Najnowsze

Mars jak Ziemia. Niezwykłe zdjęcia Czerwonej Planety

Najnowsze

Najnowsze zdjęcia z Marsa
NASA/JPL-Caltech/MSSSNajnowsze zdjęcia z Marsa

Łazik Curiosity wrócił do miejsca, z którego rozpoczął swoją marsjańską przygodę. Zdjęcia, które tam wykonał do złudzenia przypominają ziemskie krajobrazy.

Marsjański łazik Curiosity od ponad czterech lat przemierza powierzchnię Czerwonej Planety. Wylądował na Marsie w okolicy góry Sharpa, dokładnie w tak zwanym rejonie Murray Buttes. Od 2012 roku oddalił się wiele kilometrów od tego miejsca, a teraz do niego wrócił.

8 września łazik wykonał niezwykłe zdjęcia, które na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby zostały zrobione na Ziemi.

- Byliśmy zachwyceni obrazami, jakie dostaliśmy od Curiosity. Łazik znalazł się w miejscu, które do złudzenia przypominało amerykańską pustynię - powiedział Ashwin Vasavada z NASA.

Działanie wiatru i wody

Marsjańskie wzgórza i płaskowyże są modyfikowane przez wiatr, który wywiewa materiał skalny. Dzięki temu u stóp wzniesień akumuluje się piasek i pył z wyżej położonych form terenu. Specjaliści podkreślają, że istotną rolę w kształtowaniu gór miała woda gruntowa.

- Niewykluczone, że dawniej niektóre skały znajdowały się pod powierzchnią planety, a woda gruntowa ukształtowała równoległe pasy na skałach, które teraz możemy podziwiać na powierzchni - stwierdził Vasavada.

Formacja skalna na MarsieNASA/JPL-Caltech/MSSS
Pasiaste skały na MarsieNASA/JPL-Caltech/MSSS
Skarpa góry SharpaNASA/JPL-Caltech/MSSS
Stok góry SharpaNASA/JPL-Caltech/MSSS

Autor: AD / Źródło: NASA

Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Pozostałe wiadomości