Kolorowa Warszawa sprzed dekad. Niezwykłe zdjęcia na Krakowskim

Trasa od strony mostu w kierunku Starego Miasta
Trasa od strony mostu w kierunku Starego Miasta
Źródło: Siemaszko Zbyszko /Narodowe Archiwum Cyfrowe
Zdjęcia z odbudowy Starego Miasta, fotoreportaż z trasy autobusu 132, czy słynne kolorowe zdjęcie przechodniów z Nowego Światu będzie można zobaczyć przy Krakowskim Przedmieściu. Stanie tam plenerowa wystawa zdjęć Zbyszka Siemaszki z lat 50., 60., i 70.

- Chcemy, żeby spacerujący warszawiacy i turyści mogli udać się także na spacer w czasie i zobaczyć, jak prezentował się Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście i Starówka w latach 50., 60., i 70. Pokazujemy, jak wyglądali ludzie, jak zmieniło się miasto, czym żyła stolica – mówi Bartłomiej Kuczyński z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wszystkie eksponowane fotografie pochodzą ze zbioru 6000 zdjęć autorstwa Zbyszka Siemaszki, które przechowywane są w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Spośród nich wybrane zostały właśnie te dotyczące Traktu Królewskiego.

Reporter Warszawy

Zbyszko Siemaszko znany jest przede wszystkim z fotografii architektury oraz dokumentacji codziennego życia mieszkańców stolicy. Początkowo prowadził pracownie fotograficzne w Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym oraz w Państwowym Przedsiębiorstwie Budowlanym Konserwacji Architektury Monumentalnej w Warszawie.

Następnie przez wiele lat był fotoreporterem tygodnika „Stolica” (1953-69), dla którego wykonał słynne reportaże z drążenia tunelu metra na Targówku (1956), koncertu Marleny Dietrich (1964), z zalanej ulewnymi deszczami ulicy Puławskiej (1968), a także z obchodów pierwszomajowych, centralnych dożynek czy procesji Bożego Ciała w Warszawie.

Start wystawy: 15 lipca o godz. 14.00 na skwerze ks. J. Twardowskiego u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej

ZOBACZ TEŻ WARSZAWĘ Z LAT 30.

lata/ran

Warszawa 1935 w kinach

Czytaj także: