PiS współrządzi w Rembertowie, reszta dzielnic zapewne dla KO

Najnowsze

UD RembertówUrząd Dzielnicy Rembertów

Rembertów to na razie jedyna dzielnica, którą współrządzić będzie PiS - w piątek, przy wsparciu radnych tej partii, wybrana została nowa burmistrz Agnieszka Kądeja ze stowarzyszenia "Lepszy Rembertów". W pozostałych dzielnicach udział we władzy przypadnie zapewne Koalicji Obywatelskiej.

Październikowe wybory w Warszawie wygrała Koalicja Obywatelska, która zwyciężyła także w większości dzielnic. Wyjątkiem jest Praga Północ, gdzie najwięcej swoich radnych (9 na 23) wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Na razie jednak - jak wynika z ustaleń w dzielnicach - to Rembertów jest jedynym miejscem, gdzie PiS-owi udało się zbudować większość koalicyjną.

Informacje o ustaleniach piątkowej sesji rady dzielnicy Rembertów potwierdził Zbigniew Cierpisz (PiS), który został wybrany wiceburmistrzem Rembertowa. Burmistrzem będzie natomiast Agnieszka Kądeja z "Lepszego Rembertowa", która funkcję tą sprawowała w latach 2010-2013. Jej drugim zastępcą, obok Cierpisza, został dotychczasowy burmistrz - Mieczysław Golónka z "Forum dla Rembertowa".

Zadowolenie z piątkowych rozstrzygnięć wyraził szef klubu PiS w radzie m.st. Warszawy Cezary Jurkiewicz. - Cieszę się. Sąsiaduję z Rembertowem, mieszkam w Wawrze. Liczę, że hasło pana prezydenta Trzaskowskiego z kampanii wyborczej "Warszawa dla wszystkich" sprawdzi się w stu procentach w tej dzielnicy - podkreślił Jurkiewicz.

W Rembertowie doszło do porozumienia między PiS oraz dwoma klubami lokalnych działaczy: Forum dla Rembertowa oraz Lepszy Rembertów. Do koalicji dołączyło też dwóch radnych, którzy do rady dzielnicy dostali się z komitetu wyborczego "Rembertów Bezpośrednio". To Józef Melak (brak posła PiS Andrzeja Melaka i zmarłego w katastrofie smoleńskiej Stefana Melaka) oraz Michał Kaczyński.

Koalicje w dzielnicach

Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) dysponuje samodzielną większością w sześciu z 18 dzielnic Warszawy: na Pradze Południe, Woli, Ursynowie, Wilanowie, w Śródmieściu i Mokotowie. W pozostałych 11 dzielnicach powstają koalicje z lokalnymi komitetami.

Na Bemowie burmistrzem została Urszula Kierzkowska (w przeszłości m.in. burmistrz Woli, Ursynowa i Ursusa), a jednym z jej zastępców - były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, obecnie radny sejmiku Mazowsza Maciej Lasek (KO). W dzielnicy tej doszło do porozumienia między Koalicją Obywatelską a radnymi, którzy startowali w komitetu "Wybieramy Bemowo" byłego, związanego niegdyś z PO, burmistrza Jarosława Dąbrowskiego.

Na Białołęce Koalicji Obywatelskiej udało dogadać się z komitetem "Razem dla Białołęki", a burmistrzem został Grzegorz Kuca z KO (w przeszłości wiceburmistrz Bemowa). Bielanami współrządzą: Koalicja Obywatelska i komitet "Razem dla Bielan" (burmistrzem wybrano dotychczasowego, związanego z lewicą wieloletniego wiceburmistrza Grzegorza Pietruczuka).

Kilka tygodni temu KO zawiązała też koalicję ze stowarzyszeniem "Ochocianie", a fotel burmistrza na drugą kadencję powierzono Katarzynie Łęgiewicz. Z "Ochocian" wywodzi się też była kandydatka ruchów miejskich na prezydenta Warszawy Justyna Glusman, która zdecydowała się na współpracę z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim i w ratuszu odpowiadać ma m.in. za walkę ze smogiem.

Na Targówku, dzięki koalicji z KO, swój urząd w dalszym ciągu sprawować będzie burmistrz Sławomir Antonik (komitet "Mieszkańcy Bródna - Targówka - Zacisza"), który również próbował swych sił w październikowych wyborach prezydenta Warszawy.

W Ursusie Koalicja Obywatelska porozumiała się ze Stowarzyszeniem Obywatelskim w Ursusie, a burmistrzem wybrano Bogdana Olesińskiego (KO), który w przeszłości pełnił już ten urząd w latach 2006-2010 (w kolejnej kadencji był burmistrzem Mokotowa).

We Włochach, dzięki porozumieniu między KO a komitetem "Wspólnota Mieszkańców Dzielnicy Włochy", burmistrzem został wybrany były wiceburmistrz Bielan Artur Wołczacki (KO).

W Wesołej Koalicja Obywatelska nawiązała współpracę z komitetem "Tak Wesoła", a burmistrzem dzielnicy będzie dotychczasowy wiceburmistrz Marian Mahor (KO).

Część burmistrzów wybrano też w tych dzielnicach, gdzie Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość. Rafał Miastowski, były burmistrz Wilanowa i Bielan, został burmistrzem Mokotowa. W Śródmieściu burmistrzem pozostanie Krzysztof Czubaszek (KO). W Wilanowie nowe władze zostaną wybrane 12 grudnia.

Reszta po weekendzie

Na przyszły tydzień zaplanowane są z kolei sesje m.in. na Pradze Południe (stanowisko utrzyma prawdopodobnie obecny burmistrz Tomasz Kucharski z KO), Ursynowie (burmistrzem ma pozostać Robert Kempa z KO) oraz na Woli (dzielnicą ma w dalszym ciągu rządzić Krzysztof Strzałkowski z KO).

Po weekendzie rozstrzygnięć można spodziewać się ponadto na Pradze Północ, gdzie - jak wynika z rozmów PAP z politykami stołecznej PO - ma dojść do porozumienia między Koalicją Obywatelską, SLD oraz komitetem "Kocham Pragę". Na stanowisko burmistrza szykowana jest była burmistrz Białołęki (2016-2018) Ilona Soja-Kozłowska.

Do obsadzenia jest ponadto stanowisko burmistrza Żoliborza, gdzie ma dojść do współpracy między KO a stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze. W Wawrze na funkcję burmistrza Koalicja Obywatelska rekomendowała Norberta Szczepańskiego (współrządzić mają KO oraz komitet "Razem dla Wawra").

Czytaj także: Kto za co będzie odpowiadał? Trzaskowski przedstawił swoją ekipę

Robert Soszyński nowym zastępcą prezydentaTVN24
wideo 2/5

kk/PAP

Źródło zdjęcia głównego: UD Rembertów