Lubisz robić selfie w słońcu? Uważaj

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Wyhodowano miniaturowe wersje gruczołów łzowych
Wyhodowano miniaturowe wersje gruczołów łzowychShutterstock
wideo 2/2
Oczy

Nawet krótkotrwałe patrzenie na słońce bez odpowiedniej ochrony może zniszczyć nasz wzrok. Jak ostrzegają włoscy okuliści, w takiej sytuacji szczególnie niebezpieczne jest także wpatrywanie się telefon, na przykład by zrobić odpowiednią pozę do selfie.

Selfie robione w słońcu może spowodować uraz oczu - alarmują włoscy okuliści. Ostrzegają także, że długie wpatrywanie się w smartfona lub tablet może uszkodzić siatkówkę oka.

Choroba plamki żółtej

Ostrzeżenie zostało wystosowane przez włoskie stowarzyszenie okulistów w związku z dwoma przypadkami, opisanymi w czasopiśmie medycznym "Journal of Medical Case Reports". Jeden z nich dotyczy trwałego uszkodzenia siatkówki u 30-latka, który dwa dni wcześniej przez trzy godziny czytał książkę na tablecie podczas wycieczki w góry, a także u 20-latki po tym, gdy dwie godziny na plaży wpatrywała się w telefon.

- To oczywiste przykłady makulopatii słonecznej, czyli choroby plamki żółtej - wyjaśnił Scipione Rossi, dyrektor oddziału okulistyki jednego z rzymskich szpitali. Jak zauważył, może dojść do trwałego uszkodzenia oka i ograniczenia widzenia.

Słoneczne BHPMałgorzata Latos/PAP

Jak lustro

Bezpośrednie patrzenie na słońce, nawet przez kilka sekund, na plaży czy w górach w poszukiwaniu doskonałego ujęcia, może spowodować fototermiczne uszkodzenie siatkówki. Może ją oparzyć także w sposób nieodwracalny tak jak wtedy, gdy obserwuje się zaćmienie słońca bez specjalnej ochrony - wyjaśnili lekarze.

Zaznaczyli też, że ekran smartfona bądź tabletu wyeksponowany na słońce działa jako powierzchnia odbijająca tak jak lustro, a patrzenie na niego ma negatywny wpływ na plamkę żółtą na siatkówce.

Według okulistów, cytowanych przez agencję ADNKronos, należy raczej unikać robienia selfie na słońcu i przedłużonego korzystania na nim z tabletu i smartfona bez okularów słonecznych.

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości