Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

W sobotę i niedzielę, 26 i 27 września, odbędzie się 42. Orlen Maraton Warszawski. Trasa tegorocznej edycji biegu będzie prowadziła 5-kilometrową pętlą, między innymi Krakowskim Przedmieściem, Miodową i Bonifraterską. Organizacja biegu wiąże się ze zmianami w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

Sinice wróciły. Zakaz kąpieli w Jeziorku Czerniakowskim

TVN Warszawa | Mokotów

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plKąpielisko nad Jeziorkiem Czerniakowskim zamknięte

Mokotowski Ośrodek Sportu i Rekreacji poinformował o podejrzeniu występowania sinic w Jeziorku Czerniakowskim.

Na Facebooku OSiR Mokotów pojawił się komunikat o zakazie kąpieli w jeziorze.

"W związku z podejrzeniem występowania sinic w Jeziorku Czerniakowskim od dzisiaj [od poniedziałku - red.] do odwołania został wprowadzony zakaz kąpieli" - napisali urzędnicy.

Poinformowali również, że w poniedziałek zostały pobrane do badania próbki wody i zapewnili, że będą na bieżąco informować o wynikach badań.

Informacja o zamknięciu kąpieliska nie pojawiła się jeszcze w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Wytwarzają silne toksyny

To pierwszy raz w tym sezonie, kiedy obowiązuje zakaz kąpieli w Jeziorku Czerniakowskim. Dotychczas zdarzało się to kilka razy w sezonie.

Wykwitom sinic sprzyja duże nasłonecznienie, wysoka temperatura wody oraz brak silnego wiatru. Wytwarzają one niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w wodzie, gdzie są obecne. Jeśli jednak się na to zdecydujemy, to musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, między innymi porażeniem mięśni.

Autor:mp/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl