Najnowsze

"Kobieta z dzieckiem" jak nowa

Najnowsze


W sobotę o godz. 15 burmistrz Żoliborza i szefowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej odsłonili odnowioną rzeźbę Aliny Szapocznikow "Kobieta z dzieckiem". W uroczystości wziął udział m.in. wybitny reżyser, a zarazem mieszkaniec dzielnicy Andrzej Wajda.

We wrześniu odrestaurowane dzieło wróciło na skwer, obok Teatru Komedia, przy ul. Sierpeckiej. "Kobieta z dzieckiem" stanęła, jednak w nieco innym miejscu, niż pierwotnie. Chodziło o to, aby rzeźba była lepiej wyeksponowana.

Odrestaurowaną "Kobietę z dzieckiem" odsłonili burmistrz Żoliborza Krzysztof Bugla oraz dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska.

Piękna i zapomniana

"Kobieta z dzieckiem" (znana także jako "Nadzieja matki", "Macierzyństwo" lub "Pokój") to rzeźba z początku lat 50. Przetrwała w tym samym miejscu kilkadziesiąt lat, ale była zapomniana i zaniedbana.

Odkryło ją na nowo Muzeum Sztuki Nowoczesnej. – W archiwum artystki odkryliśmy zdjęcia z lat 60., przedstawiające rzeźbę i podpisane "Żoliborz". I choć sam mieszkam niedaleko, to jej nie rozpoznałem. W końcu udało się ją jednak zlokalizować – opowiadał jesienią ubiegłego roku Sebastian Cichocki z zespołu MSN.

Staraniem muzeum i dzielnicy zniszczona rzeźba została poddana gruntownej renowacji.

su/b

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Wężyk / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości