Lasy równikowe w południowej Amazonii obumierają na naszych oczach. Jaka będzie ich przyszłość

Autor:
anw
Źródło:
phys.org
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMO
Zjednoczeni w nauce 2022. Raport WMOWMO
wideo 2/10
Zmiany klimatu

Ekstremalnie silny wiatr i niedobory wody związane ze zmianami klimatu są głównymi przyczynami obumierania lasów równikowych w południowej Amazonii - informuje zespół brazylijskich i brytyjskich naukowców.

Badanie przeprowadzone przez brazylijskich i brytyjskich naukowców ujawniło, że ponad 70 procent obumierających w południowej części puszczy amazońskiej drzew już wiele lat przed tym procesem miało poważnie uszkodzone korony z powodu zmian klimatu. Co więcej, odsetek drzew, które obumierają w tym rejonie jest większy niż gdziekolwiek indziej w Amazonii - wynosi około 54 procent.

Wnioski opublikowane w czasopiśmie "Journal of Ecology" i są one pierwszą próbą oceny, na jak dużą skalę obumierają lasy w południowej Amazonii.

>> CZYTAJ RAPORT IPCC O ZMIANACH KLIMATU

Amazonia. Obumieranie drzew

Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds, Uniwersytetu w Oxfordzie i Uniwersytetu Stanowego Mato Grosso (UNEMAT) w Brazylii zbadali przyczynę obumarcia prawie 15 tysięcy drzew z 19 powierzchni badawczych rozmieszczonych w lasach na południowym skraju Amazonii. Region ten jest najsuchszy, najgorętszy i najbardziej rozczłonkowany w Amazonii, w ostatnim czasie doświadczył kilku dotkliwych susz.

- Szkody wyrządzane przez ekstremalne warunki klimatyczne, zwłaszcza silny wiatr i suszę, stanowią wyjątkowe obciążenie dla drzew południowej Amazonii - powiedział profesor Oliver Phillips z University of Leeds School of Geography, jeden z autorów.

- Złamanie korony drzewa ogromnie zwiększa ryzyko jego obumarcia. Po złamaniu ryzyko to jest znacznie większe, zwłaszcza gdy złamana jest jej duża część - tłumaczyła główna autor badań, doktor Simone Matias Reis z UNEMAT. - Ma to również wpływ na wzrost złamanych drzew, ponieważ tracą one zdolność do fotosyntezy, a więc pobierają mniej węgla, co z kolei zwiększa ryzyko obumarcia - dodała.

Lasy deszczowe na świecie

Jaka będzie przyszłość

Naukowcy uważają, że na deficyt wody znacząco wpływają zmiany klimatu, a bez niej drzewa będą obumierać. Z modeli klimatycznych wynika, że ocieplanie się klimatu spowoduje niespotykane dotąd obumieranie drzew południowej Amazonii. Profesor Beatriz S. Marimon z UNEMAT, kierująca badaniami, powiedziała, że ten region już teraz ma najwyższe wskaźniki obumierania w całej Amazonii, więc ustalenie, dlaczego drzewa umierają tu tak licznie, ma kluczowe znaczenie.

- Wyniki naszych badań dają wgląd w to, jak może wyglądać przyszłość dużych obszarów Amazonii, jeśli zmiany klimatyczne i fragmentacja nadal będą niszczyć amazońskie lasy deszczowe - mówiła Marimon.

Zmiany klimatuAdam Ziemienowicz/PAP

Autor:anw

Źródło: phys.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock