Synoptycy IMGW przedstawili długoterminową prognozę pogody na dalszą część zimy, podzielili się też wstępnymi przewidywaniami na wiosenne miesiące. Sprawdźcie, jak zapowiada się prognoza pogody na luty, marzec, kwiecień i maj.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował wstępną eksperymentalną prognozę pogody na luty, marzec, kwiecień i maj.
Prognoza IMGW na luty
Średnia miesięczna temperatura powietrza w lutym na obszarze całej Polski powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych w większości kraju w zakresie prognozowana jest dla większości kraju w normie. Na północnym wschodzie prawdopodobna jest suma opadów powyżej normy.
Prognoza IMGW na marzec
W marcu, kiedy zaczyna się meteorologiczna, a także astronomiczna i kalendarzowa wiosna, średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych na terenie całej Polski prawdopodobnie uplasuje się w normie wieloletniej.
Prognoza IMGW na kwiecień
W kwietniu zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całej Polski najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jedynie na północy i północnym wschodzie możliwa jest suma opadów w normie.
Prognoza IMGW na maj
Średnia miesięczna temperatura powietrza w maju dla całego kraju przewidywana jest w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych w przeważającej części Polski powinna plasować się zakresie normy wieloletniej. Wyjątkiem może być centrum i północny wschód, gdzie prawdopodobna jest suma powyżej normy.
Co oznaczają pojęcia "powyżej normy", "poniżej normy" oraz "w normie"
Jak tłumaczą synoptycy IMGW, średnią miesięczną temperaturę powietrza i miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się, biorąc pod uwagę normę wieloletnią z okresu obejmującego lata 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury lub miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej. 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę bądź sumę opadów "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".
Jak to rozumieć? Gdy w prognozie czytamy, że przewidywana przez IMGW średnia temperatura lub suma opadów jest:
- powyżej normy - można zakładać, że miesiąc będzie cieplejszy lub bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020 (tych, które znalazły się w kategoriach "w normie" oraz "poniżej normy"),
- w normie - można przewidywać, że miesiąc będzie podobny do typowych 10 tych samych miesięcy obserwowanych w latach 1991-2020,
- poniżej normy - można uznać, że miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020 (tych, które znalazły się w kategoriach "powyżej normy" oraz "w normie").
Jak interpretować pojęcia "powyżej normy" i "poniżej normy" w prognozach
Czy jeśli w prognozie zobaczymy na przykład, że dany miesiąc ma być cieplejszy, niż wskazuje "norma", oznacza to, że przez cały miesiąc będziemy doświadczać ponadprzeciętnie wysokich temperatur? Nie, wcale tak być nie musi. Jak podkreśla Instytut, prognoza średniej temperatury powietrza "powyżej normy" nie jest równoznaczna z tym, że występować będą na przykład dni z temperaturą maksymalną powyżej 10 stopni Celsjusza, a prognoza ze średnią "poniżej normy" nie przesądza, że czekają nas tylko dni z temperaturą minimalną poniżej -10 st. C. Innymi słowy: prognoza średniej temperatury "poniżej normy" nie wyklucza pojawienia się dni z temperaturą maksymalną powyżej 10 st. C, a prognoza "powyżej normy” - dni z temperaturą minimalną poniżej -10 st. C.
Podobnie jest z opadami. "Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza listopadowej, grudniowej i styczniowej sumy opadów 'powyżej normy' nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu. Równocześnie prognoza 'poniżej normy' nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz)" - pisze IMGW.
Sprawdzalność prognoz długoterminowych
IMGW podkreśla, że "pomimo coraz większej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy o procesach pogodowych, wciąż nie można uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres". Z czego to wynika? Jak tłumaczą synoptycy, chodzi o "ryzyko wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zaburzyć prognozowane procesy pogodowe oraz samą różnorodność wykorzystywanych w modelach prognostycznych założeń fizycznych oraz równań matematycznych i statystycznych". Nie da się dokładniej opisać przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Prognoza ta jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock