Nowy pomysł na Różyca. Na dole bazar, na górze kawiarnie


Nowe budki, ale w starym układzie. A na ich dachach kawiarnie, restauracje i rzemieślnicy. Poznaliśmy nową koncepcję przebudowy Bazaru Różyckiego.

Handel trwa tu nieprzerwanie od końca XIX wieku. Bazar powstał jeszcze w zaborze rosyjskim, przetrwał dwie wojny światowe, II RP i PRL. Łaskawe były dla niego także początki III RP, ale wraz z powstaniem Jarmarku Europa na Stadionie X-lecia zaczął podupadać. Likwidacja tego handlowego giganta niewiele już mu pomogła. Dziś nie robi dobrego wrażenia. Większość bud jest na głucho zamknięta. W tych, które się otwierają można kupić buty (zwykle nie najlepszej jakości) lub suknię ślubną (w takim miejscu? to mnie zawsze fascynowało!). Ale ruch tak niewielki, że nie sposób pozbyć się wrażenia, że kupcy otwierają swoje kramy tylko z przyzwyczajenia. Pogadać mogą głównie sami ze sobą, bo klientela nieliczna. Jak już ktoś zajrzy, to raczej z mapą w dłoni i aparatem na szyi, niż na zakupy.

Dlatego zapadła decyzja, że Różyc (czy też Różyk, jak mawiają starzy prażanie) ma się zmienić w ramach dużego programu rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy. Założeniem tej zmiany jest jednak utrzymanie podstawowej funkcji. Bazar ma być znów świątynią handlu, a nie skansenem dla turystów, atrapą dla obcokrajowców. Zadanie powierzono Aleksandrze Wasilkowskiej, która zaproponowała nowoczesne stragany na planie trójkąta. Projekt robił wrażenie, ale miał jedną poważną wadę – nie udało się do niego przekonać kupców. Urzędnicy uznali, że nie ma sensu robić zmian dla nich wbrew nim. Odważny projekt powędrował na półkę, a niezrażona architektka zaczęła pracować nad nowym.

Na dole buty, na górze pyzy

Podstawową zmianą jest powrót do prostopadłego układu alejek. Pawilony będą miały kwadratowy kształt, w każdym znajdą się cztery stoiska (z możliwością ich połączenia).

- Względem pierwszego projektu liczba stanowisk powiększyła się. Będzie ich mniej więcej tyle co teraz, czyli ok. 500. Taka była wola kupców – mówi nam Aleksandra Wasilkowska. Budki będą miały drewniane ściany w kolorze zielonym, który na Różycu dominuje także dziś.

Prawdziwa rewolucja odbędzie się kilka metrów wyżej. Dachy budek będą tarasami, które utworzą pewien rodzaj placu miejskiego.- Na poziomie plus jeden powstanie ok. 80 pawilonów przewidzianych pod bary, restauracyjki, pracownie rzemieślnicze, siedziby NGO-sów – wylicza Wasilkowska. Przewidziano tam także sezonowe ogródki, plac zabaw i otwartą, letnią kuchnię. – Urozmaicenie funkcji było zasadniczą kwestią. Jeśli będziemy liczyć tylko na klientów, którzy przyjdą po buty i suknie ślubne, to nie ma szansy zadziałać – przekonuje.

Brama-rzeźba i kiosk-syfon

Ciekawą formą połączenie nowego ze starym będzie brama główna od strony Targowej. – Będzie odbiciem tego, co jest teraz. Reklamy i tagi zostaną przerysowane i odtworzone w metaloplastyce. Zespawane pręty stworzą ażurowy rysunek, rzeźbę architektoniczną – opisuje architektka. Dalej będzie jeszcze jedna ażurowa brama, rekonstrukcja tej przez którą wchodziło się na targowisko w XIX wieku. Ukłonem w stronę tradycji będzie także kiosk w formie wielkiego syfonu, który stanie obok.

Aleksandra Wasilkowska przekonuje, że nie traktuje odrzucenia pierwszego projektu jako swojej porażki.– To była próba stworzenia czegoś wyjątkowego, ale może to nie jest odpowiedni moment i właściwe miejsce. Ważne, że po wielu spotkaniach udało się osiągnąć konsensus. Nowy projekt został zaakceptowany, jest najlepszą formą – twierdzi.

Realizacja koncepcji nie jest jednak przesądzona. Przeszkodzić mogą sprawy własnościowe. Miasto jest właścicielem tylko 1/3 terenu, pod którym jest bazar. Reszta należy do 18 spadkobierców Juliana Różyckiego. Niewykluczone, że miasto będzie chciało tę część odkupić lub wymienić na inną nieruchomość. Rozmowy trwają.

Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Bakalarski, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl