"Działania policji nieproporcjonalne". RPO kwestionuje kary dla uczestników pogrzebu 16-letniej Kornelii

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
Morderstwo 16-letniej Kornelii UWAGA! TVN
wideo 2/4
UWAGA! TVNMorderstwo 16-letniej Kornelii

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar interweniuje w sprawie kar nałożonych na uczestników pogrzebu 16-letniej Kornelii z Piaseczna, którzy zebrali się po uroczystości na miejskim skwerze. Jego zdaniem, działania policji były "nieproporcjonalne" do sytuacji i budzą "ogromne wątpliwości" ze względu na fakt tragicznej sytuacji i reakcji na nią osób młodych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Po poniedziałkowym pogrzebie Kornelii grupa jej znajomych udała się na skwer Kisiela w Piasecznie, by zapalić znicze przy zdjęciu nastolatki. Lokalne media podawały, że miał to też być spontaniczny protest przeciwko przemocy i bierności policji. Jak przekazał nam Jarosław Sawicki z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie, w kulminacyjnym momencie spotkania uczestniczyło około 30 osób. Siedem zostało wylegitymowanych, a na kolejną siódemkę policja nałożyła kary.

- Trzy osoby ukarano mandatami karnymi, skierowaliśmy także dwa wnioski do sądu o ukaranie oraz dwa wnioski wobec nieletnich do sądu rodzinnego - dodał policjant, wskazując, że wszystkie dotyczyły łamania zakazu zgromadzeń.

"Nieproporcjonalne" działania policji

Na poniedziałkowe zdarzenia zareagował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który skierował pismo w tej sprawie do Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie podinspektora Pawła Krauza. Podkreślił w nim, że "działania policji należy uznać za nieproporcjonalne w świetle nietypowych okoliczności sprawy oraz mając na względzie fakt, że ta szczególna sytuacja dotyczyła tragicznej sytuacji i reakcji na nią osób młodych".

"Kontakt jednostki z policjantem to najczęściej występujące bezpośrednie zetknięcie się z reprezentującym władzę państwową funkcjonariuszem publicznym. Skierowanie w powyższych przypadkach wniosków o ukaranie prowadzić może nie do ochrony bezpieczeństwa i zdrowia publicznego, ale do utraty zaufania młodych ludzi do organów władz publicznych, w związku z poczuciem niezrozumienia nietypowej sytuacji, z którą się mierzą. Wskazana interwencja może więc mieć przełożenie na konstytucyjną zasadę zaufania obywateli do państwa" - czytamy.

Zabójstwo 16-letniej Kornelii

Zwłoki Kornelii K. znalazł 26 kwietnia w lesie przy rezerwacie Łęgi Oborskie w gminie Konstancin-Jeziorna przypadkowy spacerowicz. Według ustaleń śledczych, do zabójstwa doszło 11 lutego. Nastolatka miała zginąć na skutek strzałów z broni pneumatycznej i przyduszenia. 

Zarzuty w sprawie usłyszeli 25-letni Patryk B. oraz niepełnoletnia Martyna S.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl