O planach przebudowy stadionu poinformowały władze Warszawy na piątkowej konferencji prasowej. - Z pewnością wielu kibiców warszawskiej Polonii czekało na te informacje - stwierdziła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
- Stadion przy Konwiktorskiej 6 przejdzie gruntowną rozbudowę. Nowoczesną płytę boiska otoczą nowe trybuny. Dodatkowo pod ich wschodnią częścią, zwaną przez fanów "kamienną", powstanie nowa zadaszona bieżnia lekkoatletyczna do prowadzenia treningów niezależnie od warunków pogodowych - opisywała.
Bieżnia i dwie trybuny
Powstaną dwie trybuny: od strony ulic Konwiktorskiej i Międzyparkowej. Każda z nich ma pomieścić pod zadaszeniem około dwa tysiące widzów. Obie będą wykonane w technologii żelbetowej, a pod trybunami swoje miejsca znajdą sanitariaty, pomieszczenia techniczno-gospodarcze i dla klubów sportowych.
"Najważniejszą zmianą będzie jednak całkowita przebudowa trybuny wschodniej, tzw. kamiennej" - zapowiadają urzędnicy stołecznego ratusza. Dzięki jej modernizacji powstać ma wielofunkcyjny obiekt łączący w sobie krytą trybunę na około 3500 miejsc siedzących wraz z dwukondygnacyjnym kompleksem zaplecza sportowo-sanitarnego.
Kolejną nowością ma być bieżnia lekkoatletyczna. Ma powstać pod żelbetonowymi trybunami, liczyć 100 metrów długości, być wyposażona w cztery tory: strefę startu, mety, rozbiegu, a także zeskoku do skoków w dal i trójskoku.
Dwanaście tysięcy widzów
Przewidziano również miejsca dla sal rozgrzewkowych, siłowni i pomieszczeń odnowy biologicznej. Pozostałą powierzchnię stanowić będą szatnie, sanitariaty i pomieszczenia techniczne.
- Dzięki planowanej przebudowie stadion będzie w stanie przyjąć około dwunastu tysięcy widzów na miejscach siedzących, pod dachem - zapowiedziała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. - Mamy nadzieję, że dzięki temu ośrodek "Polonia" stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla organizatorów różnego rodzaju wydarzeń. Oprócz ligowych rozgrywek piłki nożnej, rugby czy futbolu amerykańskiego mamy nadzieję, że zagości tu również większa liczba koncertów i widowisk - dodała.
Po przebudowie łączna powierzchnia obiektu przy Konwiktorskiej ma liczyć około dwa i pół tysiące metrów kwadratowych. "To przestrzeń, którą wykorzystać będą mogły m.in. klub i sekcje sportowe" - stwierdzają urzędnicy.
Remont za ponad 55 milionów
Szacunkowy koszt modernizacji to 57,5 mln zł. Zdecydowaną większość kwoty (32 mln zł) pochłonie przebudowa "kamiennej". Obie trybuny natomiast będą kosztować ponad 23 mln zł (po 11 mln 750 tys. każda). Dwa miliony kosztować będzie samo wykonanie projektu inwestycji. Urzędnicy ratusza przestrzegają jednak, że szacowana kwota może ulec zmianie, a precyzyjna wycena będzie możliwa dopiero po uszczegółowieniu zakresu robót.
Realizację przedsięwzięcia zakłada się na lata 2018-2022. - W przyszłym roku chcemy pozyskać dokumentację projektową oraz rozpocząć starania o niezbędne pozwolenia. Będziemy dążyć do tego, aby przysłowiowa "pierwsza łopata na budowie" została wbita w pierwszym półroczu 2019 roku. Całą inwestycję chcemy zakończyć w 2022 roku - tłumaczy Adam Boniecki, dyrektor Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA, które jest zarządcą ośrodka "Polonia".
Dawne plany Engela
Od jakiegoś czasu pojawiały się informacje, że Jerzy Engel, który do niedawna był prezesem Polonii, chciał pozyskać w dzierżawę działkę przy Konwiktorskiej 6. Według jego planów miał powstać nowy stadion, a część działki przeznaczona na cele komercyjne. Mówił też o inwestorze, który sfinansowałby budowę. Wymagało to uzgodnienia z miastem.
- Cały proces nie szedł w stronę, która by w końcu pozwoliła zbudować stadion. Kwestia zagospodarowania przestrzeni komercyjnej wychodziła w nim na pierwszy plan, a dla nas jest to sprawa drugoplanowa. Nam zależy na powstaniu stadionu - zapewnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.
I dodaje, że nowy obiekt powstanie do 2023 roku, a w międzyczasie będą odbywały się rozmowy na temat możliwości wykorzystania komercyjnego części terenów przy Konwiktorskiej 6.
Polonia to najstarszy - założony w 1911 roku - klub sportowy stolicy i najdłużej nieprzerwanie działający. Ze stadionem przy Konwiktorskiej związana jest od 1928 roku. Stołeczni urzędnicy przypominają, że ośrodek przy Konwiktorskiej 6 był świadkiem wielu ważnych wydarzeń, nie tylko o charakterze sportowym. To właśnie tu, na płycie boiska, toczyły się jedne z cięższych walk Powstania Warszawskiego, tu ginęli obrońcy Starówki.
Przebudowę stadionu wiceprezydent Kaznowska zapowiadała we wrześniu ubiegłego roku:
Polonia, Renata Kaznowska
Polonia, Renata Kaznowska
kw/ran
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe