TVN Meteo | Ciekawostki

Szałwia - rodzaje, właściwości, zastosowanie

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
"Dzika przyroda ginie coraz szybciej". Jak chronić zagrożone gatunki?
"Dzika przyroda ginie coraz szybciej". Jak chronić zagrożone gatunki?Fakty po południu
wideo 2/6
Fakty po południu"Dzika przyroda ginie coraz szybciej". Jak chronić zagrożone gatunki?

Szałwia jest ziołem znanym od wieków ze względu na właściwości lecznicze. Opisanych zostało wiele gatunków szałwii, my przedstawiamy te najpopularniejsze. Sprawdź, jakie właściwości ma szałwia lekarska i czym charakteryzuje się szałwia biała.

Szałwia omszona jest ciekawą alternatywą dla lawendy w ogrodzie.Piękną ozdobą ogrodowych rabata będzie szałwia błyszcząca.Szałwię lekarską można stosować wewnętrznie i zewnętrznie.

Jak wygląda szałwia?

Szałwia to rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. W tym rodzaju opisano niemal tysiąc różnych gatunków szałwii. Szałwia ma pojedyncze liście, które zwykle (różni się to w zależności od gatunku) są owłosione. Rosną naprzeciwlegle.

Szałwia - właściwości

Na co pomaga szałwia lekarska? Od wieków jest znana jako roślina lecznicza. Ma właściwości antyseptyczne, ściągające. Stosowana jest na bóle gardła czy stany zapalne dziąseł. Jest więc odpowiedzią na pytanie - co pomaga na ból zęba? Najlepiej na zęby działa w formie płukanki i naparu. Jak zrobić napar z szałwii? Należy po prostu jej liście zalać wrzątkiem i po przestygnięciu płukać jamę ustną.

Szałwia omszona

To jeden z gatunków szałwii, który rośnie w Polsce, a dokładniej na południowym wschodzie kraju. Jej łacińska nazwa to Salvia nemorosa L. Charakteryzuje się pięknymi, fioletowymi kwiatami. Swoją nazwę zawdzięcza owłosionym od spodu blaszkom liściowym.

Lawenda czy szałwia omszona? Ze względu na intensywnie fioletowe kwiaty szałwia omszona jest często porównywana z lawendą. Lawenda od wieków zdobi ogrody, a szałwia cieszy się coraz większą popularnością. 

Szałwia wieszcza

Salvia divinorum jest to jeden z gatunków szałwii, który endemicznie występuje w Meksyku. Inne nazwy tego gatunku to szałwia prorocza, boska szałwia lub szałwia czarownika. Swoje nazwy zawdzięcza działaniu psychoaktywnemu i halucynogennemu. Traktowana jest jak dopalacz pochodzenia naturalnego.

  Zgodnie z Ustawą z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie żywej Salvia divinorum lub suszu, nasion, wyciągu oraz ekstratów jest nielegalne w Polsce.

Szałwia biała

Jej nazwa łacińska to Salvia apiana. Endemicznie występuje w południowej Kalifornii i w części Meksyku. Niektóre plemiona rdzennych Amerykanów uważają szałwię białą za świętą i palą jej liście jako kadzidło podczas ceremonii oczyszczenia. Roślina ta była używana przy leczeniu bólu gardła, kaszlu i infekcji górnych dróg oddechowych.

Biała szałwia - gdzie kupić? Białą szałwię najprościej kupić w sklepach internetowych. Dostępna jest w formie sadzonek, jako roślina ogrodowa. Możesz też zaopatrzyć się w nią w formie suszonego pęczka, które ma służyć jako kadzidło do aromaterapii.

Szałwia muszkatołowa

Nazwa łacińska tego gatunku szałwii to Salvia sclarea. Występuje w krajach śródziemnomorskich. W Polsce jest jedynie uprawiana. Jest rośliną dwuletnią o długich łodygach i okazałych liściach. Napar z jej ziela działa na zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Działa też przeciwwymiotnie.

Szałwia hiszpańska

Popularność tej roślinie (jej łacińska nazwa to - Salvia hispanica L.) przyniosły nasiona. Nazywa się je nasionami chia. Były stosowane w diecie Majów i Azteków. Szałwia hiszpańska to roślina jednoroczna, która rośnie w Meksyku i Gwatemali.   Ziarna chia mają wysoką zawartość kwasu omega-3 pochodzenia roślinnego oraz składniki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Obecnie są wykorzystywane do sałatek, jogurtów, koktajli i deserów.

Szałwia ozdobna

Mianem szałwii ozdobnej określa się często szałwię błyszczącą, ogrodową (Salvia splendens). Roślina ta pochodzi z Brazylii i jest uprawiana jako roślina jednoroczna, ozdobna do ogrodu. Ma piękne czerwone kwiatostany. Dobrze prezentuje się na rabatach.

Szałwia lekarska

Gatunek ten pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, a jego łacińska nazwa to Salvia officinalis L. Szałwia lekarska to półkrzew o szarawozielonych, miękkich w dotyku liściach. Kwitnie od maja do czerwca.

Czy można pić szałwię? 

Tak, szałwia może być stosowana zewnętrznie, ale również wewnętrznie. Herbata przygotowana z liści szałwii łagodzi stany zapalne żołądka i jelit. Przeciwdziała również biegunce i nadmiernej potliwości. Co ciekawe - w odwarze szałwii można się też kąpać. 

Szałwia - jak długo można stosować? 

Jak przy większości ziół należy zachować umiar. Zbyt długie stosowanie szałwii może skutkować bólami brzucha, nudnościami, zawrotami głowy czy wymiotami. Szałwii nie powinny pić kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby przyjmujące leki przeciwcukrzycowe. Przed rozpoczęciem stosowania szałwii, warto skonsultować się z lekarzem.

Autor:aw//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości