Prawdziwek gigant. Waży ponad dwa kilogramy

Autor:
ps/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, gov.pl
Jak bezpiecznie zbierać grzyby?
Jak bezpiecznie zbierać grzyby?tvn24
wideo 2/7
Grzyby w Polsce

Sezon na grzyby trwa w najlepsze, ale takich okazów, na jaki natknął się w lesie pracownik urzędu gminy Horyniec-Zdrój w województwie podkarpackim, mało kto się spodziewa. Mężczyzna upolował prawdziwka ważącego ponad dwa kilogramy.

Zdjęcie ogromnego grzyba pokazano na profilu gminy Horyniec-Zdrój w mediach społecznościowych. "Pan Janusz, pracownik naszego urzędu gminy, znalazł prawdziwego olbrzyma. Taki prawdziwek to marzenie każdego grzybiarza!" - napisano.

Okazało się, że znaleziony prawdziwek (borowik szlachetny) waży aż 2,3 kilograma.

O czym pamiętać, idąc na grzyby

Sezon na grzyby w Polsce trwa od czerwca do później jesieni. Jego szczyt następuje we wrześniu i październiku. Udanemu grzybobraniu sprzyjają opady deszczu, których w ciągu ostatnich dni w różnych częściach kraju nie brakuje. Owocniki grzybów składają się w 90 procentach z wody, dlatego bez deszczu ich wzrost jest niemożliwy lub owocniki osiągają znacznie mniejsze rozmiary.

Specjaliści przypominają, że należy zbierać tylko te grzyby, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne. Istnieje kilka gatunków trujących, które do złudzenia przypominają te jadalne, dlatego łatwo może dojść do pomyłki. Większość grzybów, które są najbardziej niebezpieczne i śmiertelnie trujące, ma blaszki o białym zabarwieniu. Jeżeli zauważymy u siebie jakiekolwiek objawy zatrucia po spożyciu grzybów, podobne do niestrawności, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza lub zadzwonić po pomoc.

Najczęściej mylone grzybyPAP

Czytaj więcej: Pierwsza pomoc po zatruciu grzybami. Po jakim czasie pojawiają się objawy?

Na grzyby warto założyć bluzkę z długim rękawem i spodnie z długimi nogawkami, buty z wyższą cholewką oraz nakrycie głowy. Środek odstraszający owady uchroni nas przed komarami i kleszczami. Lepszym wyborem od foliowej torebki będzie koszyk, najlepiej wiklinowy. W torebce z folii grzyby powiem parują i szybko mogą się popsuć.

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia Waszych pierwszych tegorocznych łupów.

Ruszył sezon na grzybobranie. Pochwalcie się swoimi zbiorami

Oprócz grzybów które zbieramy najczęściej, takich jak prawdziwki, podgrzybki, maślaki czy kurki, w Polsce możemy natknąć się również na egzotyczne okazy. Należy do nich okratek australijski, nazywany palcami diabła.

Autor:ps/dd

Źródło: tvnmeteo.pl, gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Gmina Horyniec-Zdrój

Pozostałe wiadomości