60 tysięcy ofiar, a to dopiero połowa listy. "Musimy walczyć o pamięć"

Przywracanie ofiarom pamięci
Przywracanie ofiarom pamięci
TVN24
Przywracanie ofiarom pamięciTVN24

Dziewięć lat żmudnej pracy w archiwach w końcu przyniosło rezultaty. Muzeum Powstania Warszawskiego zbudowało bazę danych ok. 60 tysięcy cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego. Ich nazwiska tworzą wystawę "Zachowajmy ich w pamięci", a w przyszłości trafią na wielki mur pamięci. Materiał magazynu "Polska i Świat".

- To jest kenkarta [dokument tożsamości wydawany przez niemieckie władze w czasie okupacji - red.] pana Mariana Jagieły, który był z zawodu szewcem, mieszkał na Woli przy ul. Ordona. Zginął podczas egzekucji w kościele św. Wawrzyńca przy ul. Wolskiej - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 dr Jarosław Maliniak, kierownik działu archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego. - Tu widzimy jeszcze ślady krwi jeszcze na jego kenkarcie - doda.

Ta kenkarta i wiele innych dokumentów pomogą uzupełnić bazę cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego, która od 1 sierpnia będzie dostępna w internecie.

- Nie może być tak, że ten ludobójczy pomysł III Rzeszy - która nie tylko zabijała ofiary, ale usuwała po nich jakikolwiek ślad, paląc ciała i dokumenty - się powiódł - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. - Musimy walczyć o pamięć - dodaje.

"My byśmy nie dali sobie rady"

W Powstaniu Warszawskim - według szacunków - mogło zginąć nawet 120-160 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Nie brali czynnego udziału w walkach, ale - jak twierdzą powstańcy - bardzo wiele im zawdzięczają. - Bez ludności cywilnej, bez ich wsparcia, bez ich niezwykłej odwagi i niezwykłej determinacji my byśmy nie dali sobie rady, żeby 63 dni trwać - wspomina Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania.

Kobieta w czasie walk w 1944 roku była strzelcem. Od lat walczy o godne upamiętnienie nie tylko powstańców, ale także cywilnych ofiar. - Oni płakali, kiedyśmy odchodzili. Do mnie podbiegła kobieta, która nakreśliła mi krzyżyk na czole i pocałowała, i ja się czułam, jakby mnie mama moja żegnała - wspomina Traczyk-Stawska.

Brakuje ponad połowy nazwisk

Prace nad stworzeniem rejestru wszystkich cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego trwały dziewięć lat. Mimo poszukiwania informacji we wszystkich źródłach historycznych, udało się odnaleźć połowę nazwisk. Właśnie dlatego Muzeum Powstania Warszawskiego prosi o pomoc.

- Chcemy prosić każdego Polaka, niezależnie od tego, czy jest w Polsce czy na świecie, żeby sprawdził, czy w tej bazie nie ma kogoś, o kim on wie, że zginął w czasie Powstania Warszawskiego i jeżeli tej osoby nie ma, to żeby się do nas zgłosił - apeluje Ołdakowski, ponieważ kierowana przez niego placówka w zasadzie wyczerpała inne możliwości poszukiwania informacji o ofiarach

Od 1 sierpnia takie sygnały będzie można zgłaszać za pomocą specjalnego formularza zamieszczonego na stronie internetowej muzeum.

Żywa wystawa o ofiarach

Baza ofiar w przyszłości posłuży do budowy ściany pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy. W ubiegłym roku w tym miejscu muzeum po raz pierwszy pokazało efekt kilku lat pracy archiwistycznych - wystawę "Zachowajmy ich w pamięci". Znalazło się na niej ponad 90 białych brył z imionami i nazwiskami, a tam gdzie to było możliwe - z datami urodzenia i ostatnim znanym warszawskim adresem ofiar.

Na tegorocznej wersji wystawy, po zmianach, znalazło się ponad 57 tys. nazwisk warszawiaków, którzy zginęli lub zaginęli podczas Powstania. - Od zeszłego roku lista powiększyła się o 1474 osoby. Przeprowadziliśmy też 1016 korekt i aktualizacji istniejących nazwisk. Więc ta wystawa żyje i planujemy, że dopóki nie powstanie Ściana Pamięci będzie prezentowana co roku jako taki materialny zapis pamięci cywilnych ofiar Powstania - zapowiedział dyrektor Ołdakowski.

5 sierpnia odbędzie się także uroczysty Marsz Pamięci - przejście mieszkańców ulicami Warszawy upamiętniające ofiary cywilne: od pomnika poświęconego ofiarom rzezi Woli w kierunku Cmentarza Powstańców Warszawy.

WIĘCEJ REPORTAŻY NA STRONIE PROGRAMU

Paulina Chacińska, "Polska i Świat" /PAP

Pozostałe wiadomości

Zmiana regulaminu korzystania z ogrodów Łazienek Królewskich. Dyrekcja wprowadziła zakaz korzystania z tamtejszych trawników. "Już niebawem kapcie na zmianę będzie trzeba brać ze sobą" - komentują oburzeni decyzją warszawiacy. W sprawie interweniował też stołeczny radny.

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

W ogrodach Łazienek Królewskich nie wolno już siadać na trawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Stołeczna"

W tirze, który był poza systemem elektronicznego nadzoru transportu, znaleźli 14 milionów nielegalnych papierosów. Tego samego dnia przejęli też mniejszy transport wyrobów tytoniowych i zlikwidowali małą bimbrownię.

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Ciężarówka poza systemem nadzoru, a w niej miliony nielegalnych papierosów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

27-latek zgłosił kradzież auta, które - jak się okazało - stało na policyjnym parkingu w innym powiecie. W jego historii były luki. W końcu przyznał się, że sam porzucił samochód, bo chciał uniknąć kary. Teraz ma jeszcze większe problemy.

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Zgłosił kradzież auta, ale w jego historii coś się nie zgadzało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Instalacja z maków na placu Piłsudskiego miała upamiętniać poległych żołnierzy polskich pod Monte Cassino i konie w służbie Wojska Polskiego. Podczas czwartkowych uroczystości kwiaty zostały powyrywane. Właściciele apelują o ich zwrot.

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Powyrywali maki z placu Piłsudskiego. "Przykro, że ktoś bezrefleksyjnie zniszczył naszą pracę"

Źródło:
PAP

W piątek Zarząd Dróg Miejskich wprowadził nową organizację ruchu w rejonie ulic Złotej i Zgoda. Ma to związek z ich kompleksową przebudową.

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore  zmiany dla kierowców

Początek metamorfozy Złotej i Zgody. Spore zmiany dla kierowców

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek rano pątnicy z Praskiej Pielgrzymki Pieszej wyruszyli z Warszawy w drogę na Jasną Górę w Częstochowie. Tradycja tej pielgrzymki sięga XVII wieku.

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Uczestnicy najstarszej pielgrzymki na Jasną Górę są już w drodze

Źródło:
PAP

Po długim weekendzie wykonawca linii tramwajowej do Miasteczka Wilanów otworzy wschodnią jezdnię ulicy Sobieskiego. To oznacza zmiany w kursowaniu kilku linii autobusowych.

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Otworzą fragment Sobieskiego, duże zmiany na Mokotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śpiącą na ławce na Pradze Południe 28-latkę obudzili strażnicy miejscy. Okazało się, że mieszkanka Wawra była kompletnie pijana. Wynik badania alkomatem to aż blisko pięć promili.

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Pięć promili 28-latki, przed południem zasnęła na ławce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wykorzystują długi weekend na wymianę nawierzchni ulicy Czerniakowskiej. Zamknięta pozostaje jezdnia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Gagarina. Kierowcy jeżdżą objazdami, trasy zmieniły też autobusy.

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Długi weekend bez fragmentu Wisłostrady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zlikwidowali nielegalną uprawę konopi pod Warką (Mazowieckie). Rośliny skrywał foliowy tunel, były między rosnącymi tam pomidorami. Zatrzymano 44-latka.

Między pomidorami uprawiał konopie

Między pomidorami uprawiał konopie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia "zapolowali" na piratów drogowych i pochwalili się efektami swojej pracy. Jeden z kierowców pędził 204 kilometry na godzinę drogą ekspresową, drugi 126 w obszarze zabudowanym. Pośpiech kosztował ich po pięć tysięcy złotych i 15 punktów karnych.

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Jeden miał na liczniku ponad 200, drugi 126 w terenie zabudowanym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie rowerzystki zderzyły się na bulwarach nad Wisłą. Jedna uciekła z miejsca zdarzenia, nie udzielając pomocy drugiej, która z potłuczeniami i zawrotami głowy trafiła do szpitala.

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Rowerzystki zderzyły się na bulwarach. Jedna uciekła, druga ranna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 62 pod Legionowem (Mazowieckie) doszło do zderzenia auta osobowego z ciężarówką. Jak podali strażacy, do szpitala trafiły cztery osoby. Jak ustaliliśmy, wśród rannych jest roczne dziecko. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Ciężarówka na boku, auto w rowie. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 36-letniego mężczyznę z Wyszkowa, który po pijanemu zjechał z drogi na pobocze i uderzył w drzewo. Z kierowcą, który miał w organizmie 2,5 promila alkoholu, podróżowały dwie nastolatki, też pijane. Tego samego dnia w tej samej okolicy zatrzymany został 34-latek, który wsiadł za kierownicę, mając aż 3,5 promila.

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Jechał pijany, rozbił auto na drzewie. Podróżował z dwiema nastolatkami

Źródło:
tvn24.pl

Cmentarz ewangelicki przy ulicy Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.  Decyzję podjął Marcin Dawidowicz, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków.

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Wycięli drzewa, planowali ekshumację. Decyzja konserwatora kończy sprawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

11 mandatów, zatrzymane prawo jazdy oraz sześć dowodów rejestracyjnych, a także wniosek do sądu o ukaranie za zakłócanie porządku publicznego. To efekt akcji wymierzonej w organizatorów i uczestników nielegalnych wyścigów w Wołominie.

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Nielegalne wyścigi i akcja policji. Skontrolowali 35 aut, wystawili 11 mandatów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niepełnosprawna trzyletnia Emilka nie żyje, była w "stanie wycieńczenia i niedożywienia". Matka dziewczynki trafiła do aresztu. Miała zostawiać swoją córeczkę bez opieki na długie godziny.

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Trzyletnia Emilka zmarła z powodu odwodnienia. Była też niedożywiona

Źródło:
Uwaga TVN

Strażnicy graniczni z placówek w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy i Modlinie zatrzymali 12 osób - obywateli Rosji, Gruzji, Mołdawii, Indonezji, Kolumbii oraz Ukrainy.

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Pochodzą z sześciu krajów, w Polsce byli nielegalnie

Źródło:
tvn24.pl