Najnowsze

Najnowsze

"Im więcej saren, tym więcej kleszczy"

Im więcej saren, tym więcej kleszczy – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Poznania, Kórnika, Krakowa i Katowic. Osobniki zamieszkujące środowisko leśne mogą przenosić i żywić na sobie do pięciu razy więcej kleszczy niż te, które żyją w krajobrazie rolniczym.

Duże zagrożenie pożarami w Polsce

Zrobiło się cieplej, a ostatnie opady w większości kraju nie były wyjątkowo obfite. Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował w czwartek, że w wielu regionach łatwo o wybuch pożaru lasu.

Poziom tlenu w jeziorach gwałtownie spada. A tlen to życie

Amerykańscy naukowcy odkryli, że poziom tlenu w wodach jezior słodkowodnych zaczął gwałtownie spadać. Przyczyną zjawiska są postępujące zmiany klimatu i wzrost temperatury wody w zbiornikach. Badacze twierdzą, że jeziora stanowią papierek lakmusowy dla reszty ekosystemów, dlatego zdarzenia nie powinno się lekceważyć.

Maleńkie kałamarnice polecą w Kosmos

Ponad 100 małych kałamarnic i pięć tysięcy niesporaczków ma zostać wystrzelonych w czwartek na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Naukowcy chcą dowiedzieć się dzięki nim, jak loty kosmiczne wpływają na interakcje pomiędzy pożytecznymi drobnoustrojami a ich żywicielami.

Wydłużyli życie myszy o 30 procent. Chcą sprawdzić, czy metoda zadziała u ludzi

Wysoki poziom białka regulującego procesy takie jak starzenie się lub otyłość może wydłużać życie średnio o 30 procent - wykazały badania przeprowadzone na myszach, o których poinformowano na łamach pisma "Nature Communications". Jak dodają autorzy, "jeśli uda nam się ustalić, w jaki sposób aktywować te procesy u ludzi, będziemy mogli opracować metody sprzyjające długiemu zdrowemu życiu".