Polska

Polska

"Styropian spadł z nieba". Kwiecień plecień w Waszych relacjach

Na przełomie marca i kwietnia doświadczyliśmy już wybuchu wiosny, ale teraz pogoda najwidoczniej nie może się zdecydować, w którą stronę iść. W sobotę, co pokazujecie w materiałach przesłanych na Kontakt 24, pada to deszcz, to deszcz ze śniegiem i krupa śnieżna. Nie brakuje jednak chwil ze słońcem, a w części kraju wystąpiły nawet wyładowania atmosferyczne.

SONAR, czyli szansa na wykrywanie osób bez objawów COVID-19. "Technologia, która bardzo dobrze się sprawdza"

Specjaliści powtarzają, że aby skutecznie zapanować nad epidemią, potrzebne jest testowanie osób bezobjawowych, ponieważ to one stanowią większość osób zakażonych SARS-CoV-2. Na antenie TVN24 o systemie SONAR, czyli grupowym testowaniu osób bez objawów mówiła profesor Agnieszka Dobrzyń z Polskiej Akademii Nauk. Jej zdaniem ta technologia może być pomocna w powrocie dzieci do szkół przy regularnym testowaniu nauczycieli i uczniów.

Topniejący śnieg może powodować lawiny. Trzeci stopień zagrożenia w Tatrach

Wzrasta zagrożenie lawinowe w Tatrach i na Babiej Górze. Przez topniejący śnieg ogłoszono tam odpowiednio trzeci i drugi stopień ostrzeżeń. "Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego" – ostrzega Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Skąd sinice w Bałtyku? Wpływa na to "nierozwiązany problem" rolnictwa

W polskim rolnictwie brakuje praktyk oczyszczania wody z azotu i fosforu, stosowanych do nawożenia pól - twierdzą eksperci. Zanieczyszczenia wsiąkają w ziemię lub spływają do rzek i morza, a to w konsekwencji wzbogaca zbiorniki właśnie o fosfor i azot, powodując zakwitanie sinic. Maciej Zalewski, dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii Polskiej Akademii Nauk, zaproponował kilka rozwiązań tego problemu.

Wyprawa w wysokie Tatry to nie jest teraz dobry pomysł

W Tatrach powyżej wysokości 1900 metrów nad poziomem morza obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Niżej wydane zostało ostrzeżenie drugiego stopnia. Eksperci zaznaczają - to nie są warunki do wysokogórskich wędrówek i apelują, by pamiętać o zdrowym rozsądku.

Bociany czekają na "okno pogodowe"

Na Warmii i Mazurach nie ma jeszcze bocianów. Chociaż pojawiły się tam pojedyncze osobniki, to gniazda są wciąż puste. Zdaniem ornitologa z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, boćki czekają na okno pogodowe, które pomoże im w przylocie.