Niże będą kształtować pogodę. Wietrznie w Polsce i na północy Europy

Układ chmur nad Polską i Europą

Po Patryku, układzie niskiego ciśnienia, który w poniedziałek przyniósł ze sobą podmuchy porywistego wiatru, przyszedł czas na niże Quirin i Robert, a także na wyże Kora i Azorski. Za ich sprawą na północy Europy i w Polsce wieje i wciąż będzie wiało.

Niż o nazwie Patryk, którego centrum znajdowało się w poniedziałek nad Norwegią, był sprawcą silnych podmuchów wiatru w całej Polsce. Najgorzej sytuacja wyglądała na Pomorzu i Wybrzeżu, gdzie porywy wynosiły 70 km/h.

- Teraz pogodą w Europie rządzi nie a Patryk, a niż Quirin, a także wyże Kora i Azorski. W środę z kolei na pierwszy plan wysunie się niż Robert - mówi synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Za ich sprawą również spodziewamy się silnych podmuchów.

W środę powieje mocniej

- We wtorek Quirin przyniósł dość silny i porywisty wiatr w kraju. Na Wybrzeżu wiało do ok. 80 km/h. Im dalej w ląd tym wiatr był słabszy. Na wysoczyznach Pomorza wiało do 60-70 km/h. Na Mazurach i Podlasiu prędkość wiatru sięgała do 60 km/h, natomiast w głębi kraju, na Mazowszu czy Ziemi Łódzkiej, porywy wiatru osiągały 50 km/h - pisze na swoim blogu synoptyk.

- Choć aktualnie wiatr zelżał do 50-60 km/h, w środę w Polsce znów powieje mocniej - mówi synoptyk. - Spodziewamy się podmuchów rzędu 70 km/h, zwłaszcza na Pomorzu - dodaje.

A jak przedstawia się sytuacja na północy Europy?

- Najsilniej wieje nad norweskimi fiordami, gdzie prędkość podmuchów wiatru sięga nawet 140 km/h, a także w górach Szkocji. W środę huraganowy wiatr dalej będzie wiał w Wielkiej Brytanii i Skandynawii - prognozuje Unton-Pyziołek.

Poziom wód w rzekach wzrośnie

Hydrolodzy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na całym wybrzeżu i na terenie Zalewu Szczecińskiego prognozują wzrost poziomu wód do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej. Za ten wzrost odpowiadać będzie właśnie porywisty witatr. Potrwa on do środowego popołudnia.

Najwyższy poziom wód przewidywany jest w województwie pomorskim, gdzie stany ostrzegawcze na większości zbiorników wodnych mają zostać przekroczone.

Wiatr w Europie, poniedziałek, godz. 22 (niederschlagsradar.de)
Wiatr w Europie, poniedziałek, godz. 22 (niederschlagsradar.de)Wiatr w Europie, poniedziałek, godz. 22 (niederschlagsradar.de)

Autor: mm, map/ms / Źródło: TVN Meteo, IMGW

Pozostałe wiadomości