Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.
Tetracheilostoma carlae należy do rodziny węży nitkowatych (Leptotyphlopidae). Jak pisze "The Guardian", to najmniejszy wąż świata. Dorosłe osobniki osiągają długość do 10 centymetrów i około 2,5 milimetra grubości, przez co porównuje się go do robaka lub nitki spaghetti. Do tej pory wąż ten znajdował się na światowej liście 4800 gatunków grzybów, roślin i zwierząt, które zostały bezpowrotnie utracone dla nauki. Opisuje się go jako gatunek endemiczny. Ekolodzy z organizacji chroniącej przyrodę Re:wild znaleźli węża w marcu na terenie pierwotnego lasu. Ich poszukiwania trwały ponad rok. Znaleziony osobnik został przewieziony do Uniwersytetu Indii Zachodnich, gdzie naukowcy przeprowadzili badania. Potwierdzili oni, że jest to Tetracheilostoma carlae na podstawie charakterystycznej bladej, pomarańczowej linii biegnącej przez ciało i dzięki łusce na nosie.
"To sygnał dla nas wszystkich, że lasy na Barbadosie są wyjątkowe i wymagają ochrony"
Pracownik resortu środowiska Connor Blades powiedział, że wąż ten nie występuje w dużej liczbie osobników. To jego zdaniem oznacza duże trudności w znajdowaniu partnerów oraz rozmnażaniu, tym bardziej jeśli jego siedlisko ulega degradacji. Lasy, w których żyje Tetracheilostoma carlae zostały wykarczowane w ciągu ostatnich lat. Szacuje się, że tereny leśne we wschodniej części archipelagu karaibskiego, na którym leży Barbados, zajmują zaledwie pięć procent powierzchni.
- Ponowne znalezienie Tetracheilostoma carlae to sygnał dla nas, mieszkańców Barbadosu, że lasy na Barbadosie są wyjątkowe i wymagają ochrony - powiedział Justin Springer z organizacji Re:wild. - Nie tylko dla tego węża, lecz także dla innych gatunków roślin i zwierząt - dodał. W przeciwieństwie do niektórych gadów, które mogą rozmnażać się bez kopulacji, wąż ten rozmnaża się płciowo i składa tylko jedno jajo na raz, co utrudnia odtworzenie gatunku. Gatunek ten został po raz pierwszy udokumentowany w 1889 r. na wyspie Barbados. Od tego czasu potwierdzono zaledwie kilka jego obserwacji w naturalnym środowisku.
Źródło: PAP, The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: ENEX