Polska

Polska

Sezon na kleszcze już trwa. Uważać trzeba nie tylko w lesie

Ciepło i duża wilgotność sprzyjają aktywności kleszczy, nawet zimą. Zdaniem doktor inżynier Anny Wierzbickiej z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, jeśli dalej utrzyma się taka pogoda, to zagrożenie tymi pasożytami nie będzie maleć. Ratunkiem może być suche lato, które sprawi, że kleszczy będzie mniej.

"Wilczy zew" na wyciągnięcie ręki

Ten film trzeba oglądać z dźwiękiem. Dlaczego? Ponieważ nieczęsto mamy szansę posłuchać wyjącego wilka. Teraz możemy to zrobić dzięki fotopułapce zamontowanej na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. "Autorem ścieżki dźwiękowej jest Smoluch z Rodziny Północnej" - czytamy w poście na profilu parku.

Lawinowa "trójka" w Tatrach. Niebezpiecznie w górach

Amatorzy górskich wędrówek muszą liczyć się z niesprzyjającymi warunkami. W Tatrach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego, zaś w rejonie Babiej Góry, Bieszczadach i Karkonoszach drugi. Ratownicy górscy apelują do turystów o zachowanie ostrożności.

"Czy zakazimy się, dotykając pieniędzy?". Odpowiadamy na wasze pytania o koronawirusa

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wciąż rodzi kolejne pytania. Na antenie TVN24 odpowiadają na nie specjaliści. Pytacie między innymi o to, czy przed zakażeniem koronawirusem chronią nas maseczki, jak długo trwa leczenie choroby wywołanej przez koronawirusa oraz czy wirus przechodzi na nas poprzez dotyk pieniędzy. NFZ uruchomił całodobową specjalną infolinię 800 190 590, za pomocą której otrzymacie wskazówki, jeżeli jest ryzyko, że wy lub wasi bliscy zakaziliście się koronawirusem.

25 osób w izolacji, 193 przebadane próbki. Koronawirusa "jeszcze" w Polsce nie ma

Przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie, w tym w Europie, ciągle przybywa. Najtrudniejsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie odnotowano ponad 300 zachorowań. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował na antenie TVN24, że do tej pory w Polsce przebadano prawie 200 próbek i w żadnym przypadku nie stwierdzono zakażenia, jednak koronawirusa w naszym kraju powinniśmy spodziewać się "w niedługim czasie". Uruchomiona została całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, jej numer to 800-190-590.

W tym miesiącu na grypę zmarło 15 osób

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny informuje - od początku miesiąca do 22 lutego zanotowano w Polsce ponad 600 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W tych dniach z powodu tej choroby zmarło 15 osób.

Grypa w natarciu. Zmarły dwie osoby

Prawie 200 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę odnotowano w Polsce w pierwszym tygodniu lutego. W przypadku dwóch osób choroba okazała się śmiertelna. Jak wynika z badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny największa zapadalność na grypę występuje u najmłodszych dzieci.