Polska

Polska

Siedem ofiar śmiertelnych w drugim tygodniu marca. Grypa w Polsce

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) poinformował, że w Polsce w drugim tygodniu marca zanotowano ponad 158 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Z powodu tej choroby i jej powikłań zmarło w tym czasie siedem osób.

Ratownicy apelują w związku z pandemią: zrezygnujcie z górskich wycieczek

Ratownicy górscy apelują, by na czas pandemii turyści powstrzymali się od pieszych wycieczek. W ten sposób chcą ograniczyć do minimum potencjalne ryzyko zakażenia się ratowników oraz poddania ich konieczności kwarantanny. - Obawiamy się, że z uwagi na wytyczne, możemy nie udzielić pomocy potrzebującym, jeżeli sami będziemy objęci kwarantanną - podkreślił naczelnik TOPR.

Mężczyzna spadł z Rysów

Z poważnymi obrażeniami, ale żywy. O dużym szczęściu może mówić mężczyzna, który w poniedziałek spadł z najwyższego szczytu w Polsce - Rysów. Jak twierdzą ratownicy, mógł spaść z wysokości ponad kilometra.

Koronawirus. Zalecenia dla seniorów

Na COVID-19, chorobę wywoływaną koronawirusem SARS-CoV-2, szczególnie narażone są osoby z różnymi obciążeniami organizmu, przewlekłymi chorobami i ludzie starsi, powyżej 60 roku życia. Eksperci wydają zalecenia, mające uchronić ich przed zakażeniem.

Wiatr wyrywał drzewa z korzeniami. Jedna osoba zginęła, kilka jest rannych

W czwartek nad Polską przeszły wichury. Wiatr łamał drzewa i niszczył samochody. Szczególnie niebezpiecznie było w północnych regionach kraju. Strażacy wyjeżdżali do interwencji ponad trzy tysiące razy, jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych. W szczytowym momencie prądu nie miało blisko 80 tysięcy odbiorców.

Rzecznik MZ: każdy - nawet czarny - scenariusz mamy opracowany

O przygotowaniach polskich szpitali do przyjęcia kolejnych zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 mówił we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia. Jego zdaniem jesteśmy przygotowani nawet na czarny scenariusz.

Oblodzenia, lawiny, wiatr. Niebezpiecznie w górach

Ratownicy ostrzegają, że w górach panują niekorzystne warunki do wędrówek. Jak tłumaczą, miejscami występują oblodzenia, wieje też silny wiatr, jest ryzyko schodzenia lawin. "Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego" - podają w komunikatach.

Recepta i zwolnienie na telefon. Ministerstwo Zdrowia wprowadza teleporady

Od piątku osoby przewlekle chore i regularnie zażywające te same leki, po konsultacji telefonicznej lub online, mogą otrzymać zdalnie e-receptę na telefon albo komputer. Jak twierdzą Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia, teleporady medyczne mają ułatwić izolację osób, które mogą zarażać i skrócić czas oczekiwania na wizyty u lekarzy.

"Najgroźniejsze jest zapalenie płuc"

W Polsce potwierdzono cztery kolejne przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jak mówił na antenie TVN24 dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, najgroźniejsze dla pacjentów jest koronawirusowe zapalenie płuc, które leczyć można wyłącznie objawowo.

W przeciwdziałaniu powodzi potrzebna jest strategia

O konieczności aktualizacji map zagrożenia powodziowego (MZP) i map ryzyka powodziowego (MRP), które są podstawą w planowaniu inwestycji w ochronie przeciwpowodziowej, mówi Agnieszka Śliwa - Główny Specjalista Wydziału Planowania w Departamencie Ochrony przed Powodzią i Suszą Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGW WP).

"Apeluję do pacjentów, żeby nie zażywali leków profilaktycznie"

- Zażywajmy leki wtedy, kiedy one faktycznie są potrzebne, kiedy czujemy się przeziębieni, widzimy u siebie objawy gorączki - mówiła we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Apelowała do pacjentów, aby nie zażywali leków profilaktycznie.

Poczekalnia poradni "to największe siedlisko wirusów i bakterii"

Z powodu grypy i koronawirusa SARS-CoV-2 lekarze rodzinni apelują o ograniczenie wizyt w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej. - Przychodzenie z katarem czy po receptę to lekkomyślność i poważne ryzyko - mówiła Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.