Tablica Mendelejewa, flashmob i fajerwerki na otwarcie mostu

Urząd MiastaImpreza w sobotę

Piesze zwiedzanie mostu, układanie Tablicy Mendelejewa, taneczny flashmob i pokaz świetlno-pirotechniczny. To tylko część atrakcji, jakie czekają warszawiaków w sobotę podczas otwarcia mostu Marii Skłodowskiej-Curie. Pierwsze samochody pojadą nową przeprawą w niedzielę po godz. 12.00.

Nadzór budowlany dopuścił do użytkowania drogową część mostu Marii Skłodowskiej-Curie w czwartek po południu. Jeszcze rano na miejscu zebrała się specjalna komisja.

Jak mówi Ivetta Biały, rzecznik wojewody mazowieckiego, kontrola mostu wypadła pomyślnie.

- Nie mieliśmy żadnych uwag - dodaje Jaromir Grabowski, wojewódzki inspektorat nadzoru budowlanego.

W sobotę otwarcie mostu

- Wiemy, że zgoda jest podpisana, więc możemy już oficjalnie zaprosić wszystkich warszawiaków na otwarcie mostu - mówi wyraźnie zadowolony Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza i przedstawia szczegóły uroczystości.

W sobotę, już od godz. 10.00, będzie można po nim spacerować, ale największe atrakcje rozpoczną się o godz. 17.30.

Mieszkańcy Warszawy, będą mogli wziąć udział w zabawie "Tablica Mendelejewa", we flashmobie z Egurrola Dance Studio i powitają sąsiada z drugiego brzegu. Prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz odsłoni tablicę z nazwą mostu.

W niedzielę od godz. 12.00, most będzie już dostępny dla kierowców. Przejedzie nim parada różnych pojazdów. Do ruchu włączają się wszyscy chętni. Start od strony Białołęki.

Scenariusz otwarcie mostu Marii Skłodowskiej-Curie: 24 marca (sobota) Godz. 10 – 17 piesze zwiedzanie mostu /jezdnia południowa/ Godz. 17.30 • zgromadzenie uczestników zabawy i mieszkańców na jezdni południowej. Jedna grupa od strony Bielan, druga grupa od strony Białołęki. Grupy zbliżą się do siebie i dojdzie do symbolicznego połączenia dwóch brzegów Wisły. Godz. 17.45 • Akcja "Powitanie sąsiada" Godz. 18.00 • Układanie Tablicy Mendelejewa Godz. 18.30 • Taneczny flashmob z tancerzami Egurrola Dance Studio Godz. 19.00 • Część oficjalna wraz z odsłonięciem tablicy z nazwą mostu przez Prezydent Warszawy Godz. 19.15 • Pokaz świetlno-pirotechniczny 25 marca (niedziela) Godz. 12.00 • Oficjalne otwarcie przeprawy – parada pojazdów. Do przejazdu mogą się włączyć wszyscy chętni.

Budowa z problemami Budowa mostu rozpoczęła się w 2009 roku i napotkała wiele kłopotów - fale powodziowe, problemy z dostarczeniem przęsła czy ostrą zimą na przełomie 2010 i 2011 roku. Pierwotnie umowa zobowiązywała wykonawcę do zakończenia prac do 21 grudnia 2011 roku. Tego samego dnia Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych podpisał aneks, który przedłużył ten termin do końca czerwca tego roku. Pod koniec lutego urzędnicy złożyli wniosek o pozwolenie na użytkowanie części drogowej przeprawy. Do zrobienia jest jeszcze część tramwajowa. Wykonawca ma na to czas do końca czerwca 2012 roku. Wybuduje też wiadukt w ulicy Modlińską.

Po oddaniu do użytku mostu Skłodowskiej-Curie Warszawa będzie miała osiem przepraw drogowych przez Wisłę. Poza nową przeprawą są to mosty: Poniatowskiego, Gdański, Śląsko-Dąbrowski, Łazienkowski, im. gen. Stefana Grota-Roweckiego, Świętokrzyski i Siekierkowski.

PAP/par

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości