Asteroida 2023 DZ2 przemknęła niedaleko Ziemi. Była o połowę bliżej niż Księżyc

Aktualizacja:
Autor:
kw,dd,as
Źródło:
Earth Sky, tvnmeteo.pl, NASA, BBC, CNN
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie Słonecznym
Położenie asteroidy Kleopatra w Układzie SłonecznymESO/spaceengine.org
wideo 2/5
Asteroidy/planetoidy

Dzisiaj wieczorem odwiedziła nas asteroida 2023 DZ2. Kosmiczna skała minęła naszą planetę w odległości połowy dystansu, jaki dzieli Ziemię i Księżyc.

Asteroida 2023 DZ2 znalazła się najbliżej Ziemi w sobotę 25 marca o godzinie 20.51. Dystans, jaki nas dzielił, to zaledwie połowa odległości Ziemi od Księżyca (wynosi ona 348 tys. kilometrów). 2023 DZ2 dało się zobaczyć za pomocą małego teleskopu jako niewielką, wolno poruszającą się gwiazdę.

NASA: ważna okazja

Według NASA to była ważna okazja dla astronomów, aby zwiększyć swoją wiedzę o asteroidach, na wypadek gdyby odkryto niebezpieczny obiekt, który mógłby uderzyć w Ziemię.

- To raczej rzadkie, by obiekt tej wielkości przeleciał tak blisko Ziemi. Zdarza się to mniej więcej raz na 10 lat - powiedział w rozmowie z CNN Richard Moissl, szef Biura Obrony Planetarnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Odkryto ją niedawno

Asteroida jest obiektem odkrytym przez naukowców z Obserwatorium Roque de los Muchachos na kanaryjskiej wyspie La Palma pod koniec lutego. Należy do obiektów z rodziny Apollo - nazwanych po planetoidzie 1862 Apollo, która w latach 30. ubiegłego wieku została odkryta przez niemieckiego astronoma Karla Reinmutha.

2023 DZ2 jest klasyfikowana jest przez NASA jako NEO (Near-Earth Object), jak każdy kosmiczny obiekt, który znajduje się w odległości co najmniej 193 milionów kilometrów od Ziemi.

Orbita 2023 DZ2cneos.jpl.nasa.gov

Autor:kw,dd,as

Źródło: Earth Sky, tvnmeteo.pl, NASA, BBC, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości