Najnowsze

Ropuchy szare gotowe do godów

Najnowsze

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) / BernieRopuchy szare rozpoczęły wędrówki godowe

Wiosna przyszła na dobre i zwierzęta budzą się ze snu zimowego. Ropuchy szare i inne płazy rozpoczęły już wędrówki godowe.

- Ropuchy szare rozpoczęły wędrówki godowe. Wiosenną aktywność wykazują także inne płazy - mówi Marek Holly z Bieszczadzkiego Parku Narodowego. - Prawie bezpośrednio po wybudzeniu z zimowej hibernacji ropuchy szare wędrują do oczek i niewielkich zbiorników wodnych. Podążają tam po to, by odbyć gody i złożyć skrzek, z którego rozwiną się kijanki. Niektóre ropuchy pokonują nawet kilkaset metrów - dodaje.

Wiosenna aura sprzyja

W ostatnich dniach w Bieszczadach widziano je m.in. w Stuposianach i Lutowiskach. Ich wędrówkom sprzyja wiosenna aura. Dni są teraz coraz dłuższe i bardziej słoneczne.

Według przyrodnika z Bieszczadzkiego Parku Narodowego, połowa marca to dość wczesna pora aktywności ropuch.

- Zwykle czas ten przypada najwcześniej na koniec marca, w górach przeciąga się nawet do końca kwietnia, a wyjątkowo do pierwszych dni maja - zaznacza.

Najczęstszy polski płaz

Ropucha szara jest jednym z najczęściej spotykanych polskich płazów. Ma krępą i masywną budowę ciała. Jej długość dochodzi maksymalnie do 12-13 cm. Posiada też dobrze rozwinięte gruczoły jadowe tzw. parotydy.

W ciągu dnia przebywa w ukryciu pod kamieniami, w norach, piwnicach czy szczelinach w murach. Żeruje po zmroku.

- Poza okresem rozrodu może występować z dala od zbiorników wodnych - dodaje Holly.

Pożyteczne stworzenie

Przyrodnik zwraca uwagę, że jest to bardzo pożyteczny płaz dla rolników, sadowników i leśników.

- Bytując w pobliżu siedlisk ludzkich, zjada bardzo dużo m.in. ślimaków, gąsienic i innych drobnych bezkręgowców, często uciążliwych dla człowieka - podkreśla.

Holly nie wyklucza, że cieplejsze w ostatnich latach zimy mogą mieć wpływ na zmniejszanie liczebności płazów.

- Wcześniej wybudzone z zimowego uśpienia płazy tracą energię, w efekcie niektóre nawet nie dożywają okresu godowego - zauważa.

Wszystkie gatunki płazów w Polsce są pod ochroną.

W połowie marca w Bieszczadach i Beskidzie Niskim wędrówki godowe rozpoczęła również żaba trawna. W Wołosatem na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego już 11 marca notowano pierwsze przystępujące do rozrodu osobniki tego gatunku. Żaba trawna jest płazem, który wiosną najwcześniej budzi się do życia.

Na świecie wciąż odkrywane są nowe gatunki zwierząt. W 2015 roku naukowcy zaobserwowali siedem nowych gatunków maleńkich żab w deszczowych lasach w Brazylii.

Siedem nowo odkrytych żabMarcio R. Pie, CC BY SA

Autor: zupi/rp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) / Bernie