Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Ma ponad 600 lat i może przetrwać kolejne sto

Warszawa

Mateusz Szmetler / tvnwarszawa.plDąb Mieszko

- Widać, że ma ogromną chęć do życia, wygląda już dużo lepiej. Moim zdaniem dzięki nowej podporze może przetrwać nawet kolejne sto lat - mówi Jan Szymański, twórca konstrukcji dla najstarszego drzewa w Warszawie. Dąb Mieszko ma ponad 600 lat.

Przez kilka lat drzewo było obserwowane i badane przez dendrologa, fitopatologa oraz przedstawiciela regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. Eksperci zgodnie podjęli decyzję - najstarsze drzewo w stolicy pilnie potrzebowało podwieszenia opadających konarów. Miasto ogłosiło przetarg, a latem dąb dostał nową podporę.

Nie szpeci drzewa

"Stalową konstrukcję zamontowaliśmy w sierpniu, podpora uniesie opadające konary drzewa"– informuje Iwona Jędrychowska-Klimczak z Biura Ochrony Środowiska urzędu miasta. "Dodatkowo w koronie dębu zastosowaliśmy system wiązań podtrzymujących i opasowych. Konstrukcję wyposażyliśmy w instalację odgromową, która ochroni drzewo przed piorunami" - dodaje.

Sam montaż był bardzo trudny, a konstruktorom zależało, aby podpora nie szpeciła drzewa.

- Mieszko był w słabej kondycji - opowiada inż. Jan Szymański, twórca konstrukcji. - Gdybyśmy popełnili nawet najmniejszy błąd - drzewo mogłoby się rozsypać. Na szczęście operacja się udała, samej podpory prawie nie widać - uważa.

Za podporę oraz instalację odgromową miasto zapłaciło 67 317 złotych.

To już druga podpora Mieszka

To druga akcja "ratowania" Mieszka. Dendrolodzy już w latach 90. ubiegłego wieku podnosili alarm. Dąb obumierał, a wielu spisywało go na straty. Jan Szymański zaproponował wtedy stworzenie specjalnej podpory, dzięki której udało się uratować drzewo na kolejne kilkanaście lat.

- Opracowaliśmy wtedy koncepcję nowatorskiego masztu, na którym można zawiesić konary i je podeprzeć - teraz i w przyszłości, to była ryzykowna decyzja- wspomina Jan Szymański.

Mieszko to dąb szypułkowy, jest jednym z najstarszych drzew w Polsce, rośnie przy ulicy Nowoursynowskiej. Zgodnie z informacją zawartą na tabliczce drzewo liczy sobie już ponad 1000 lat i jest jednym z ostatnich zachowanych drzew rosnących niegdyś w Puszczy Mazowieckiej. Dendrolodzy twierdzą inaczej – w ich opinii dąb ma ok. 630 lat.

Dąb Mieszko
Dąb Mieszko
Dąb Mieszko | Mateusz Szmetler / tvnwarszawa.pl
Dąb Mieszko | Mateusz Szmetler / tvnwarszawa.pl
Dąb Mieszko
Dąb Mieszko
Dąb Mieszko | Mateusz Szmetler / tvnwarszawa.pl
Dąb Mieszko | Mateusz Szmetler / tvnwarszawa.pl
Dąb Mieszko
Dąb Mieszko

kz/sk