Tysiące odwołanych lotów. Kolejna burza śnieżna uderzy w USA

Autor:
anw/dd
Źródło:
The Guardian
Prognozowane opady w USA
Prognozowane opady w USA
Ventusky.com
Ventusky.comPrognozowane opady w USA

Miliony Amerykanów przygotowują się na nadejście burzy śnieżnej. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) wydała ostrzeżenia meteorologiczne. Z powodu gwałtownej pogody linie lotnicze odwołały tysiące lotów. - Ten system pogodowy bardzo utrudni podróżowanie - powiedział Marty Rausch, meteorolog z Maryland.

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) wydała ostrzeżenia przed burzą śnieżną dla obszarów położonych od Gór Skalistych i Wielkich Równin, po północno-wschodnie USA. Ponadto ma mocno sypać śnieg. Alerty przed tym zagrożeniem obowiązują od Gór Skalistych, po Nową Anglię.

Z powodu gwałtownej aury gubernatorzy poszczególnych stanów wezwali mieszkańców do pozostania w domach, zamknięto część szkół. Miliony Amerykanów przygotowują się na trudne dni.

- Ten system pogodowy bardzo utrudni podróżowanie - powiedział Marty Rausch, meteorolog z NWS w Maryland.

NWS przewiduje, że spadnie ponad 30 centymetrów śniegu w Górach Skalistych i w rejonie środkowego zachodu USA, a silne oblodzenie wystąpi od Teksasu po Ohio. W środę i czwartek może spaść 20-36 cm śniegu w części Michigan, także w Detroit. Od środy do piątku rano w północno-zachodniej części Ohio prognozuje się 22-36 cm śniegu.

Tysiące odwołanych lotów

Zdaniem amerykańskich synoptyków burza śnieżna wpłynie na znaczną część USA, będzie mocno sypać w Górach Skalistych, wystąpią też marznące opady deszczu aż po Teksas.

- Nie możemy zagwarantować, że nie będzie żadnych przerw w dostawie prądu - przekazał na briefingu prasowym we wtorek gubernator Teksasu Greg Abbott.

Linie lotnicze odwołały ponad tysiąc zaplanowanych na środę lotów w USA - wynika z danych serwisu FlightAware.com. Gubernator Missouri Mike Parson ogłosił stan wyjątkowy, szkoły i uniwersytety przeniosły zajęcia do trybu online lub całkowicie je odwołały. Międzynarodowe lotnisko O'Hare w Chicago również odwołało ponad sto odlotów.

Nadciągająca burza śnieżna jest następstwem niżu, który w sobotę przyniósł zamieć w wielu częściach wschodniego wybrzeża.

Autor:anw/dd

Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Ventusky.com, NWS