Maraton Warszawski startuje w niedzielę. Tego dnia pobiegną też półmaratończycy

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Biegacze na trasie 41. Maratonu Warszawskiego
Biegacze na trasie 41. Maratonu WarszawskiegoArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plBiegacze na trasie 41. Maratonu Warszawskiego

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

W tym roku organizatorzy zdecydowali się zorganizować imprezę biegową wspólnie z 15. Półmaratonem Warszawskim, więc uczestnicy spotkają się tego samego dnia na jednej trasie. - Połączenie tras maratonu i półmaratonu to z pewnością historyczne wydarzenie. Jednak tego dnia każdy uczestnik znajdzie odpowiedni dystans dla siebie, bez względu na staż i poziom umiejętności, wszyscy chętni mogą bowiem spróbować swoich sił również w biegach towarzyszących - sztafecie maratońskiej oraz biegu na pięć kilometrów - zapowiada Marek Tronina, prezes Fundacji Maraton Warszawski, cytowany w komunikacie.

- Na zawodników czekają szybkie, obfitujące w walory turystyczne trasy, wokół których liczymy na obecność kibiców. Przed nami prawdziwe święto biegania i wielkie emocje. Wspólnie zapiszemy kolejną piękną i wyjątkową kartę historii - podkreśla Tronina.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

43. Maraton Warszawski - trasa

Trasa dystansu królewskiego wiedzie przez Śródmieście, Mokotów, Pragę Północ i Południe oraz Żoliborz i Bielany. Start zlokalizowany jest na ulicy Konwiktorskiej na Muranowie. Biegacze będą rozpoczynali w czterech turach w godzinach: 8.00, 8.15, 8.30, 8.45. Na pokonanie trasy będą mieli maksymalnie 6 godzin i 30 minut.

Zawodnicy biegnący na królewskim dystansie wyruszą z ulicy Konwiktorskiej na warszawskim Muranowie. Pierwszy etap trasy obejmie Śródmieście, Żoliborz i obie Pragi. Zawodnicy po starcie kierować się będą wzdłuż ulicy Andersa i Mickiewicza do placu Wilsona, następnie ulicą Krasińskiego w kierunku Wybrzeża Gdyńskiego, a tam, wzdłuż Wisły trasa powadzić będzie do mostu Gdańskiego, gdzie biegacze przekroczą rzekę i wbiegną na Pragę Północ. Po prawej stronie Wisły kierować się będą na południe, w stronę Stadionu Narodowego. Wreszcie przekroczą most Świętokrzyski, co zakończy pierwszy etap rywalizacji.

Drugi etap będzie w Śródmieściu i na Mokotowie. Zawodnicy pobiegną wzdłuż Kruczkowskiego, Rozbrat i Wrońskiego do ulicy Gagarina. Tam zawrócą i ulicami: Belwederska, aleje Ujazdowskie i Krakowskie Przedmieście dobiegną w okolice skrzyżowania Muranowskiej z Bonifraterską.

Trzeci etap znowu obejmie Żoliborz i Bielany. Tam biegacze ulicą Podleśną wbiegną po raz kolejny na Wybrzeże Gdyńskie i po raz kolejny przebiegną do mostu Gdańskiego. Na Pradze Północ pobiegną wzdłuż ogrodu zoologicznego do mostu Świętokrzyskiego, a wreszcie znajdą się na Powiślu i zakończą swoją rywalizację na Wybrzeżu Gdańskim. Meta będzie znajdowała się na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Trasa 43. Maratonu Warszawskiego Fundacja "Maraton Warszawski"

15. Półmaraton Warszawski - trasa

Uczestnicy 15. Półmaratonu Warszawskiego będą startowali z ulicy Moliera. Starty będą podzielone na cztery tury: 12.00, 12.30, 12.45 oraz 13.00. Maksymalny czas na pokonanie trasy półmaratonu to 3,5 godziny.

Biegacze dołączą do maratończyków na Krakowskim Przedmieściu. Stamtąd pobiegną w okolice skrzyżowania Muranowskiej z Bonifraterską. Przez Żoliborz pobiegną na Marymont, skąd przez ulicę Podleśną dotrą na Wybrzeże Gdyńskie i skierują się do mostu Gdańskiego. Przez obie Pragi będą biegli Wybrzeżem Szczecińskim i Helskim do mostu Świętokrzyskiego. Ostatni odcinek trasy wiedzie przez Powiśle. Meta dla biegaczy półmaratonu również będzie znajdowała się na Wybrzeżu Gdańskim, na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Trasa 15. Półmaratonu WarszawskiegoFundacja "Maraton Warszawski"

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Głuchych

Fundacja "Maraton Warszawski" informuje, że w tym roku impreza po raz pierwszy w historii będzie również areną rywalizacji o mistrzostwo świata zawodników i zawodniczek z Międzynarodowej Federacji Sportu Głuchych.

"Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata Głuchych odbywają się w cyklu czteroletnim, po raz pierwszy impreza ta odbyła się w 2008 roku w tureckim Izmirze. Po kanadyjskim Toronto i Starej Zagorze w Bułgarii, gospodarzem mistrzostw 2020 została Polska. Z powodu pandemii imprezę przeniesiono na 2021 rok" - czytamy w komunikacie.

Polskę będzie w mistrzostwach reprezentowało sześcioro zawodników: aktualny brązowy medalista mistrzostw Europy Tomasz Gawroński, Tomasz Pick, Rafał Nowak oraz Małgorzata Mejka, Agata Kosztowny i Monika Nowak.

Bridgestone Sztafeta Maratońska

Rywalizacja w ramach Bridgestone Sztafety Maratońskiej odbywa się również na trasie maratonu. Jest jednak skierowana dla trzyosobowych drużyn, które podzielą między sobą dystans. Pierwsza zmiana będzie miała do pokonania około 14 kilometrów, druga - około 10 kilometrów i ostatnia - około 18 kilometrów.

New Balance Bieg na Piątkę

Organizatorzy przygotowali również propozycję dla osób, które chcą spróbować swoich sił w rywalizacji na krótszym dystansie. O godzinie 17.00 rozpocznie się New Balance Bieg na Piątkę.

Trasa przebiegać będzie przez Śródmieście i Żoliborz. Zawodnicy wystartują z Konwiktorskiej. Dalej pobiegną wzdłuż ulicy Mickiewicza aż do placu Wilsona, następnie zbiegną ulicą Krasińskiego na Wybrzeże Gdańskie, którym prowadzą ostatnie dwa kilometry trasy. Meta zlokalizowana będzie na wysokości Multimedialnego Parku Fontann.

Trasa New Balance Biegu na PiątkęFundacja "Maraton Warszawski"

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja "Maraton Warszawski"

Pozostałe wiadomości