CeNT III prawie gotowe


W kampusie Uniwersytetu Warszawskiego na Ochocie wyrósł kolejny nowoczesny gmach. Siedzibę znajdzie w nim Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych. Do otwarcia pozostał już tylko miesiąc.

Centrum stanęło pomiędzy Wydziałami Biologii i Chemii oraz pawilonem Radiochemii i otrzymało nazwę CeNT III.

- Po przeprowadzkach laboratoriów, umeblowaniu i wyposażeniu, budynek zostanie otwarty. Planujemy to na 22 marca – mówi Olga Basik z biura prasowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Zielone patio

Nie oznacza to jednak końca budowy w tym miejscu. Podobnie jak w przypadku siedziby wydziałów filologicznych przy Dobrej, inwestycję podzielono na dwa etapy.

- Do wybudowania pozostało jeszcze drugie tyle. Prace potrwają około półtora roku – informuje Basik.

W przyszłości stary pawilon Radiochemii zostanie wyburzony, a kolejny fragment Centrum wpasuje się w już stojące budynki.

- Powstający w drugim etapie budynek będzie nadwieszony nad Wydziałem Chemii. Między dwoma gmachami powstanie zielone patio – precyzuje pracowniczka UW.

Miejsce do badań

Ośrodek stworzy wspólną przestrzeń badawczą. Siedzibę znajdzie w nim ponad 130 laboratoriów, w których prowadzone będą prace z zakresu biotechnologii, technologii chemicznych i biochemicznych, monitoringu oraz ochrony środowiska, a także technologii farmaceutycznych, medycznych oraz energetycznych.

Dwie klatki Faradaya

Do budowy gmachu zużyto 11 000 metrów sześciennych betonu i ok. 1 000 ton stali. Ściany wokół laboratorium radiochemii mają grubość nawet 70 centymetrów. To zabezpieczenie przed szkodliwym promieniowaniem. W budynku znajdują się też dwie tzw. klatki Faradaya. To pomieszczenia z metalowymi ekranami zabezpieczającymi przed polem elektrostatycznym.

Na terenie pomiędzy ulicami Żwirki i Wigury, Wawelską, Grójecką, oraz Banacha, trwa budowa dwóch kolejnych gmachów Centrum Nowych Technologii. W pierwszym z nich (CeNT I) znajdą się laboratoria dla studentów biologii, chemii, biotechnologii, informatyki i ochrony środowiska. Drugi (CeNT II) pomieści Wydział Fizyki.

Inwestycja finansowana jest z programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka". Koszt budowy to ok. 290 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi z UE. Na pierwszy etap przeznaczono ok. 150 mln zł.

wp/b/mz

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk /tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości