Polska

Polska

"Pierwsze Kwadrantydy już lecą"

Pierwsze noce nowego roku warto poświęcić na astronomiczne obserwacje. Wtedy przypada maksimum roju Kwadrantydów. Reporter 24 uchwycił spadające gwiazdy.

2017 to Rok Rzeki Wisły. Obwieściła to Trąba Boża

Piętnastowieczny dzwon z bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu zabił o północy w sylwestra. Uruchomiła go grupa flisaków, przypominając tym samym o rozpoczęciu Roku Rzeki Wisły. Trąba Boża bije tylko w wyjątkowych okolicznościach.

-30 st. C i pół metra śniegu

W nocy sylwestrową 1978/1979 r. Polskę skuł mróz i zasypał śnieg. W ogromnych zaspach stanęły pociągi i autobusy, a temperatura spadła do -30 st. C.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach od kilkudziesięciu godzin pada śnieg. Wysoko w górach pokrywa śnieżna ma ponad metr grubości, a zagrożenie lawinowe wzrosło. Zobacz film, na którym widać jak trudne są warunki pogodowe w górach.

W Szkocji szalona Barbara, w Polsce skromna Basia

Silny niż Barbara przywędrował nad Polskę znad Kanady. Po drodze dał się we znaki mieszkańcom Szkocji. Na wybrzeżu Wysp Brytyjskich powstały 20-metrowe fale. Zobacz, jak sztorm wygląda w Polsce okiem Reporterów 24, a jak prezentował się na Atlantyku.

Polska na mapie tornad

Jedne z najgroźniejszych zjawisk pogodowy, czyli tornada, w 2016 r. wystąpiły niemal we wszystkich krajach naszego kontynentu.

W noc wigilijną front nad Polską

Meteorolodzy nie mają dobrych prognoz na noc wigilijną. Akurat wtedy nad Polską będzie przechodzić front atmosferyczny. Pogoda będzie dynamiczna i niebezpieczna.

Przesilenie zimowe ma swoje radosne i krwawe oblicze

Dziś pierwszy dzień zimy, co oznacza, że dzień staje się coraz dłuższy. Od setek lat dzień przesilenia zimowego niesie ze sobą wiele tradycji - zarówno radosnych, jak i krwawych. Słowianie obchodzą Święto Godowe, a neopoganie po dziś dzień świętują w Stonehenge.

Ponad 16 godzin ciemności

Przed nami najdłuższa noc i najkrótszy dzień roku. Ciemno będzie przez ponad 16 godzin, a widno tylko przez niecałe 8.

"Armagedonu" w stolicy nie było. Problem smogu nadal jest jednak poważny

- W czwartek wieczorem w Warszawie prognozowane jest wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, ale nie ma ryzyka przekroczenia poziomów alarmowych - twierdził Tomasz Klech z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie. Ostatecznie poziom szkodliwych pyłów wieczorem w centrum stolicy był "umiarkowany" i wynosił 80 mikrogramów na metr sześcienny, prognozowano 200. Problem jedna nadal jest i dotyczy także innych regionów Polski. Skąd się bierze to nienaturalne zjawisko atmosferyczne?