Budują ścieżkę w al. Szucha. Rowerzyści niezadowoleni, chcieli pasy


W al. Szucha trwa budowa ścieżki rowerowej. Zielone Mazowsze zwraca jednak uwagę, że projekt jest zupełnie inny, niż wskazywała zamówiona przez miasto analiza. Wytyka błędy i pyta, po co wydano pieniądze na opinię ekspertów?

Budowa ścieżki w al. Szucha zaczęła się 16 września. Nowe przejazdy mają być gotowe do końca listopada. Zielone Mazowsze zwraca tymczasem uwagę, że powstają według projektu, który nie jest zgodny z analizą zleconą przez miasto. I punktują.

Ścieżki zamiast pasów

Po pierwsze, autorzy analizy - firma Transprojekt Gdański - postulowali na Szucha nie ścieżki, a pasy rowerowe w jezdni. Zdaniem ZM, to lepsze rozwiązanie, bo pasy można łatwiej powiązać z rondem na pl. Unii Lubelskiej (budowana ścieżka nie ma takiego połączenia) i istniejącymi ścieżkami przy placu Na Rozdrożu. Poza tym ścieżki nie są odśnieżane zimą, a pasy tak - razem z jezdniami.

Na tym nie koniec. Ścieżka ma być wprawdzie asfaltowa, ale tam, gdzie przetną ją wjazdy na posesje, rowerzyści będą musieli jechać po… bruku.

ZM zwraca też uwagę, że ścieżka powstaje kosztem chodnika dla pieszych, czego akurat tu dało się uniknąć.

- Ze ścieżki rowerowej będą mogli korzystać w zasadzie jedynie rowerzyści jadący od strony pl. Unii Lubelskiej. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musiałby w miejscu, w którym urywa się ona przed placem, przejść na drugą stronę jezdni - czytamy na stronie Zielonego Mazowsza. - W praktyce jedni rowerzyści w ogóle nie będą jeździli ścieżką rowerową (wybierając jezdnię), a inni będą kontynuować swoją podróż, jadąc w okolicach pl. Unii po chodnikach i przejściach dla pieszych - opisują.

Spokojnie, to tylko analiza

Najważniejszy jest jednak zarzut marnowania pieniędzy na analizy, z których później się nie korzysta. Jak się dowiedzieliśmy, ta kosztowała miasto 55 000 złotych.

- To są jedynie analizy. Mają pokazać możliwe rozwiązania i ewentualne koszty społeczne, na przykład to, czy potrzebne będzie likwidowanie miejsc parkingowych - odpowiada na zarzuty Łukasz Puchalski, pełnomocnik prezydent ds. komunikacji rowerowej.

Tłumaczy też, że remont nawierzchni al. Szucha nie był wcześniej planowany. Zarząd Dróg Miejskich wygospodarował na niego pieniądze w wakacje. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na chwilę obecną nie udałoby się zachować ciągłości pasów na skrzyżowaniach i nie udałoby się sensownie rozwiązać wjazdu i zjazdu przy pl. Na Rozdrożu - przekonuje Puchalski. - Pasy z prawdziwego zdarzenia wymagałyby zmian w geometrii jezdni, a to proces budowlany i zupełnie inny tryb realizacji, niż ten remont - dodaje.

Będą poprawki

Zdaniem Puchalskiego, ścieżkę da się jednak trochę poprawić.

- Poprosiłem ZDM o "dowiązanie" drogi rowerowej do jezdni od pl. Unii Lubelskiej i zrobienie wjazdu od ul. Litewskiej. Zaskoczył mnie bruk na wjazdach, ale to już wyraźne żądanie konserwatora zabytków - dodał.

Jak przekazał, wytyczenie pasów rowerowych wymagałoby też likwidacji wielu miejsc parkingowych przy Szucha. Są one ważne, bo przy ulicy znajdują się budynki wielu instytucji, m.in. ministerstwa i ambasady. Puchalski nie kryje, że wygodniej było zwęzić chodnik. - Tam ruch pieszy jest mały, a jeden pas ruchu zajęty przez samochody wykonawcy ścieżki spowodował korek do pl. Unii już o godzinie 14.00. To był wybór pomiędzy ciągiem pieszo-rowerowym, a niczym - ucina.

Zdaniem Zielonego Mazowsza, słabości projektu są wynikiem braku konsultacji społecznych, a cała sytuacja to po prostu marnowanie pieniędzy. - Po co władze miasta zamawiają analizy i opracowania, jeśli postępują odwrotnie do rekomendacji? - pytają.

Remont al. Szucha (razem z nową nawierzchnią jezdni) kosztuje 2,8 mln złotych.

Tak wygląda pas rowerowy na ulicy Spacerowej:

Czerwona ścieżka rowerowa
Czerwona ścieżka rowerowaDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Weekendowe utrudnienia

W związku z wymianą nawierzchni w al. Szucha i budową drogi rowerowej, ulica zostanie zamknięta dla ruchu w piątek, 18 października o godz. 22.00 a ponownie otwarta w poniedziałek, 21 października o godz. 4.00.

Proponowany objazd prowadzi ulicami: Al. Ujazdowskie – Bagatela – pl. Unii Lubelskiej;

na Trasę Łazienkowską będzie można wjechać kierując się ul. L. Waryńskiego do Ronda Jazdy Polskiej.

bf/roody

Źródło zdjęcia głównego: zielone mazowsze

Pozostałe wiadomości

Stołeczna policja poinformowała o zatrzymaniu obywatela Chin podejrzewanego o zabójstwo 42-letniego Litwina. Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Strzał padł w barze w Wólce Kosowskiej, ofiara zmarła w Nadarzynie.

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Podejrzewany o oddanie śmiertelnego strzału w Wólce Kosowskiej w rękach policji

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

Policjanci zatrzymali 52-latka, który, zjeżdżając z drogi ekspresowej S7, wjechał na węźle pod prąd i uderzył w bariery. Mężczyzna miał prawie cztery promile alkoholu w organizmie.

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Wjechał pod prąd i uderzył w bariery. Miał prawie cztery promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca po potrąceniu kobiety zatrzymał się, ale tylko na chwilę, by spojrzeć, co się stało i odjechał. Zarzuty w tej sprawie usłyszał 18-latek. Grozi mu surowa kara. 

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Potrącił kobietę, zatrzymał się, spojrzał i odjechał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na przejeździe kolejowym w Ołtarzewie, gdzie na początku lipca zginął maszynista, nie ma już ograniczenia prędkości do 20 km/h dla pociągów. Wdrożono rozwiązanie, które ma upłynnić ruch na drodze prowadzącej przez tory.

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Na tym przejeździe zginął maszynista. Miał być zamknięty, ale pociągi znów jeżdżą szybciej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP