wyborców systemem elektronicznym. Zarówno na Kontakt 24 jak i do naszych reporterów docierały sygnały na przykład z Mokotowa, Pragi Południe, że nie mogły one oddać głosu.

- Jeśli chodzi o problemy z osobami, które próbowały dopisać się do rejestru wyborców i nie znalazły się w spisach wyborców w dniu dzisiejszym, rzeczywiście dotyczyło to osób, które składały wnioski przez e-PUAP. Urzędy gmin odpowiadają za tę sytuację i do nich należy obowiązek dopisania do rejestru wyborców - zaznaczyła Magdalena Pietrzak z Krajowego Biura Wyborczego.

- Można tylko przypuszczać, że te wnioski były zbyt późno złożone i urzędy po prostu nie zdążyły. Mają na to trzy dni. Być może to były takie sytuacje, które były wątpliwe, być może decyzje są wydane i zostały wysłane pocztą do tych osób, odmowne na przykład. Trudno się odnosić tutaj do konkretnych przypadków - dodała.

Głosowanie od godziny 7

O godzinie 7 otwarte zostały lokale wyborcze. Zamknięto je o 21. Mieszkańcy stolicy po raz kolejny wybierali prezydenta Warszawy, a także 60 radnych miasta i 422 do 18 rad dzielnic oraz 15 radnych do sejmiku województwa mazowieckiego. Wyboru dokonywali już nie na cztery, lecz na pięć lat - bo na mocy zmian w kodeksie wyborczym właśnie tak długo będzie trwać kadencja samorządową.

Od północy z piątku na sobotę trwała cisza wyborcza. W jej trakcie nie wolno było agitować i sugerować, na kogo wyborcy powinni oddać swój głos. Obostrzenia te odnosiły się do całej sfery publicznej, również do mediów i internetu.

Nowe karty do głosowania

Podczas tegorocznych wyborów samorządowych, wyborcy zagłosowali na nowych kartach. Tym razem nie były one różnokolorowe. Każda z nich była biała, a jedynie nazwiska kandydatów zostały wydrukowane na kolorowych paskach.

Nazwiska kandydatów na prezydenta stolicy były wyróżnione na różowo. Na karcie do głosowania na kandydatów do Rady Warszawy ich nazwiska były wydrukowane na szarym tle, z kolei do rad dzielnic - na żółtym.

Na każdej z kart należało wskazać tylko jednego kandydata. By głos był ważny, przy nazwisku należało postawić znak składający się z co najmniej dwóch linii przecinających się w obrębie kratki.

Okręgi wyborcze

Radnych do Rady Warszawy wybieraliśmy w dziewięciu okręgach. Dwie dzielnice - Mokotów i Wola były samodzielnymi okręgami wyborczymi. Niektóre okręgi tworzyły po dwie dzielnice (Śródmieście i Ochota, Praga-Południe i Rembertów, Bielany i Żoliborz, Białołęka i Praga-Północ oraz Ursynów i Wilanów). Były też okręgi utworzone z trzech dzielnic (Targówek, Wawer i Wesoła oraz Bemowo, Ursus i Włochy).

Dotychczasowy podział okręgów wyborczych do rad dzielnic został wiosną zmieniony przez Radę Warszawy. Liczbę radnych w poszczególnych dzielnicach określa ustawa o ustroju miasta stołecznego Warszawy z 2002 roku. Wyłonione w wyborach rady dzielnic na początku kadencji wybierają zarząd dzielnicy, w skład którego wchodzi m.in. burmistrz i jego zastępcy.

15 radnych do sejmiku województwa mazowieckiego warszawiacy wybrali w trzech okręgach wyborczych. Na każdy z nich przypadał wybór pięciu kandydatów. Okręg pierwszy obejmuje Ursynów, Wilanów, Śródmieście, Mokotów i Ochotę. Drugi to Bemowo, Bielany, Ursus, Włochy, Wola i Żoliborz. Trzeci tworzą Białołęka, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła, Praga Północ i Praga Południe.

Wybory samorządowe 2018. Jak prawidłowo oddać głos?
Wybory samorządowe 2018. Jak prawidłowo oddać głos? | PKW

Główne zdjęcie: Marcin Obara/PAP

kk/gp

WIECZÓR WYBORCZY W TVN24 i TVN24.PL (http://www.tvn24.pl)kk/gp

Pozostałe wiadomości

Na czwartkowej sesji radni i radne Warszawy jednogłośnie przyjęli uchwały o pomocy finansowej czterem gminom poszkodowanym przez powódź. Nysa, Lądek-Zdrój, Kłodzko i Głuchołazy dostaną od Warszawy po pięć milionów złotych.

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Warszawscy radni jednogłośni w sprawie pomocy gminom poszkodowanym przez powódź

Źródło:
PAP

Na skrzyżowaniu ulic Odrowąża i Matki Teresy Kalkuty na Bródnie doszło do wypadku z udziałem rowerzystki oraz tramwaju. Kobieta została zabrana do szpitala.

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie poinformował w czwartek, że sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Żak jest poszukiwany również za granicą. Właśnie wydano za nim Europejski Nakaz Aresztowania.

Łukasz Żak ścigany także poza Polską. Jest Europejski Nakaz Aresztowania

Łukasz Żak ścigany także poza Polską. Jest Europejski Nakaz Aresztowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci wyjaśniają okoliczności niebezpiecznego zdarzenia na Pradze Południe. Kierowca range rovera miał próbować umyślnie rozjechać kierującego skuterem, a gdy to się nie udało, z grupą innych osób go pobił. Usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Próba umyślnego przejechania autem, a później pobicie. Zarzut usiłowania zabójstwa dla kierowcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

62-latka została okradziona w jednym ze sklepów odzieżowych. Policja publikuje nagranie z tego zdarzenia. Widać na nim kobietę, która miała wyjąć portfel z plecaka klientki. Jest poszukiwana.

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Zakryła ręce sukienką i portfel klientki sklepu zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym okiem. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o kilkadziesiąt centymetrów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Porwał ją nurt Wisły, unosiła się na powierzchni wody twarzą do dołu. Kobietę wyciągnęli z wody policjanci z komisariatu rzecznego i przeprowadzili resuscytację. Na brzegu czekali już na nią ratownicy medyczni.

Nurt Wisły porwał kobietę

Nurt Wisły porwał kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratownicy medyczni opisali w mediach społecznościowych dramatyczną akcję na Mokotowie. Policjanci zostali tam zaatakowani podczas interwencji, padły strzały. Trzy osoby trafiły do szpitala. W czwartek rano prokuratura poinformowała o śmierci 35-letniego mężczyzny, który zaatakował policjantów.

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Mężczyzna nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Po wypadku zadzwonił do kilku osób. Każdej wskazał inny kraj, do którego zamierza uciec

Po wypadku zadzwonił do kilku osób. Każdej wskazał inny kraj, do którego zamierza uciec

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prokuratura postawiła zarzuty matce noworodka, którego znaleziono martwego w koszu na śmieci. Podejrzanymi w sprawie są też "osoby z bliskiego otoczenia dziewczyny". Mieli utrudniać śledztwo.

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Martwy noworodek w śmietniku. "Dziecko urodziło się żywe". Zarzuty i wniosek o areszt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca zasnął za kierownicą, blokując przejazd przez skrzyżowanie na Młocinach. Próbowali go obudzić strażnicy miejscy, a potem policjanci i ratownicy medyczni. Nie udało się, trafił do szpitala.

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Zasnął na skrzyżowaniu. Próbowali go obudzić strażnicy, policjanci i ratownicy. Bezskutecznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaje boisko do rugby, kształtów nabiera bieżnia stadionu. Stawiane są trybuny, zbudowana została szatnia. Trwają też prace związane ze zbiornikiem rekreacyjnym. Ciekawostką jest ocalała fontanna, z której już niedługo popłynie woda. Postępy prac w kompleksie sportowym Skra.

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prokuratura w Płocku postawiła zarzut pedofilii lekarzowi. Zarzucono mu między innymi dopuszczenie się innej czynność seksualnej wobec małoletniej. Został tymczasowo aresztowany.

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Źródło:
PAP

Uwagę funkcjonariuszy mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej wzbudziła 800-kilogramowa przesyłka lotnicza z Singapuru. Zgodnie z deklaracją celną miała zawierać fosforyty, wykorzystywane do produkcji sztucznych nawozów fosforowych i mineralnych. Znaleźli w niej jednak 14 400 ampułek oraz 566 300 tabletek.

Nielegalne sterydy w przesyłce z Singapuru, są warte ponad cztery miliony

Nielegalne sterydy w przesyłce z Singapuru, są warte ponad cztery miliony

Źródło:
tvnwarszawa.,pl

W Parku Skaryszewskim trwają prace archeologiczne w ramach projektu odtworzenia ogrodu daliowego. "Zostały zalecone przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i mają na celu wyznaczenie oryginalnego układu rabat i dróg oraz odkrycie śladów oryginalnej nawierzchni z okresu powstania ogrodu" – wyjaśnia Zarząd Zieleni Warszawy.

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatnie dni lata drogowcy ruszają z krótkimi remontami. Nowy asfalt zyska ulica Broniewskiego oraz aleja Komisji Edukacji Narodowej. Wyremontowany zostanie też przejazd przez tory na placu Grunwaldzkim. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami.

Remonty ulic i przejazdu przez tory. Prace w trzech dzielnicach

Remonty ulic i przejazdu przez tory. Prace w trzech dzielnicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniach ze śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej widać, jak volkswagen z impetem wjeżdża w forda, widać ludzi stojących przy rozbitych autach, porozrzucane przedmioty. Aresztowanych zostało trzech mężczyzn. Ostatni z podejrzanych, który miał spowodować wypadek - Łukasz Żak - jest poszukiwany, wystawiono za nim list gończy. Jak informowała prokuratura, w sprawie wypadku śledczy spotkali się z bezwzględnym mataczeniem i poplecznictwem.

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Fakty" TVN

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw w powiatach okalających stolicę, potem w samej Warszawie specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania ruchu. Będą zbierać informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wyniesione przejście dla pieszych przy szkole podstawowej na Czarnomorskiej zostało rozebrane na rzecz wyspowych progów zwalniających. Mieszkańcy alarmują, że kierowcy omijają je środkiem jezdni, zamiast zwolnić przed "zebrą". Urzędnicy zapewniają, że to tymczasowa organizacja ruchu, a bezpieczne przejście zostanie przywrócone.

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fabryka narkotyków w niepozornym gospodarstwie sadowniczym w Grójcu. W budynku gospodarczym policjanci znaleźli prawie 150 kilogramów narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to kilka milionów złotych. Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych.

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Źródło:
PAP