Nowe zdjęcia Ziemi i Księżyca. Sonda Lucy zrobiła je w drodze do trojańczyków

Autor:
as
Źródło:
NASA
Zdjęcia wykonane przez sondę Lucy podczas asysty grawitacyjnej
Zdjęcia wykonane przez sondę Lucy podczas asysty grawitacyjnejNASA/Goddard/SwRI/JHU-APL/Tod R. Lauer (NOIRLab)
wideo 2/2
NASA/Goddard/SwRI/JHU-APL/Tod R. Lauer (NOIRLab)Zdjęcia wykonane przez sondę Lucy podczas asysty grawitacyjnej

Sonda Lucy wykonała zdjęcia Ziemi i Księżyca podczas przygotowań do październikowego manewru asysty grawitacyjnej i tuż po nim. Opublikowane przez NASA fotografie prezentują się bardzo efektownie.

16 października sonda Lucy przeleciała zaledwie 350 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Wykorzystała ona naszą planetę do przeprowadzenia asysty grawitacyjnej, manewru pozwalającego na zmianę kierunku i prędkości obiektu. Przed i po asyście pojazd przeprowadził kalibrację instrumentów, której częścią było wykonanie zdjęć Ziemi i Księżyca.

Fotografia z domu

Pierwsze zdjęcie przesłane przez Lucy zostało wykonane przed manewrem, 13 października, za pomocą systemu T2CAM - pary kamer, które są odpowiedzialne za śledzenie asteroid podczas szybkich przelotów Lucy obok kosmicznych skał. Ten ciemny obraz przedstawia Ziemię widoczną z odległości 1,4 miliona kilometrów. Blisko lewej krawędzi fotografii uważny obserwator może dostrzec blady punkt - to Księżyc.

Ziemia i Księżyc w obiektywie sondy LucyNASA/Goddard/SwRI

Zdjęcie Ziemi zostało wykonane 15 października, niedługo przed asystą. Powstało w odległości 620 tysięcy kilometrów od naszej planety i przedstawia Ocean Indyjski, Australię oraz część Azji i Afryki. W lewej górnej części kuli ziemskiej widać Etiopię, gdzie znaleziona została skamielina Lucy, przodka człowieka sprzed około 3,2 miliona lat. To na jej cześć statek kosmiczny otrzymał swoje imię. 

Ziemia w obiektywie sondy LucyNASA/Goddard/SwRI

Satelita z bliska

To niejedyne zdjęcie zaprezentowane przez NASA. 16 października, około 6,5 godziny po asyście grawitacyjnej, sonda przeleciała w pobliżu Księżyca. Za pomocą instrumentu L’LORRI o wysokiej rozdzielczości wykonała ona kilka obrazów "jasnej" strony naszego satelity. Widać na nich starsze i młodsze kratery, jak również góry Montes Apenninus, gdzie w 1971 roku wylądowała misja Apollo 15.

Powierzchnia Księżyca w obiektywie sondy LucyNASA/Goddard/SwRI/JHU-APL/Tod R. Lauer (NOIRLab)
Powierzchnia Księżyca w obiektywie sondy LucyNASA/Goddard/SwRI/JHU-APL/Tod R. Lauer (NOIRLab)

Misja Lucy zakłada, że sonda przejdzie w okolicach Ziemi trzykrotnie, za każdym razem wykorzystując asystę grawitacyjną do nabrania prędkości. Manewry te pomogą Lucy dotrzeć do planetoid trojańskich - małych ciał niebieskich, które krążą wokół Słońca w podobnej odległości co Jowisz. Podczas swojej 12-letniej podróży Lucy przeleci obok rekordowej liczby asteroid i zbada ich różnorodność, szukając wskazówek, które pozwolą lepiej zrozumieć formowanie się Układu Słonecznego.

Autor:as

Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA/Goddard/SwRI

Pozostałe wiadomości