Nowy Jork najbardziej zanieczyszczoną metropolią świata

Autor:
as/dd
Źródło:
PAP, Reuters, CIFFC

Nowy Jork stał się jednym z najbardziej zanieczyszczonych dużych miast na świecie. Od kilku dni jakość powietrza jest niebezpieczna dla zdrowia, a mieszkańcy skarżą się na problemy z oddychaniem. Wszystkiemu winny jest gęsty dym z pożarów lasów w Kanadzie, który napływa nad północno-wschodnie Stany Zjednoczone.

Kanada od ponad miesiąca boryka się z rekordowymi pożarami lasów. Jak podało Kanadyjskie Międzyagencyjne Centrum Walki z Pożarami Lasów (CIFFC), w czwartek w kraju ogień płonął w 437 miejscach, z czego strażakom nie udało się opanować 248 pożarów. Od początku roku ogień strawił łącznie 4,2 miliony hektarów terenów leśnych.

Nowy Jork. Niebezpieczny poziom zanieczyszczeń

Gęsty dym z pożarów napływa nad północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Bardzo wysokie stężenie pyłów zawieszonych PM 2,5 zarejestrowane zostało w wielu stanach - słaba jakość powietrza wystąpiła nawet w mieście Virginia Beach w Wirginii, 900 kilometrów od granicy z Kanadą.

Jak podały lokalne media, w środę wieczorem powietrze w Nowym Jorku było bardziej zanieczyszczone niż w jakimkolwiek innym dużym mieście na świecie. Poziom PM 2,5 dziesięciokrotnie przekraczał normę wyznaczoną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Zła jakość powietrza utrzymuje się w tym regionie także w czwartkową noc, kiedy to najgorszą jakość powietrza zanotowano w Filadelfii i Harrisburgu w stanie Pensylwania.

- Oddychanie jest bardzo trudne - przekazał agencji Reutera jeden z mieszkańców miasta.

Burmistrz Eric Adams wezwał nowojorczyków z chorobami serca lub układu oddechowego do "ograniczenia aktywności na świeżym powietrzu do absolutnej konieczności". Dym ograniczył również widzialność w mieście, przez co w ruchu drogowym tworzyły się zatory.

Mapa jakości powietrza w Stanach Zjednoczonych, 8 czerwca 23AirNow

Przerwany spektakl

Największy w kraju, nowojorski okręg szkół publicznych odwołał w środę wszystkie zajęcia na świeżym powietrzu. Szkoły pozostały otwarte, jednak wielu dyrektorów zdecydowało się na przełożenie wycieczek terenowych na inny termin. Na Broadwayu konieczne było przerwanie spektaklu zaledwie 10 minut po podniesieniu kurtyny - aktorka grająca główną rolę zaczęła skarżyć się na problemy z oddychaniem.

Adams zaznaczył, że wszystkie wydarzenia miejskie na świeżym powietrzu zostaną odwołane, a plaże będą zamknięte. W środę przełożyły kilka meczów profesjonalne drużyny sportowe. Po południu tego dnia Federalna Administracja Lotnictwa nakazała wstrzymanie lotów z całego kraju na nowojorskie lotnisko LaGuardia z powodu wysokiego zadymienia.

Gubernatorka stanu Nowy Jork Kathy Hochul nazwała sytuację "bezprecedensową", zauważając, że wskaźnik zanieczyszczenia powietrza w niektórych częściach stanu był osiem razy wyższy niż normalnie. Jak dodała, niektórzy mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem nawet we własnych domach.

Autor:as/dd

Źródło: PAP, Reuters, CIFFC

Źródło zdjęcia głównego: AirNow

Pozostałe wiadomości